KATEGORİ

Enerji Sistemleri

Güneş Enerjisi Kurulumu Nasıl Olur?

Yaz aylarının yaklaşması ile birlikte güneş enerji sistemi kullanımı da başlıyor. Kurulum işlemi sanıldığı kadar basit değil uzmanlık gerektirmektedir. Yine de merak edenler için Güneş Enerji Sistemi Kurulumu Nasıl Olur? sorusunun yanıtını sunalım.

Kurulum İşlemi İçin Gerekli Olan Malzemeler

·         1 tane güneş paneli

·         1 tane akü

·         1 tane şarj kontrol cihazı

·         1 tane inverter

·         1 tane çift MC4 konnektörü

·         1 takım solar kablo

1 çift MC4 konnektör ve 1 takım solar kablo dışındaki malzemelerin gücü veya tipi önemli değildir. 1 çift MC4 konnektör dişi e erkek soket olmalıdır. 1 takım solar kablo ise 4’lük ya da 6’lık olmalıdır.

Güneş Enerjisi Kurulumu Nasıl Olur?

·        


Çatının uygun olan bir yerine (genelde güney cephesi önerilir) güneş paneli yerleştirilir. Sağlam bir şekilde yerleştirilmesi gerekir. Aksi halde rüzgarda uçup gidebilir.

·         Güneş paneli çatıya yerleştirildikten sonra arkasında yer alan 2 kablolu MC4 ucundan şarj kontrol cihazına kadar 2 çift kablo çekilir. Kablolardan biri + diğeri – uçtur. + ve – uçlar işaretlenir. Bu sayede çatıdan aşağıya inildiğinde + ve – ler karıştırılmamış olur.

·         Güneş panelinden alınan kabloların ucu şarj kontrol cihazının girişine göre soyulur. Şarj kontrol cihazında açıkça gösterilen güneş paneli işaretinin olduğu + kısma + kablo, - kısma – kablo sokulur ve sıkılır.

·         Şarj kontrol cihazında açıkça gösterilen akü + ve – kısımdan 1 çift kablo ile aküye bağlanır. Şarj kontrol cihazındaki akü giriş yerindeki + kısımdan akünün + kutbuna, - kısımdan ise akünün – kutbuna kablolar bağlanır. İşlem sırasında önce + sonra – uçlar takılmalıdır.

·         Sonra inverter’deki açıkça gösterilen + ve – uçları, akünün + ve – kutuplarına bağlanır. İşlem sırasında önce + kısım sonra – kısım bağlanır. İnverter bağlantısı sırasında ters bağlantı yapılmamasına dikkat edilmelidir.

Kurulum işlemi bu şekilde yapılır. Kurulum işlemi sonrasında cihaz artık kullanılabilir.

Uygulama basit gibi görünüyor olsa da her zaman uzmanlık gerektirmektedir. Zira kurulum işlemi çatıya yerleştirilen güneş paneli ile başlamaktadır. Yanlış bir müdahale veya eksik bir müdahale can ve mal güvenliğinizi tehlikeye atabilir. Bu yüzden bu konudaki önerimiz uzman yardımı almanız yönündedir.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...