KATEGORİ

Elektrikli Ev Aletleri

Tesisat Yıkama İşlemi Nasıl Yapılır?

Kış ayları geldiğinde herkesin amacı en iyi sonucu almaktır. Ancak bu durum kimi zaman mümkün oluyorken kimi zaman mümkün olmayabilir. Kombi bakımı kadar kalorifer bakımı da önemli uygulamalardandır. Nasıl ki kombi bakımı yapılmadığında birçok sorun oluşabiliyorsa kalorifer bakımı yapılmadığında da birçok sorun oluşabilir. Bu gibi durumları yaşamamak için de tesisat yıkama işlemi gerekir. Detaylar aşağıda sunulmuştur.

Tesisat Yıkama İşlemi Nedir?

Kombi ve kazanlı sistemlerde bağlantılı olan kalorifer veya yerden ısıtma sistemlerinin temizlenmesi işlemidir.

Tesisat Yıkama İşlemi Ne Kadarda Bir Yapılmalı?


Kullanım yoğunluğuna bağlı olarak 3 veya 4 yılda bir kez yaptırabilirsiniz. Kış dönemine girilmeden önce yapılması önerilir. Çünkü kışa hazırlık işlemidir. Kış döneminde yapılmasında bir sakınca ya da sorun yoktur. Ancak kış döneminde arızalar çoğunlukta olduğu için servisler bakım, tesisat yıkama gibi işlemlerden önce arızalara öncelik tanır. Bu yüzden uygulanacak bu tür işlemler ertelenebilir veya servis yoğunluğuna bağlı yapılmayabilir.

Tesisat Yıkama İşlemi Düzenli Yapılmazsa Ne Olur?

1.       Beklediğiniz sonucu elde edemezsiniz.

2.       Kalorifer veya yerden ısıtma sistemi ayarı yüksek olmasına karşın az ısıtma yapar, yeterince ısıtma olmaz.

3.       Beklediğiniz verimi alamayacağınız gibi bir de fazladan yakıt tüketimi yapmış olursunuz. Faturalarınız daha yüksek gelir.

Bu yüzden önerimiz tesisatınızı düzenli olarak temizletmeniz yönündedir. Tesisat temizliği en önemli uygulamalardan biridir. Yapılmadığında karşınıza bu gibi sorunlar çıkar. Kaloriferlerim neden az ısıtıyor diyorsanız da bunun en temel sebeplerinden biri tesisatınızın kirlenmesi ve kir sebebiyle tıkanmasıdır. Bu yüzden işlemi mutlaka uzmanına yaptırın.

Tesisat Yıkama İşlemi Nasıl Yapılır?


İşlem özel makine ve kimyasal ilaç kullanılarak yapılmaktadır.

Aşağıda sunulan bilgiler kalorifer sistemi tesisatın yıkanması bilgileridir.

·         Makine uygun görülen bir kalorifere giriş çıkış olarak bağlanır.

·         Kaloriferli sistemde konut içinde kaç kalorifer varsa eğer kalorifer sayısı 2’ye bölünür. (mesela 6 kalorifer varsa 3 kalorifer vanası kapatılır 3 kalorifer vanası açık kalır) Önce ilk kaloriferler yıkanır, sonra geri kalan kaloriferler yıkanır.

·         Sistemin büyüklüğüne göre makineye kimyasal ilaç dökülür ve yıkama işlemi başlatılır. Bu şekilde ilk kaloriferler ortalama 40 dakika kadar yıkanır.

·         Kaloriferli sistemde ilk kaloriferler yıkandıktan sonra yıkanan kaloriferlerin vanası kapatılır, kapalı olan kaloriferlerin vanası açılarak bu sefer de geri kalan kaloriferlerin yıkanması sağlanır.

·         Geri kalan kaloriferler de ortalama 40 dakika kadar yıkanır.

·         Daha sonra sistemden kimyasal ilacın ayrıştırılması için sistem yeniden nötralize tozlarla ikinci kez detaylı şekilde yıkanır.

·         Uygulama sonrasında kaloriferlerin havası kontrol edilir, kaloriferlerde hava varsa havası alınır.

·         Gerekli görülürse reglaj ayarı yapılır.

·         Kalorifer dönüş borusundaki filtre çıkarılarak yıkanır ve gözenekleri fırçalanarak yeniden yerine takılır.

·         Kalorifer tesisatına su basılır.

·         Kombi çalıştırılır, kaloriferler ısıtılır, çalışır durumda kullanıcısına teslim edilir.

Bu uygulamalar sadece alanında uzman ekiplerce yapılmalıdır. İşlemin yanlış veya eksik yapılması halinde tesisat ve kaloriferler başta olmak üzere kombi de zarar görebilir. Bu yüzden işin ücretine bakmamalı, uzmanına yaptırmalısınız.

Yerden Isıtma Sisteminde Tesisat Nasıl Yıkanır?

·         Yerden ısıtma sistemlerinde kalorifer tesisatı olmadığı için özel makine kollektöre giriş çıkış olarak bağlanır.

·         Sistemin büyüklüğüne göre makineye kimyasal ilaç dökülür ve yıkama işlemi başlatılır.

·         Bu şekilde sistem büyüklüğüne göre ortalama 1-1,5 saat kadar sistem yıkanır.

·         Daha sonrasında sistemden kimyasal ilacı arındırmak için makineye özel nötralize tozlar (kimyasal ilaç ayrıştırıcılar) dökülür ve sistem yeniden yıkanır.

·         Sistem nötralize tozlarla da temizlendikten sonra kalorifer tesisatına su basılır.

·         Sistem çalıştırılır, ısıtılır ve çalışır durumda kullanıcısına teslim edilir.

İşlem her zaman için uzman ekiplerce yapılmalıdır. Aksi halde tesisat ve ısıtma cihazınız (kombi ya da kazan) zarar görebilir.

Kaloriferlerin Temizlenmesi Gerektiği Nasıl Anlaşılır?

·         Kaloriferlerinizin ısı derecesi yüksek olmasına rağmen yine de ayarlanan derecede ısıtma yapmıyorsa kesin olarak sebebi tesisatın pislik ile tıkanması olmasa da bu durum da sebep olabilmektedir.

·         Kalorifer havasını almak istediğinizde kahverengi veya çamurlaşmış su geliyorsa bu durumda da tesisatınız tıkanmış demektir ve tesisat yıkama işlemi yaptırmanız gerekir.

Bu iki durumda tesisatınızı mutlaka uzmanına temizletmeli veya yıkatmalısınız. Bu gibi sorunları hiç yaşamamak için bu işlemi düzenli olarak yaptırabilirsiniz.

Tesisattan Çıkan Siyah Su Nedir?

Çoğu kullanıcı tesisattan yani kaloriferlerden çıkan siyah suyu kir zanneder. İçinden tesisatım ne kadar kirlenmiş simsiyah yağlı su akıyor der.

Tesisattan çıkan siyah su: Suyun kalorifer içerisinde daha rahat gezmesi için kaloriferlere uygulanan yağdan suya bulaşması içindir.

Bu yüzden siyah su kalorifer ya da tesisata zarar vermez, ayrıca tesisatın kirli olduğu veya tıkalı olduğu anlamına da gelmez. Böyle bir durumla karşılaşırsanız tesisatınızda tıkanma veya kirlenme gibi durumlar olmadığını bilmeniz gerekir.

Tesisat Temizliği Yaptırmak Tasarruf Yaşatır mı?

Kirli bir tesisat her zaman için alınan verimi düşür. Temiz olan bir tesisata göre %40 oranında yakıt sarfiyatı yapmanıza neden olur. Özellikle de boru çapları çamurlaşma ile tıkandığında veya kaloriferler çamur sebebi ile tıkandığında yakıt sarfiyatı daha çok olmaktadır.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...