KATEGORİ

Güvenlik

İnşaat Sektöründe Güvenlik Görevlisinin Görevleri Nelerdir?

Hem can ve mal güvenliği açısından hem de inşaat malzeme ve ekipmanlarını korumak amacı ile inşaat ve şantiye güvenliği hizmetlerinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. İnşaat güvenliği önemli bir konudur. Bu konuda tedbirler yasal zorunluluk gereği yapılmalıdır. Ancak tüm inşaat ve şantiye sektörlerinde inşaat ve şantiyeyi korumakta olan güvenlik veya güvenliklerin de olması gerekir.

İnşaat Sektöründe Güvenlik Görevlisinin Görevi Nedir?

1.      


Belirlenen şantiye ya da inşaat sınırları içinde giriş-çıkış noktalarını kontrol altında tutmalıdır. Şantiye veya inşaat güvenliğini sağlamalı, bu konuda önlemler almalıdır.

2.       Çevre güvenliği açısından sürekli gezmeli, kontroller yapmalıdır.

3.       Şantiye ya da inşaat enerji hattı ayrıca buna bağlı çalışan güvenlik sistemleriyle alakalı kontroller yapmalıdır.

4.       Otopark, yedek parça, iş makineleri gibi kontrolleri yapmalıdır. Prosedüre uygun kullanılmasını sağlamalıdır.

5.       Şantiyede görev alacak beyaz yaka, teknik personel ve işçilerin giriş çıkışlarını kontrol etmelidir.

6.       Gerekli kayıt ve raporları tutmalıdır.

7.       Varsa eğer dinlenme tesisi, lojman, yatakhane, kantin, yemekhane gibi yerlerin güvenliğini sağlamalıdır.

8.       Karşılaştığı uygunsuzlukları belirlemelidir, düzeltici ve önleyici faaliyetler yapmalı, bunları raporlamalıdır.

9.       Vinç, kantar, beton santrali, kule, iş makineleri, çöp ve atık malzeme noktalarını güvenlik kontrolü altında tutmalıdır.

10.   İş kazası, doğal afet gibi durumlarda koordinasyonu ve tahliyeyi sağlamalıdır.

11.   Böyle bir durumla karşılaşıldığında kolluk kuvvetlerine durumu bildirmelidir.

12.   Acil durumlarda acil durum planına uymalı ve uygulatmalıdır.

Tabi inşaat veya şantiyede görev alan güvenliğin kendince birtakım önlemleri de alması gerekir. Tıpkı bir inşaat elemanının alacağı önlemler gibi olası kazalara karşı kendi önlemlerini almak durumundadır. Özellikle de inşaat veya şantiyeden kafasına düşecek her tür malzeme için kask, baret gibi ürünleri kullanmalıdır. Devriye gezerken karşılaştığı her durumu raporlamalı, gerekirse inşaat işlemlerini durdurmalıdır.

Bu gibi durumlar için profesyonel yardım şarttır. İnşaat malzemeleri kadar ortamda yer alan makinelerin de güvenliği yine inşaat güvenliği tarafından sağlanmalıdır. Makinelerin veya inşaat malzemelerinin çalınması, zarar görmesi halinde bu güvenliği sağlayan görevli sorumlu tutulur. Bu yüzden kişinin uyumadan gece boyunca nöbetini tutarak sürekli dolaşması gerekir. Gündüz vakitlerinde de yine olası tüm kazalara karşı tedbir ve önlemler mutlaka alınmalıdır.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...