KATEGORİ

Güvenlik

Kişiye Özel Güvenlik (Koruma) Nedir?

Kişinin mesleği veya mevkii si ne olursa olsun bazı özel durumlarda koruna ihtiyacı duyabilir. Günümüzde özellikle de sanatçıların, siyasetçilerin ve önemli işleri yapmakta olan birçok kişinin özel güvenliği sağlanmaktadır.

Kişiye Özel Güvenlik (Koruma)


Kişi mesleği gereği veya yaptığı iş gereği bazen sözel bazen de fiziksel olarak bazı müdahalelere maruz kalabilmektedir. Bu gibi durumlara karşı korunmak için Kişiye Özel Güvenlik yani Kişiye Özel Koruma ihtiyacı duymaktadır. Bu alanda hizmet verecek olan kişilerin özel eğitimli ve alanında uzman olması şarttır. Burada önemli olan şey kişiyi 7/24 korumaktır. Kişiye Özel Koruma dediğimiz durum; kişinin talep ettiği zamanlarda, istediği şekilde ve belirttiği alanlarda sağlanmaktadır.

Korumanın Amacı Nedir?

Toplu kuvvet olarak karşı koyulan olaylarda, kanunlardaki silah kullanma yetkilerini saklı kalmak üzere, toplu kuvvetin başında yer alan amirin emri olmadığı sürece kendiliğinden silah kullanmamaya özen gösterilmesi gerekir.

·         Önemli olan kişiyi zarardan korumaktır. Yaşamını tehlikeye atacak her türlü durumdan uzaklaştırmaktır. Mesela; kaçırma, tehdit, trafik kazası, cinayet gibi…

·         Önemli olan kişiyi utandırıcı, gülünç duruma düşürücü, rahatsız edici hallerden korumaktır. Mesela; tükürmek, bağırmak, boya dökmek, yumurta veya domates atmak gibi…

Herkes kendine koruma seçemez. Koruma veya güvenlik önlemi almak için belirli şartlar vardır. Herkes de bu işi yapamaz. Yapması adına birtakım belgeler ve şartnameler gerekmektedir.

Temel Koruma Prensipleri Nelerdir?

·        


Can ve mal güvenliği açısından tehlike ve saldırılara karşı alınan maddi ve teknolojik tedbirlerdir. Bu tedbirlerin tehlikeleri önceden algılayacak ayrıca erkenden müdahale edebilecek nitelikte olması gerekir.

·         Bir koruma ekibi eğer terörist operasyonunun değişik safhaları hakkında bilgi sahibi ise kendi lehine kullanmalı ve saldırıyı önlemelidir.

·         Koruma esnek olmalıdır. Önemli kişinin yani korunacak kişinin resmi görevini engellememelidir. Hareketlerini ise kısıtlamamalıdır.

·         Koruma görevi kişinin özel ilişkilerine karışmayacak ve engellemeyecek şekilde olmalıdır.

·         Koruma görevlisinin kişiyi utandırma ya da gülünç duruma düşürme gibi eylemlerden uzak durmalıdır.

·         Koruma görevlisi günlük mesaisine adapte olmalı ve buna göre çalışmalıdır.

·         Kişi bir yere gideceği zaman keşif ve istihbarat çalışması yapılmalı, kişiyi tehlikeye sokmadan gideceği güzergah belirlenmelidir.

·         Koruma şekli önceden belirlenmelidir. Ayrıca korunacak kişi ve korumalar birbirini çok iyi tanımalıdır.

·         Koruma ara verilmeden devamlılık süresince yapılmalıdır.

·         Koruma planları yetkililer dışında değiştirilmemelidir.

·         Kodlu konuşmaya özen gösterilmelidir.

·         Koruma düzeni güvenli bir alan dışındayken korunan kişinin pozisyonuna göre tercih edilmelidir.

·         Koruma personellerinin kendilerini ve önemli olan kişiyi korumak adına zinde olması gerekir.

·         Kalabalık alanlarda insanların ellerine dikkat edilmeli, her tür temasa karşı güvenlik önlemleri alınmalıdır.

·         Koruma organizasyonunda ekip çalışması önemlidir. Bu durum dikkate alınmalıdır.

Mevcut işiniz koruma ya da güvenlik gerektiriyorsa eğer bu konuda güvenilir kişilerden yardım almanızı öneririz. Güvenlik veya koruma personellerinin silahlı veya silahsız çalışma şartlarını incelemeniz gerekir. Sertifikalı olmalıdır ayrıca referans da bu konuda önemlidir.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...