KATEGORİ

Enerji Sistemleri

Ev Tipi Güneş Enerjisi İçin Tüketim Cihazları Nelerdir?

Her zaman uğramadığınız veya genelde hafta sonları uğradığınız bir eviniz varsa eğer bu evde genel olarak kullanacağınız ürünler de bellidir. Son dönemlerde hobi bahçesi tarzı evlerin sayısında çoğalma vardır. Genellikle bu tür evler 2 ya da 3 odadan oluşur. Birçoğu konteynır olarak alınabilir. Bu konteynır üzerine çatı gibi ilaveler yapılır ve ev şekilde kullanılabilir.


Bu tür evlerde elektrik enerjisi bulunmamaktadır. Ya da elektrik hattını getirmek için baya bir masrafa girmek gerekir. Üstelik maliyet 20-30 binleri bulabilir. Bu nedenle kişiler genelde jeneratör ya da güneş enerjisi ile elektrik üretme yöntemini seçerler.

Jeneratör bu anlamda hem aşırı gürültü hem de kirlilik yaptığı için pek tercih edilmez. Jeneratör yerine ise genelde güneş enerji sistemleri daha çok tercih edilir. Bunun sebebi ise; hem sessiz hem de masrafsız olmasıdır. Fakat güneş enerji sistemlerinin ilk yatırım maliyeti yüksek olmaktadır.

Ev Tipi Güneş Enerjisi İçin Tüketim Cihazları Nelerdir?

Yukarıda bahsettiğimiz evler için genel tüketim cihazları şu şekilde özetlenebilir.

1.       MİNİ BUZDOLABI


Piyasaya bakacak olursak çok fazla çeşit vardır. Ancak mini buzdolabı almadan önce bazı bilgilere sahip olmanız gerekir. Genellikle eski tip motorlar bu dolapların içinde kullanılır. Bu durumda ev tipi enerji sisteminde kullanacağınız inverteri bozabilir. Seçim yapacağınız mini buzdolabı mutlaka A+ sınıf olmalıdır.

2.       AYDINLATMA


Genelde bu tür dairelerde 2 ya da 3 tane lamba kullanılmaktadır. Bu lambaların en fazla 1 tanesi kullanılır. Ev tipi güneş enerji sistemi için 3 tane lamba tercih etmeniz gerekir. Ancak kullanılan lambaların LED olması gerekir. Aksi taktirde sisteme zarar verebileceği gibi sistemi ayrıca bozabilmektedir.

3.       TELEVİZYON


Genelde TV lerde kullanılmaz ancak kullananların sayısı da azımsanmayacak kadardır. TV kullanım süreleri ortalama 4 saat olmalıdır. Bu tüketim süresi, bize yeterli gelecektir. Kullanılacak olan TV nin ise mutlaka LED olması gerekir. Eski tip TV tüketimleri fazladır. Ayrıca dahili uydu alıcı özelliği varsa daha iyi olacaktır.

Bu tür dairelerde daha fazla elektronik cihaz kullanılacaksa eğer güneş enerji sistemi için ekipman güçleri ve sayıları değişebilir. Bu konuda uzman yardımı alınırsa doğru bir seçimle beklentiye de yanıt alınmış olur.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...

Bizi Takip Edin