KATEGORİ

Güvenlik

İnşaat Güvenliği Nasıl Sağlanır?

İnşaat özellikle de güvenlik tedbirleri alınmadığı sürece tehlike arz etmekte olan bir çalışma sektörüdür. İnşaat işçilerinden tutun da ortam içerisinde bulunan herkesin özellikle de can güvenliği açısından korumada olması gerekir. Gereken tedbirlerin alınmaması halinde insan yaşamından olabilir. Bu yüzden özellikle de sağlık açısından tehlike arz eden sektörlerden biridir.

İnşaat sektöründe güvenlik önlemleri alınmazsa eğer ölüm, ağır yaralanma gibi sorunlar yaşanabilir. Çalışan işçinin veya ortamda bulunan kişilerin başına cisimler düşebilir. Yüksekte çalışma diye tabir edilen alanlarda çalışan işçiler düşebilir. İnşaat alanında çalışanların maruz kaldığı yapıştırıcılar, kumlar ve tozlar solunum yolları problemlerine sebep olmaktadır. Yine gürültü durumu da işçilerin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

İnşaat Güvenliği Nasıl Sağlanır?


İnşaat sektörü can güvenliği açısından en önemli sektörlerden biri olduğu için bu sektörde güvenlik önlemlerinin alınması gerekir. Bunlar nelerdir? Veya neler gerekir? kısaca anlatalım.

GÜVENLİK TEDBİRLERİ

·         Mutlaka baret, kask veya başlık gibi baş koruyucu donanımlar kullanılmalıdır. Aksi halde çalışanların kafasına cisimler çarpabilir veya düşebilir.

·         Maske veya solunum cihazları kullanılmalıdır. Aksi halde sonulum yolları hastalıkları oluşabilir. 6331 sayılı kanunda yer alan iş sağlığı ve güvenliği uzmanının ortamda toz ve gazlara karşı ölçümler yapması da alınacak önlemler arasında yerini almaktadır.

·         Çalışanların kulak koruyucu donanımlar olarak adlandırılmakta olan kulaklık ve kulak tıkaçları kullanması gerekir. Aksi halde sektörde kullanılan makineler, kepçeler, vinçler, grayderler aşırı ses çıkardığı için işitme problemlerine sebep olabilir.

·         Koruyucu elbise giyilmesi gerekir. Yaz-kış mevsim fark etmez, bulunan ortam koşullarına göre mutlaka koruyucu elbiselerin giyilmesi gerekmektedir.

·         Emniyet kemeri olmadan yüksek yerlerde çalışılmamalıdır. Aksi halde yüksekten düşme gibi durumlar söz konusu olduğunda bu durum ölümle sonuçlanabilir.

·         İşveren, yapı işlerinde fenni yeterliliğe sahip kişilerin sorumluluğu ile işçilerin inşaat sahasında çalışmalarına olanak sağlamak durumundadır.

İŞÇİLERE SAĞLIK RAPORU


İnşaat sektöründe çalışmak isteyen veya çalıştırılmak istenen işçinin işe alınmadan önce sağlık raporu alması gerekir. Bu sağlık raporu işe devam ettiği sürece inşaat alanında çalışmak adına dayanıklı olduğunu kanıtlayacaktır. Aksi durumda işveren işçiyi kesinlikle çalıştırmamalıdır. Çalıştırması hem yasaktır hem de can güvenliği açısından tehlike arz etmektedir.

UYARI LEVHALARI


İnşaat sektöründe yapı alanlarında özellikle de çalışanların güvenliğini sağlamak adına tehlikeli olarak adlandırabileceğimiz kısımlar açık olarak sınırlandırılmalıdır. Sınırlandırılmanın görüntülenmesi amacıyla da ortamda mutlaka uyarı levhaları konulmalıdır. Bu yasal bir zorunluluktur.

KORKULUKLAR


Döşeme kenarlarına düşme gibi durumların önüne geçmek amacıyla korkuluklar veya korkuluk iskeleleri yapılmalıdır. Döşeme kenarlarının uyarıcı bir görünüme sahip olması açısından renkli şerit bant ile sarılması gerekmektedir.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...

Bizi Takip Edin