KATEGORİ

Enerji Sistemleri

Güneş Enerjisi Hangi Alanlarda Kullanılır?

Hemen her sektörde güneş enerjisi kullanılabilir. Güneş enerjisi zaten kendince bir sektördür. Günümüzde gelişen teknoloji kadar enerjiye de ihtiyacımız vardır. Çok eski zamanlardan veri güneş enerjisi kullanılır. Hangi alanlarda kullanıldığını merak ediyorsanız kısaca açıklayalım.

Güneş Enerjisinin Kullanım Alanları Nelerdir?

1.       HESAP MAKİNELERİ


En eski dönemlerden beri hesap makineleri için güneş enerjisinden faydalanılır. Bu nedenledir ki hesap makinelerinin pilleri neredeyse hiç değiştirilmeden kullanılır.

2.       KOL SAATLERİ


Bazı kol saatlerinde ufak güneş pilleri olabilmektedir. Bu piller ile elektrik üreterek kendi gücünü karşılayabilmektedir. Güneş enerjisi çok eski dönemlerden beri kol saatlerinde kullanılmaktadır.

3.       UZAY VE UYDULAR


Uzaya gönderilen uydu sistemlerinin elektrik gereksinimi için güneş enerjisinden yararlanılır. Uydu sistemleri 1956 tarihinden bu yana güneş enerjisi ile kullanılmaktadır.

4.       ACİL TELEFON CİHAZLARI


Yol kenarlarında hala kullanılmakta olan acil telefon cihazlarının 1970 tarihinden bu yana elektrik gereksinimi için güneş enerjisi kullanılmaktadır.

5.       TRAFİK LAMBA VE İŞARETLERİ


Güneş enerjisi hem trafik lambalarında hem de trafik işaretlerinde kullanılmaktadır. Bu sistemde 1 tane akü, 1 tane güneş paneli ve şarj kontrol ünitesi ile enerji elde edilir. Genelde en yaygın olanı trafik işaret lambalarıdır.

6.       CEP TELEFONU ŞARJ ETMEK


Akıllı telefonların şarjının çok çabuk bittiğini hepimiz biliyoruz. Bu anlamda güneş enerjisi ile gündüz bir yere giderken cep telefonunuzu şarj edebilirsiniz.

7.       BAHÇE AYDINLATMASI


Özellikle de son dönemlerde güneş enerjili led lambalar vardır. Bahçe aydınlatması için bu lambalar tercih edilmektedir. Çok az enerji tükettiği gibi gündüzleri güneş enerjisi ile kendi elektriğini karşılayabilir. Bu sayede hem daha ucuz hem de daha tasarruflu hale dönüşür.

8.       SICAK SU ÜRETİMİ


Uzun yıllardır bu yöntem kullanılmaktadır. Fotovoltaik teknolojiden bile daha önce hayatımıza girmiş olan yöntemdir. Bu yüzden güneş enerjisi ile su ısıtma sistemi çok ucuza yapılabilir. Belirtilen bir resmi prosedür de yoktur.

9.       SOĞUK SU ÜRETİMİ


İlginç gelebilir ancak güneş enerji sistemi ile ihtiyaç duyulan soğuk su da elde edilebilmektedir.

10.   CADDE, SOKAK VE PARK AYDINLATMASI


Son dönemlerde caddelerde, sokaklarda ve parklarda güneş enerjili led aydınlatmalar görüyoruz. Ücretsiz elektrik olan güneş enerjisinin bir başka kullanım alanı olarak bu alanları belirtebiliriz. Özellikle de belediyeler güneş enerjisinin kullanım alanları arasında yer alan aydınlatma sistemleri için ihaleler yapmaya başlamıştır.

11.   GÜNEŞ OCAKLARI


Yemek pişirmek için de yine güneş enerjisinden yararlanılabilir. Güneş ocakları ile yemeklerinizi artık ücretsiz olarak pişirebilirsiniz. Piyasada güneş ocakları vardır. Fiyat bakımından da uygundur. Yöntemi öğrenerek güneş ocakları yapabilme seçeneğiniz de vardır.

12.   UÇAKLAR


Daha önce hiç duymamış olabilirsiniz ancak bir mucit güneş enerjili uçak yaptı. Ayrıca yaptığı bu uçak ile dünyayı gezdi. Hem de hiçbir ücret ödemeden…

13.   ELEKTRİK OLMAYAN KONUTLAR


Güneş paneli, aküler, şarj kontrol cihazları, inverter ile bir evin elektrik ihtiyacı karşılanabilir. Bu yüzden elektrik olmayan konutlarda da yine güneş enerji sisteminden faydalanılabilir.

14.   TARIMSAL SULAMA


Tarım arazileri genelde zor koşullardır. Buralara elektrik hatlarının götürülmesi de hem zordur hem de maliyet açısından yüksektir. Bu nedenle tarımsal sulama faaliyeti için güneş enerjisi kullanılır. Tarımsal sulama güneş enerjisinin kullanım alanları arasında ise önemli bir yerdedir.

15.   TEMİZ SU ÜRETİMİ


Günümüzde birçok markada su satışı yapılmaktadır. En iyi marka bile seçilerek kullanılsa yine de insanoğlunun aklına şüpheler düşebilmektedir. Güneş enerjisi ile temiz ve içilebilir bir su elde edilebilir. Güneşin sıcaklığı sayesinde bazı basit materyaller bir araya getirilir, bu sayede temiz su elde edilmiş olur.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...

Bizi Takip Edin