KATEGORİ

Enerji Sistemleri

Güneş Enerji Sistemi Kullanımında Yapılan Hatalar Nelerdir?

Offgrid yani şebekeden bağımsız olan güneş enerji sistemlerinde birçok hata yapılabilmektedir. Bu sitemleri tasarlamak ve montajını yapmak kolay gibi görünüyor olsa da zordur. Çünkü sistemde bazı şeyler yalnızca tecrübe gerektirmektedir. Güneş Enerji Sistemlerinde Yapılan Hatalar Nelerdir? Merak ediyorsanız kısaca sunalım.

Güneş Enerji Sistemlerinde Yapılan Hatalar Nelerdir?

1.       YANLIŞ BİR AKÜ SEÇİMİ


Offgrid sisten sulu tip, kuru tip ve jel akü ile yapılmaktadır. Ancak akü seçilirken özellikle de marka konusunda hatalar yapılabilmektedir. Bilinen markalar terci edilmeli ve işi ucuza getireyim diye sorun yaşamamalısınız. Paranızı yok yere çöpe atmamak için mutlaka doğru bir akü ve bilinen bir markadaki aküyü tercih etmelisiniz.

2.       YANLIŞ BİR GÜNEŞ PANELİ SEÇİMİ


Genellikle offgrid sistemlerde sistem voltajı 12 V ise güneş panelleri 150 watt ya da emsal güçler tercih edilmelidir. Küçük sistemlerde 10-20-40 watt güneş panelleri de kullanılabilir. Sistem voltajı 24 V ise 250 watt ve emsal güneş paneli kullanılmalıdır. Burada yapılan en büyük hatalardan biri 150 watt tercih edilen bir sisteme 250 watt güneş paneli kullanılmasıdır. Yanlış seçim sebebiyle aküler çabuk şişebilir ayrıca bozulabilir. Bu nedenle akü voltajı ile güneş paneli voltajına dikkat edilmesi gerekir. Doğru bir seçim ile sistem uzun ömürlü olur.

3.       UZUN KABLOLAMA


Birçok kişi yeterli olmadığı için ya da güzel görünmesi için uzun kablolama yapabilir. Güneş panelinden genel sisteme kadar olan mesafe önemlidir. Bunun sebebi ise buraya kadar gelen voltajın doğru akım olmasıdır. Buradaki mesafe ne kadar uzun olursa o kadar verimsiz olur. Güneş panelinden yeterli verimi elde edememenize de sebep olur. Bu sebeple aküler yeterli miktarda dolamaz. Akülerin tam doyuma ulaşmaması sebebiyle kolay bozulabilir ve ömürleri kısalabilir. Bu nedenle uzun kablolama yapılmaması önerilir.

4.       EVİN DIŞINA ELEKTRONİK CİHAZ KONULMASI


Birçok kişi evin içinde iyi bir görüntü sağlamıyor diye ya da evin dizaynını bozuyor diye elektronik aksamlar olmak üzere sistemi evin dışına koymaktadır. Şarj kontrol cihazı ya da inverter gibi elektronik cihazlar dışarıdaki tozu içine almaktadır. Zaman içinde içindeki toz miktarı da artmaktadır. Doğal olarak elektronik cihazın performansı da düşmektedir. Mesela bilgisayar kasasının içi tozlandığında nasıl fazladan enerji tüketip bir de performansı azalıyorsa aynı durum bu sistem için de geçerlidir. Bu yüzden güneş enerji sistemlerinde kullanılan tüm elektronik ekipmanların içeride olması gerekir.

5.       KABLO VE KONNEKTÖRLERİN GÜNEŞ ALTINA YERLEŞTİRİLMESİ

Kablo ve konnektörlerin güneş altına yerleştirilmesi ya da konulması demek, güneşten gelen ışınlar sebebiyle zamanla çürümesi demektir. Bu nedenle kabloların ve konnektörlerin güneşten uzak bir yere yerleştirilmesi gerekir.

6.       YANLIŞ BİR GÜNEŞ PANELİ MONTAJI

Mesela güneş panelinin inşaat teli yardımı ile çevrelenerek bağlanması gibi… Güneş panelinin kendine ait olan montaj delikleri vardır. Montaj delikleri kullanılarak montajı yapılmalıdır. Ya da L demir parçaları kullanılarak monte edilmesi gerekir.

7.       GÜNEŞ PANELİ İLE ÇATI ARASINDAKİ UZAKLIK

Özellikle şıngıl çatılarda daha sık karşılaşılan hatalardan biridir. Şıngıl çayılar yapısı gereği düzdür. Güneş panellerinin montajı da basittir. Şıngıl çatılar güneş panellerinin yatay açısını bire bir kurtarır. Güneş panelini sıfır diye tabir edilen montaj işlemi yapılırsa bu hatalı montaj işlemi demektir. Güneş paneli ile çatı arasında mesafe olmazsa eğer güneş paneli performansını tam olarak gerçekleştiremez ve sistemin kullanım ömrü de kısalmış olur.

8.       MC4 KONNEKTÖRÜN EKSİK YA DA YANLIŞ MONTE EDİLMESİ

Özellikle de şarj kontrol cihazının aküleri şarj etmiyorsa bunun en temel sebebi MC4 konnektörlerin iyi monte edilmemesidir. Solar kablo iyi ve tam olarak MC4 konnektöre takılmalıdır. Takılmazsa eğer zaman içinde kablo ve MC4 ün içindeki metal kısımlar arasında gelip-giden hareket oluşmaktadır. Bu hareket ise kısa devre oluşturur. Bazen konnektör bu sebeple yanabilir.

9.       AKÜNÜN YANLIŞ YERLEŞTİRİLMESİ

Yanlış akü yerleştirilmesi evde yangın çıkma riskini de artırmaktadır. Özellikle de yalıtımlı olan çatılar içine konulan aküler zamanla ısınabilir. Isınma bazen aşırı olabilir. Bu yüzden aküler aşırı ısınma sebebiyle patlayabilir. Akülerin çatı içine konulmaması gerekir. Bu durum riskli ve tehlikelidir.

10.   KALKIŞ GÜCÜ YÜKSEK OLAN CİHAZLARI ÇALIŞTIRMAK

Kalkış gücü yüksek cihazlardan kastımız; hilti, kaynak makinesi veya matkap gibi cihazlardır. Küçük ve orta ölçekli güneş enerji sistemlerinde görülür. Bu sistemlerde genelde modifiyeli sinüs inverter kullanılır. Bu inverterler ise kalkış güç tüketimi yüksek olan cihazlara dayanamaz. Mesela 1000 watt gücünde olan bir modifiye sinüs inverter ile 1000 watt gücünde olan matkap çalıştırılırsa inverter muhtemelen yanacak ya da bozulacaktır. Bu nedenle inverter alırken güç tüketeceğiniz cihazlar hakkında da bilinçli olmanız gerekir.

11.   GÜNEŞ PANELİNE DÜŞMEKTE OLAN GÖLGE

Güneş paneline güç içinde uzun süreli gölge düşerse eğer kısmen ya da tamamen performans düşecektir. Güneş paneli yeterli güç üretemeyeceği için aküler yeteri kadar dolmaz. Bu durum sebebiyle sistemin ömrü de kısalmış olur. Montaj sırasında güneş panelinin üzerine gölge düşmemelidir, bu kural dikkate alınarak montaj işlemi yapılmalıdır. 

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...