KATEGORİ

Güvenlik

Personel Devam Kontrol Sistemi Nedir?

Günümüzde geniş kullanım alanına sahip olan sistemlerden biridir. İş yerleri arttıkça personel devam takip sistemlerine duyulan ihtiyaç da artmaktadır. Personel devam takip sistemleri nedir? Ne işe yarar? Hangi amaçla kullanılır? Merak ediyorsanız kısa bilgi aktaralım.

PDKS Sistemi Nedir?


PDKS nin açılımı: Personel Devam Kontrol Sistemi’dir.

Bir iş yerinde çalışmakta olan personelin işe giriş ve çıkış zamanlarının kaydedilmesi, bu kayıtlara dayanarak personelin devam durumu, fazladan mesai, vardiya zamanları, şirket içinde belirli alanlara erişim izinleri, maaşların hesaplanması gibi raporların program üzerinden hesaplanması işlemlerini kapsamaktadır.

Personel Devam Kontrol Sistemleri 2 kısımdan oluşur.

1-Personel Devam Kontrol Sistemi Cihazları

2-Personel Devam Kontrol Sistemi Programı

1.       PDKS Cihazları

Personellerin işe giriş-çıkış zamanlarının kaydedilmesi ve bu verilerin yazılıma aktarılmasını sağlar. 3 ayrı grupta toplanır.

Parmak İzi Okuyucular


Parmakların uç bölgesi insan biometrisine uygun olarak benzersiz şekilde yaratılmıştır. Bu yapının aynısı ya da benzeri hiçbir insanda bulunmaz. Bu yüzden en güvenilir şifreleme yöntemi denilebilir. Parmak ucunda yer alan girinti ve çıkıntılar bir nevi biometrik haritaya benzemektedir. Parmak izi okuma cihazları bu girinti ve çıkıntıların birbirine olan mesafesini, kıvrımların açılarını ayrıca belli noktaların birbirine olan uzaklığını algılar, şifreleme algoritması meydana getirir. Cihaza parmak izi yeniden okutulduğu zaman cihaz içinde algoritmaya alınan kayıtlar arasında eşleştirme yapar, parmak izi tanıma süreci de bu şekilde tamamlanmış olur.

Yüz Tanıma Cihazları


Personelin yüzü cihaz üzerinde yer alan yüksek çözünürlükteki kameralar ile sisteme 3 boyutlu olarak tanıtılır. 3 boyutlu resim üzerinde referans noktalar belirlenir. Yüz tanıma algoritması ile sayısal verilere dönüşüm yapılır. Biometrik yüz haritası olarak adlandırılan bu algoritma, burnun gözlere oranı, gözlerin birbirine olan oranı, gözlerin çeneye olan oranı gibi basit şekilde anlatılabilen referans noktaların milimetrik olarak birbirine olan uzaklığını ölçmektedir. Bu referans noktalar insan parmak izi gibidir. Yalnızda o insana özel olmaktadır. Aynısı veya benzeri olmaz. İnsan gözü ile fark edilemeyen bu özellikler yüz tanıma cihazı ile tanınır. Kaydı alınmış olan ve referans noktaları algoritma ile sayısal verilerek dönüştürülmüş olan yüzler sistemin databasesine kaydedilir. Yeniden yüz okutulduğunda ise 1 sn. gibi kısa bir sürede yüz tanıma işlemi gerçekleştirilmiş olur. Yani veri doğrulaması yapılır. Doğrulaması yapılan veri ise API aracılığı ile talep edilen programa aktarılmaktadır.

Personel Kart Okuyucular


Bu cihazlar kullanım amacına bağlı olarak PDKS veya GKS sistemleri ile personelin işe giriş-çıkış zamanlarını tespit eder, firma içinde yetkilendirilen alanlara giriş-çıkışa izinleri tanımlar, yemekhane veya kantindeki hakkedişler için kullanılır. İşe giriş-çıkış noktalarına, tespit edilmiş olan kapı, geçiş noktası veya turnike gibi alanlara yerleştirilmiş olan personel kart okuyucular personelin kartı okutması ile beraber personel kart ID’ler zaman damgalı olarak yazılıma aktarılır. Bu zaman damgaları ile gelen kart ID’leri Personel Devam Kontrol ve Geçiş Kontrol Sistemi yazılımlarına aktarılır. Yazılımlar ile personelin yetkileri, işe giriş-çıkış vakitleri, molaları, hakkedişleri ve mesai ücretleri hesaplanır. Personel kartları renkli lazer baskı tekniği ile hazırlanmaktadır. Personel kartları üzerine firma logosu, personelin resmi, firmanın isteği ile özlük bilgileri yer almaktadır.

2.       PDKS Programı

Personel işe giriş-çıkışında personel kartını veya parmak izini PDKS cihazlarına okuttuğu tarih ve zaman cihaz tarafından direk kaydedilmektedir. Personelin sicil ID’leri ile beraber okutma zamanı cihazlardan PDKS programına aktarılmaktadır. PDKS programına gelen zaman etiketleri ile personele ait olan geç gelme, fazla mesai, vardiya değişikliği, izin dönemleri, puantaj, devamsızlık halleri gibi verileri işler, aylık maaş hakkedişini veya personellerin performansını raporlar. Önemli olan ise cihazlarsan gelen verilerin doğru olmasıdır. Gelen verinin doğru olması sonrası yazılım üzerinde firmaya özel istenen şekilde yazılımsal değişiklikler, kurallar ya da raporlar hazırlanabilir.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...

Bizi Takip Edin