KATEGORİ

Güvenlik

Araç Takip Sistemi Nedir?

Aracı kullanan kişinin güvenliği ve izlenimi için gereken Araç Takip Sistemleri şu sıralar yüksek rağbet gören sistemlerden biridir. Özellikle de şirket araçlarına takılarak personelin nerede olduğu, ne zaman nereye gittiği ve kaç km hız yaptığı gibi verilerin incelendiği bu sistem hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri aktaralım.

Araç Takip Sistemi Nedir?

 

Araçlara monte edilen birim veya birimler ile; GPS uydularından alınan konum bilgilerinin, aracın üzerinden toplanan farklı algılayıcı ve benzeri bilgilerle beraber GSM/GPRS üzerinden bir merkeze iletilmesi ve kullanıcılara kontrollü olarak internet üzerinden sunulmasıdır.

Araçların gerçek zamanlı GPS sistemi ile takip edilmesine yardımcı olur. Satış ekiplerinin planlarını, mühendislerin programlarını ve teslimatlarını takip etmek adına da kullanılabilir. Araçların ve sürücülerin daha etkili olmasını ayrıca giderin düşürülerek iş veriminin artırılmasına yardımcı olur.

GPS sistemi ile ilgili şu noktayı unutmamak gerekir: araçlar uydu sistemleri ile izlenmektedir. Uyduların izlemesi için aracı görmesi gerekir. Olur da araç tünele, garaja veya binaya girerse araç takip sistemi aracın ne yaptığını bilemez. Bu durumu da bilmenize izin vermez. Araçlar eğer büyük binalar ile dolu bir alanda ise görüntüler kesintiye uğrar. Bu konuyu çözme adına da bazı araç takip sistemleri “aktif” ve “pasif” olarak çalışmaktadır.

Aktif ve Pasif Araç Takip Sistemleri Arasında Ne Gibi Farklar Vardır?

1.       Aktif Araç Takip Sistemleri


GPS konumunu, araç hızını, araç yönünü ve izleme tertibatının (yani motor veya kapıların kapatıp açılması gibi) olaylarını bir araya toplamaktadır. Belirtilen bu bilgiler gerçek zamanlı olarak veri merkezi hücreseli ya da uydu şebekeleri ile bilgisayar ya da veri merkezine iletilmektedir.

2.       Pasif Araç Takip Sistemleri


Aktif izleme cihazları ile aynı bilgileri depolar. Araç cihazı verilerini bilgisayara aktarır ya da bazı pasif izleme sistemleri gelişim için kablosuz olarak çevrilir. Aktif ve pasif olarak her ikisinin de izlenim becerilerini birleştirecek araç izleme cihazları da bulunmaktadır. Bu sistemin daha yararlı olduğunu belirtmek isteriz. Bunun sebebi ise hücresel ağın mevcut olmadığı durumlarda aktif izleme sistemi pasif moda geçmektedir. sonrasında ise sistemle alakalı verileri saklamaktadır.

Araç Takip Sistemi Neden Tercih Edilmeli?

1.       Kontrol ve Denetim Sağlamaktadır

7/24 kesintisiz takip ve detaylı raporlamalar yapar. Bu sayede araçlar ve sürücüler üzerinde kontrol ve denetim sağlar. Saha ekiplerinin ayrıca mesaiye uyum süreçlerini de kontrol ederek verimliliği artırır.

2.       Yakıt Tüketimini Azaltmaktadır

Araçların aşırı hızlı kullanılmasının önüne geçer. Belirlenen rota dışına yapılan seyahatlerin denetimini sağlar. Rölantideki gereksiz çalışma süresinin kontrolünü yapar. Mesai dışı araç kullanımını denetler. Bu sayede yakı tüketimini %20 oranında düşürür. Bunun yanı sıra düzgün kullanım sonucunda daha az yıpranan araçların bakım masrafları da bu sayede düşmüş olur.

3.       Güvenli Sürüş Sağlamaktadır

Araçların aşırı hızlı ya da agresif kullanılmasını önler. Daha güvenli ve trafik kurallarına uygun sürülmesine yardımcı olur.

4.       Zamandan Tasarruf Ettirmektedir

Sahada yer alan ekipler telefon trafiğine girmeden masa başından hızlı bir şekilde koordine edilebilir. Rota yönetimi sayesinde varış noktaları en kısa yoldan zamanında ulaşılabilir.

Araç Takip Sistemi Almadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu sektörde birçok firma vardır. Ancak seçim öncesi birkaç sorunuza yanıt almanız gerekir. Bu sorular aşağıda belirtilmiştir.

·         Sistemin kapsamı nedir? Tüm ülkeyi kapsar mı? Karanlık olan bölgeler var mı? Varsa eğer bu bölgeler nerelerdir? Siyah noktalar varsa araç takip sistemi bunun için data tutuyor mu? Tutuyorsa ne kadar süre tutuyor?

·         Araçlar yurt dışına çıkarsa eğer sistem kayıt tutmaya ve takip etmeye devam edecek mi? Bunun için ekstra ne kadar ödeme yapılması gerekir?

·         Teknik destekten sorumlu olan kimdir? Servis sözleşmesi nasıl olur? şirket bir servis sağlıyor mu?

·         Sözleşme şartları nelerdir?

·         Aylık ödemeler, kurulum ücretleri, güncelleme ücretleri nasıl yapılır? Bunların dışında mesela data transferinden ücret alınıyor mu?

·         Araç donanımını değiştirilmek istendiğinde ya da bir şeylerin onarılası gerektiğinde standart ödeme dışında bir ödeme alınıyor mu? Referanslar var mı?

Bir de dikkat etmeniz gereken konu bu sistemi kullanmakta olan kişilerden alacağınız bilgilerdir. Memnun olup olmadığını, sorun yaşayıp yaşamadığını mutlaka sorun. Bu bilgilere göre seçiminizi yapın. Araç takip sistemi başvurusu için mutlaka bu sistemi kullanan yakın ve tanıdıklarınızdan bilgi ve yardımları alın.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...