KATEGORİ

Enerji Sistemleri

Güneş Enerjisi Nasıl Elektrik Enerjisine Çevrilir?

Güneş yaşam kaynağıdır. Ayrıca dünyadaki nükleer enerji haricindeki tüm yakıtların da kaynağı durumundadır. Bu büyük yıldızın dünyamıza olan mesafesi 1,496x1011 m’dir. Çapı ise dünyanın çapının ortalama 109 katı kadardır. İçinde sürekli hidrojen helyuma dönüştüğü füzyon tepkimeleri olmaktadır. Tepkimelerden oluşan kütle farkı, ısı enerjisine dönüşür, bu şekilde uzaya yayılır.

Güneş enerjisi; 4 Hidrojen atomunu 1 Helyum atomuna dönüştürmektedir.

4 Hidrojen= 4,032

1 Helyum= 4,003 birim ağırlığındadır.

Tepkimeler sonucunda 0,029 birim ağırlık enerjiye dönüştürülür ve uzaya aktarılır.

Yani bu demektir ki; güneşte her saniyede ortalama 546 milyon ton Hidrojen, 560 milyon Helyum’a dönüşür. Kaybolan 4 milyon ton kütle foton olarak uzaya yayılır.

Güneş Enerjisinden Nasıl Elektrik Elde Edilir?

Dünya atmosferinin dışında güneş enerjisinin şiddeti ortalama 1370 W/m² kadardır.

Yalnız yeryüzünde 0-1100 W/m² değerleri arasında değişiklik göstermektedir.

 

Güneş enerjisi teknolojileri genelde termal ve fotovoltaik sistemler olarak 2 grupta incelenir. Fotovoltaik piller; yüzeylerine gelen güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmekte olan sistemlerdir. Bu piller güneş enerjisini yapısına göre %5 ile %20 arasında bir verim aracılığı ile elektrik enerjisine çevirebilir.

Panellerin temel çalışma sistemi şu şekildedir: fotonların kopardığı elektrotların eklemde dolaşmasını ve elektrik akımı üretmesini sağlamaktadır. N tipi yarı iletken ile P tipi yarı iletken olmak üzere 2 katmandan meydana gelmektedir. N tipi yarı iletken elde etmek adına yaygın şekilde kullanılmakta olan silisyum yörüngesinde 4, fosforun dış yörüngesinde 5 elektron olduğundan dolayı elektronu güneşten gelen fotonların enerjisi ile dışarı vermektedir.

P tipi yarı iletken elde etmek adına; silisyum eriğine periyodik cetvelin 3.grup elementlerinden biri (mesela; bor, indiyum, alüminyum gibi) eklenir. Bu elementlerin son yörüngesinde 1 elektron eksik olduğu için N tipi yarı iletkenden P tipi yarı iletkene elektron akışı olur. Bu sayede doğru akım oluşturulmuş olur.

Piyasada birçok güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren üniteler bulunmaktadır. Ücretlendirme ise düşük ya da yüksek maliyette olabilmektedir. Önemli olan her zaman ücreti düşünmeksizin uzman desteği alınmasıdır. Bunun için de piyasada geniş çaplı araştırma yapmalı ve referans ile seçim yapmalısınız.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...