KATEGORİ

Güvenlik

Kapalı Devre Kamera Sistemleri Nedir?

Kapalı devre kamera sistemleri günümüzde özellikle de birçok alanda rast gelinen sistemlerdendir. Bu sistemler hakkında bilinçlenmek isterseniz aşağıdaki bilgilere göz atabilirsiniz.

Kapalı Devre Kamera Sistemleri

1.      


SİSTEMİN YAPISI

Günümüzde CCTV sistemi denildiği zaman akla direk kapalı devre kamera sistemleri gelir. CCTV İngilizce Closed Circuit Television kelimelerinin ilk harflerinden oluşmaktadır. Bu da Kapalı Devre Televizyon Sistemi anlamına gelmektedir.

Klasik bir televizyon sisteminde ses sinyali ve görüntü bir merkezden birçok kişiye açık olarak gönderilebilmektedir. Kişiler alıcılar ile (karasal alıcı, televizyon anteni, uydu alıcı, TV, internet gibi) bu sinyali alır. Görüntüleri ise uzaktan izleyerek sesleri dinler.

CCTV sistemi lokal bir alada yalnızca ilgili kişilere görüntü ve ses izleme yetkisine izin verir. Daha çok güvenlik maksadı ile uygulanmaktadır. Yakın zamanda eğitim amacı ile de sık kullanılmaya başlanmıştır diyebiliriz.

Bir CCTV sistemi okunan, aktarılan ve sonra gösterilen bir dizi resimden oluşur. Bu ilke anlaşıldığında tek tek resim veya görüntülerin elektronik olarak bir yerden diğerine nasıl aktarıldığını ayrıca kayıt cihazının birçok farklı kameradan nasıl bir enstantaneyi yakaladığını anlamak da kolaydır.

CCTV Sistemlerinin Ortak Özellikleri Nelerdir?

·         Işığın yansıtılması

·         Kamera ve lensler

·         Tek resim iletim yöntemi

·         Monitörler

Yukarıda belirtilen unsurların yanı sıra görüntü ve ışık şekli de önemlidir. Görüntü; izlenecek olan nesne veya alanı, ayrıca bunların içinde bulunduğu tüm ortamı ifade etmektedir. CCTV sisteminde önemli olan faktörlerin başında görüntüdeki yansıyan ışık türü gelmektedir. Çünkü kamera bir görüntüdeki nesnelerden çarparak sıçrayan ve yansıyan ışığı görmektedir.  

Bir görüntüde genel olarak ışığı farklı derecelerde yansıtmakta olan farklı renkler, maddeler ve yüzeyler bulunmaktadır. Uygun teçhizatı seçerken kamera lenslerine gelecek olan asgari ışık seviyesini belirlemek de gerekir. Bunlar gece ve gündüz olarak sınıflandırılabilir.

“CCTV güvenlik sistemlerinde asıl kural şudur: Işık ne kadar iyi ise resim de o kadar iyi demektir.”

2.       SİSTEMİN ÖZELLİKLERİ

Yıllar boyunca tüp kameralar elde bulunan tek güvenlik kamerasıydı. Hala da kullanılmakta olan tüp kameralar şok ve titreşim karşısında yetersiz kalır. Büyüklükleri sayesinde kolayca gizlenemez. Zaman içinde tüpleri yanabilir, görüntü tüpe yansıyabilir. Ayrıca tüpler ücret açısından pahalıdır. Entegre devreler kadar da güvenli değil denilebilir.

Güvenlik sektöründe kullanılmakta olan kameralar tüplü kamera düzenlerine benzemez. Yakın geçmişte geliştirilen CCD’ler kullanılır. Bugün emen her güvenlik kamerasında görüntü yakalayabilmek adına CCD kameralar kullanılır. Bu kameralar ise görüntüleyici mercekler tarafından yakalanmakta olan ışığı resme dönüştürmektedir. CCD kameralar daha hafiftir, daha küçüktür, daha hassastır ve daha dayanıklıdır. Tüp kameralara nazaran daha canlı renkler üretir denilebilir.

Yine de her ne olursa olsun kameranın performansı büyük ölçüde alandan yansıtılan ışığa ayrıca kameranın görüntüsüne bağlıdır.

Kameralar genel olarak 1, 2/3, ½, 1/3 veya ¼ gibi farklı formatlarda olabilir. Bu ölçüler kamera görüntüleyicisinin genel anlamda kullanılan büyüklüğünü göstermektedir. Kameranın formatı mercek formatına uygun olması gerekir.

Mesela;

Yarım inçlik bir kamerada yarım inç mercek uygulanması gerekir.

Günümüzde tasarımdaki gelişmeler sebebi ile daha küçük formatlarda yüksek kaliteli görüntüler elde etmek mümkündür.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...

Bizi Takip Edin