KATEGORİ

Elektrikli Ev Aletleri

Kombi Basıncı/Barı Neden Yükselir?

Her kombi basıncının yükselme durumu arıza durumu demek değildir. Kombiler kullanıma bağlı olarak basıncı özellikle de kalorifer kullanımında yükseltebilir. Bu olağan bir durumdur. Ancak önemli olan basıncın ne kadar yükseldiği ve hangi sıklıkta yükseldiğidir.

Kombi Basıncı 1,5 Bardan 2 Bara Kadar Yükseliyorsa


Bu durum arıza durumu değildir. Kombi kaloriferler açıldığında yani kış konumuna geçildiğinde içinde bulunan suyu kaynatır. Kombi içindeki su kaynadıkça çoğalır. Bu yüzden basınç değerinde ufak tefek yükselmeler olabilir. Basınç değerini 1,5 bara ayarlamanıza rağmen 2 bara kadar çıkıyorsa bu bir sorun değildir. Servis yardımı almanıza gerek yoktur. Kombinizi bu şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Kombi Basıncı Sürekli 3 Bar Üzerine Yükseliyorsa


Bu durumda cihazınızda sorun var demektir. Basınç 3 barı geçtikten sonra kombi fazla suyu emniyet ventili ile tahliye etmek durumunda kalır. Emniyet ventili bu durumda açılır ve kombideki suyu dışarıya atmaya başlar. Yani kombi su akıtır. Bu durumda sorun emniyet ventili ile alakalı değildir. Kombinizde basınç yükselme sorunu var demektir.

Muhtemel Arıza Durumları;

·         Genleşme tankında hava olmayabilir

·         Genleşme tankı membranı delinmiş olabilir (hava tutmuyor olabilir)

·         Doldurma musluğu arızalı olabilir.

·         Kombi bakımsız kalmış uzun süredir bakım yapılmamış olabilir.

·         Doldurma musluğu kırık olabilir.

·         Plaka eşanjörde sorun olabilir.

·         Ana eşanjörde sorun olabilir. (tek eşanjörlü cihazlarda görülür)

Bu gibi durumlar kombideki basıncın 3 bara kadar veya 3 bar üstüne kadar çıkmasına neden olabilmektedir. Ancak arızanın net teşhis edilmesi açısından uzman yardımı almanız gerekir.

Kullanıcı Bu Arıza Durumunda Ne Yapabilir?

Kullanıcının yapması gereken tek şey doldurma musluğunu kontrol etmektir. Doldurma musluğuyla kombiye su basıldı ve doldurma musluğu tam kapatılmadı ya da işlem sırasında açık unutulduysa bu yüzden basınç yükselmeye devam etmiş olabilir.

Doldurma muslukları genelde sola doğru açılır, sağa doğru kapatılır. Doldurma musluğunuzu kontrol edin ve açık kalmışsa mutlaka kapatın. Kombi basıncı bu yüzden yükseliyorsa doldurma musluğunu kapattığınızda basıncın yükselmesi duracak ve kombi normal çalışmaya devam edecektir. Bu durumda servis çağırmanıza gerek yok. Dilerseniz kombiye yakın bir petekten su alarak fazla basıncı düşürebilirsiniz.

Kombide doldurma musluğu kapalı ama buna rağmen yine de basınç değeri 3 barın üzerine çıkıyorsa mutlaka servis yardımı alın deriz.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...

Bizi Takip Edin