KATEGORİ

Elektrikli Ev Aletleri

Kombi Neden Su Akıtır?

Kombinin su akıtması birçok etmene bağlı bir durumdur. Kombide karşılaşılan su akıtma problemlerinin %80’i emniyet ventilinden tahliye olmasıdır. Ancak farklı sorunların da göz konusu olabileceğini belirtmek isteriz. Emniyet ventilinden su geliyor olması emniyet ventilinde sorun olduğu anlamına da gelmemektedir. Bu yüzden her arızada olduğu gibi bu arıza durumunda da uzman yardımı almak gerekir.

Kombi Neden Su Akıtır?


1.       Parçalarda kırılma, delinme ya da çatlama olduğunda,

2.       Yüksek basınç arızası olduğunda,

3.       Uzun süre bakım yapılmadığında,

4.       Kombiye fazla su basıldığında su akıtabilmektedir.

Su akıntısına sebep olan birçok parça vardır. Bu parçaların tespiti de ancak yerinde uzmanı tarafından görülerek yapılabilir.

Kullanıcı Bu Durumda Ne Yapabilir?


Kullanıcının yapması gereken tek bir işlem vardır o da doldurma musluğu kontrolüdür. Kullanıcı arıza durumu öncesinde kombisine su bastıysa eğer doldurma musluğunu tam olarak kapatmamış yani açık bırakmış veya unutmuş olabilir. Kombi basıncı bu durumda yükselmeye devam eder ve kombi yüksek basınç sebebiyle su akıtıyor olabilir. Kombinizde doldurma musluğuna bakın, açık kalmışsa kapatın. Çoğu model kombilerde doldurma musluğu sola çevrildiğinde açılır, sağa çevrildiğinde kapanır. Parçayı iyice kapattığınızdan emin olun. Yine de su akıntısı devam ederse başka bir işlem yapmadan servis çağırın ve servis ekipleri gelene kadar bekleyin.

Yine de servis ekipleri gelene kadar su akıntısını geçici olarak durdurmak isterseniz eğer kombi altındaki sağdan ikinci boru üzerinde bulunan vanayı kapatabilirsiniz.

Muhtemel Arızalı Parçalar Nelerdir?

·         Emniyet ventili (arızalı)

·         Genleşme tankı (delik ya da havası eksik)

·         Doldurma musluğu (kırık veya arızalı)

·         Plaka eşanjör (arızalı)

·         Ana eşanjör (delik veya arızalı)

·         Hava prujörü (ağız kısmı pislikle tıkalı veya arızalı)

·         Blok (çatlak veya delik)

·         Pompa (delik veya arızalı)

Muhtemel arıza durumları bu şekilde sıralanabilir. Ancak yine de uzman ekiplerce arızanın yerinde tespit edilmesi gerekir. Bu konuda uzman yardımı almanızı öneriyoruz.

Kombi Altındaki Borulardan Su Akıyor


Bu durum tesisatla alakalıdır. Kombi altındaki kalorifer gidiş-dönüş, sıcak su giriş-çıkış borularından birinden veya birkaçından su geliyorsa bu durumda uzman bir tesisatçı ile görüşerek yardım almak gerekir. Bazen kombi içinden sızan su boru üzerinden gelebilir ve borudan su akıyormuş görüntüsü oluşturabilir. Bu durumda kombi servisi yardımı almalısınız.

Kombi altındaki tesisat borularını incelediğinizde suyun nereden geldiğini görebilirsiniz. Boruda bir çatlama, kırılma durumu varsa direk belli olur. Bu durumda tesisatçı çağırarak sorunu çözümletebilirsiniz. Ancak kombi içinden sızarak borudan geliyormuş gibi bir görüntü olursa bu kombi problemi olduğundan kombi servisini çağırarak sorunu çözümletmelisiniz.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...

Bizi Takip Edin