KATEGORİ

Elektrikli Ev Aletleri

Ocak Temizliği Nasıl Yapılır?

Kirlenmiş bir ocağı temizlemek basit gibi görünüyor olsa da taşan yemek sebebi ile kirlenen bir ocağı temizlemek oldukça zordur. Günümüzde ocakların hepsi bir olmaz. Cam seramik ocaklar, indüksiyonlu ocaklar, elektrikli ocaklar kısacası birçok ocaklar vardır. Her birinin temizliği farklıdır.

Ocak Temizliğine Başlamadan Önce

Ocağın gözlerini ve demirlerini çıkarın, ocak üzerinde yer alan tüm tencere ve demlikleri kaldırın.

Ocak üzerinde yer alan kir ve atıkları önce nemli bir bez ile alın.


Kimyasal Ürünler ile Ocağı Temizlemek

Ocağınızda kalıplaşmış, zor bir leke varsa eğer bulaşık deterjanı ve krem temizleyiciyi ocağınıza sürün. Sonra mutfak bezi ile tüm yüzeylere yayarak bir süre kadar bekletin. Sonra bez yardımı ile ocağınızı ovarak silin.

Ocağınızda yağ lekeleri varsa ve lekeler sertleşmişse eğer yağ çözücü dökebilirsiniz.

Ocak gözleri zamanla kararın. İsteğe bağlı olarak bu gözler; elde krem temizleyici ile, bulaşık deterjanı ile veya bulaşık makinesine atarak yıkayabilirsiniz.

Özellikle de ocak demirleri hızlı bir şekilde müdahale edilmesi gereken yerlerdir. Isının etkisi sayesinde yemek artıkları ve yağlar demirlere yapışır. Mesela taşan yemekler, süt gibi içeceklerin demirlerden çıkarılması daha zor olur.

Bunun için ılık suyun içine bulaşık deterjanı ile yağ çözücüyü ekleyin ve karıştırın. Sonra temiz bir bez ile demirleri ovarak silin. Son olarak demirleri güzelce durulayın. Kullanım kılavuzunda eğer bulaşık makinesinde yıkanabilir deniliyorsa demirleri bulaşık makinesinde de yıkayabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

·         Kullanacağınız mutfak bezi ocağınızı çizmeyecek, zarar vermeyecek şekilde olmalıdır. Bu yüzden kaliteli bezlerle temizlik uygulaması yapmalısınız.

·         Ocağınızın kirlerini ovarken çakmak yerlerine temizlik malzemelerinin bulaşmamasını sağlamalısınız.

·         Ocağınızın gözlerini yıkadıktan sonra kurumasını beklemeli ve tamamen kurumadan yerine koyarak kullanmamalısınız.

·         Kimyasal ürünlerle yapılan ocak temizliğinde kendi sağlığınız için de mutlaka eldiven kullanmalı ayrıca ortamı da iyi derecede havalandırmalısınız.

·         Ocak temizliğinde aşındırıcı ürünleri kullanmamalısınız.

Doğal Yollarla Ocağı Temizlemek

Temizlik malzemeleri ile ocak temizliği yapmak hem kendinize zarar verir hem de çevrenize. Bu noktada her şekilde çevre dostu temizlik malzemeleri kullanılmalıdır. Ancak günümüzde hemen her temizleyiciler kimyasal içermektedir.

Evinizde bulunan doğal ürünleri temizlik amacı ile kullanabilirsiniz.

Mesela;

Karbonat, tuz ve suyu karıştırın. Karışım macuna benzer şekle geldiğinde ocağınıza eşit oranda sürün. İşlemi geceden yapabilir, sabaha kadar bekletebilirsiniz. Bu şekilde daha etkili sonuç elde etmiş olursunuz. Daha sonrasında nemli bir bez ile ocağınızı silin. Tertemiz olduğunu göreceksiniz.

Bu işlemi dilerseniz 1 limon suyuna 2 yemek kaşığı sirkeyi ekleyip karıştırabilir ve lekeli yerlere sürerek de çözüm üretebilirsiniz. Süngerin yumuşak yeri ile yavaşça ovalarsanız inatçı lekeler de bu şekilde temizlenmiş olacaktır.

Bu uygulamalar dışına dilerseniz günlük temizlik için yalnızca beyaz sirke de kullanabilmeniz mümkündür.

Ocağınızın parçalarını temizlemeniz neticesinde, sıcak suyun içinde bekleterek lekelerin yumuşak hale gelmesini de sağlayabilirsiniz.

Cam Seramik Ocak Nasıl Temizlenir?


Estetik görüntü açısından çok sık tercih edilen cam seramik ocaklar marketlerde satılmakta olan krem temizleyiciler ile temizlenebilir. Doğal ürünlerle ocak temizliğini halletmek isterseniz eğer;

İlk önce ocağınızın yüzeyinde yer alan tüm kalıntıları temizleyin. Sonra yüzeye bol miktarda karbonat dökün. Sonrasında nemli bir havlu yardımıyla ya da bez ile ocağınızın her yerini kaplayacak şekilde karbonatı yayın. Bu şekilde 1 saat kadar bekleyin. 1 saat sonrasında ılık suya çok az arap sabunu ekleyin. Ocağınızın yüzeylerini silmeye başlayın. Silerken yumuşak bir sünger kullanmaya özen gösterin.

İşlemler sonrasında mikro fiber bir bez yardımı ile ocağınızı kurulayın.

PÜF NOKTALAR

1.       Cam seramik ocaklarda her kullanım sonrasında yüzey nemli ve temiz bir bez yardımıyla temizlenmelidir.

2.       Leke oluştuğu anda ocak silinmeli, lekelerin kuruması beklenmemelidir. Müdahale ederken de dairesel hareketlerle ocağı silerseniz iz kalmayacaktır.

3.       Seramik ocağınız sıcakken soğuk su dökmeyin.

4.       Tencere, tava ya da çaydanlık ocağın üzerindeyken sürükleyerek yerini değiştirmeyin, kaldırın ve yer değişikliğini bu şekilde yapın.

İndüksiyonlu Ocak Nasıl Temizlenir?


Temizliğe başlamadan önce ocağı mutlaka soğutun. İyice soğuduğundan emin olun sonra temizliğe geçin.

Yağ çözücü spreyler ve bulaşık deterjanı ile temizlik yapabilirsiniz. Dilerseniz doğal malzemeler kullanarak da temizlik işlemi yapabilirsiniz.

Mesela;

Yemek artıklarını aldıktan sonra, yüzeye sirkeli su püskürtün. 15-20 dakika kadar bekleyin. Daha sonra nemli bir bez ile yüzeyi silin.

Farklı bir yöntem; arap sabunu ile ılık suyu karıştırabilir ve yine indüksiyonlu ocağınızı temizleyebilirsiniz. İşlemlerden sonra da mutlaka ocağınızı durulayın, kurulayın ve kurumadan kullanmayın.

Elektrikli Ocak Nasıl Temizlenir?


Yukarıda anlatılan yöntemlerin hepsini elektrikli ocağınız için de deneyebilirsiniz. Elektrikli ocakların özellikle de su kaçırmaması gerekir. Bunun için de temizlik işlemlerinde mutlaka nemli bir bez kullanmalısınız.

Bu Konuya 1 Yorum Yapıldı.

  • ikinci el saat alan yerler

    07/06/2019

    Gerçekten çok başarılı bir makale olmuş elinize sağlık.Bu konu hakkında baya bir bilgi sahibi oldum.Kolay gelsin


Görüşlerini Bildir...

Bizi Takip Edin