KATEGORİ

Elektrikli Ev Aletleri

Kombide Sıcak Su Arızası

Kombiyi kullanma amaçlarımızın başında sıcak su ihtiyacı yer almaktadır. Kombi dairede doğalgaz ve elektrik olduğu sürece ve arıza durumu olmadığı sürece tüm musluklardan sıcak su almamızı sağlar. Üstelik talep ettiğimiz bir sıcaklığı belirleyerek istediğimiz ısıda sıcak su temin edebiliriz. Ancak önemli olan muslukları açtığımızda sıcak suyu alabilmektir. Sıcak su gelmiyorsa ya cihazda sorun var demektir ya da birkaç ayarı yanlış yapıyoruz demektir.

Kombi sıcak su vermiyorsa;


Servis Öncesi Yapılması Gereken İşlemler Nelerdir?

1.       Dairenizde gaz, elektrik ve su kesintisi olmadığından emin olun.

Gaz kesintisinde kombi ateşleme yapmaz ve mutlaka ateşleme uyarısı verir. Bu durumda gaz vanalarını kontrol edin. Gaz vanalarının açık olduğundan ve dairenizde gaz olduğundan emin olun. Gaz vanaları açık olmasına karşın dairenizde gaz yoksa bölgenizde gaz çalışması olabilir veya gazınız kesilmiş olabilir. Doğalgaz firması ile görüşerek bilgi ve yardımları alın. Elektrik kesintisi olduğunda kombi ekranına elektrik gelmez ve hiçbir çalışma olmaz. Elektrik gelene dek bekleyin. Su kesintisi olduğunda zaten musluklardan ne sıcak ne de soğuk su alamazsınız.

2.       Tesisat su basıncını kontrol edin.

Tesisat su basıncı yani kombi barı 1 barın altındaysa sıcak suyu bu yüzden alamıyor olabilirsiniz. Kombi altında monteli olan doldurma musluğu ile kombinizin basıncını 1,5 bara kadar yükseltin. Basınç yükseldiğinde tekrardan bir deneme yapın.

3.       Kombi sıcak su derecesini kontrol edin.

Sıcak su derecesi minimum değere yakınsa bu yüzden kombi suyu ısıtmıyor ya da yeterince ısıtmıyor olabilir. Sıcak su derecesini minimum değerin üstüne çıkarın. Herhangi bir sıcaklık derecesi ayarlayarak yeniden deneme yapın.

4.       Kombi ekranında arıza kodu veya panelinde yanıp sönen uyarı ledi olup olmadığına bakın.

Kombi arızaya geçtiği için suyu ısıtmıyor olabilir. Her zaman olmasa da çoğu zaman kombilerin marka model ve çeşidine bağlı olarak ekranda hata kodu uyarısı verir, ekranlı olmayan kombiler ise led ışıkları ile size bir sorun olduğunu anlatır. Arıza kodu açıklaması veya yanıp sönen led durumlarına göre işlemler yapılır. Böyle bir sorunla karşılaştığınızda ise kombinize reset atmanız gerekir. Resetleme işlemini birkaç kez üst üste sorun düzelmediği sürece uygulayabilirsiniz.

İşlem ve kontrolleri yaptınız her şey normal ancak yine de kombi sıcak su vermiyorsa servis çağırmanız gerekir. Uzman servis yardımı alırsanız sorununuz kısa sürede tespit edilerek kısa sürede onarılacaktır.

Kombide Sıcak Su Sorununun Sebepleri Nelerdir?

Kombide neredeyse hemen her parça sıcak su aksağında görev alır. Arızanın net olarak sebebini öğrenmek için sorunun yerinde görülerek arızanın yerinde tespit edilmesi gerekir. Ancak en çok karşılaşılan arıza durumları nelerdir? Diye sormak isterseniz tahmini bilgi aktaralım.


Muhtemel Arıza Durumları

·         Sıcak su NTC si arızalı,

·         Tribün arızalı,

·         Akış şalteri arızalı,

·         Eşanjör arızalı (plaka ya da ana eşanjör),

·         Fan arızalı,

·         Anakart arızalı,

·         Üç yollu vana arızalı,

·         Pompa arızalı,

·         Diyafram arızalı olabilir.

Tabi bu sıraladıklarımız muhtemel arıza durumlarıdır. Bu parçaların yanı sıra arızalı olan farklı parçalar da olabilir veya birkaç parça aynı anda arıza yapmış da olabilir. Net arıza tespiti için servis ekiplerinden yardım almanız gerekir.

Bir Musluktan Sıcak Su Geliyor, Bir Musluktan Sıcak Su Gelmiyor ise;

Bu durum kombiyle alakalı bir durum değildir. Kombide sorun olsaydı eğer tüm musluklardan sıcak su alamazdınız. Bir musluktan sıcak su geliyor, bir musluktan sıcak su gelmiyorsa eğer bu tesisat sorunudur.

·         Sıcak su gelmeyen taraftaki bataryada (muslukta) sorun olabilir. Bataryayı değiştirmeniz gerekir.

·         Sıcak su gelemeyen taraftaki tesisatta tıkanıklık veya sorun olabilir. Bu durumun net tespit edilmesi için de uzman tesisatçıdan yardım almanız gerekir.

Bu gibi sorunlarda uzman bir tesisatçı almak şarttır. İşinin ehli ve sertifikalı bir tesisatçıdan yardım alırsanız arıza durumu net teşhis edilerek sorun çözümlenecektir.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...