KATEGORİ

Elektrikli Ev Aletleri

Kombi Basıncı/Barı Neden Düşer?

Kombinizin basıncı sürekli düşüyor ve su basma işlemini çok sık tekrarlamak durumunda kalıyorsanız bunun bir arıza durumu olduğunu unutmamalısınız. Bu konuda servis yardımı almak da şarttır.

Bazen kullanıcılar basınçta karşılaşılan ufak tefek düşmeleri arıza olarak tanımlayabilir. Ancak her basınç düşme durumu arıza değildir. Arıza olan veya olmayan durumlar da vardır.


Kombi Basıncı Ayda (veya daha uzun sürede) Bir Düşüyorsa

Bu bir arıza durumu olarak tanımlanamaz. Kombi basıncı kullanıma bağlı olarak düşebilir. Basıncın ayda bir düşmesi veya daha uzun sürede bir düşmesi arıza durumu olmadığından cihazınıza doldurma musluğu ile su basmalı ve kullanmaya devam etmelisiniz. Kombi tesisat basıncı hiçbir zaman sabit kalmaz. Bu yüzden cihazınızda sorun olmadığının kanaatine varabilirsiniz.


Kombi Basıncı 1 Günde 1,5 Bardan 1,2 Bara Düşüyorsa

Bu da normal bir durumdur. Kombi basıncı sabit kalmayacağı için kullanıma bağlı azalmalar olabilir. Bu tarz ufak tefek basınç düşme durumlarını arıza olarak düşünmemelisiniz. Ayrıca kombi basıncı 1 bar altına (mesela 0,7 bar gibi) düşmediği sürece kombiye su basmanıza da gerek yoktur. Sürekli kombi basıncını takip ederek su basma işlemi uygulamaya çalışmayın.

Kombi Basıncı Günde veya Haftada Birkaç Kez 1 Bar Altına Düşüyorsa

Bu kombide sorun olduğunu belirtir.

Muhtemel Arıza Durumları

·         Kombide, tesisatta veya peteklerde su kaçağı olabilir.

·         Genleşme tankında hava olmayabilir.

·         Kombiye uzun süredir bakım yapılmamış yani bakımsız kalmış olabilir.

·         Genleşme tankı delik olabilir.

·         Eşanjörde kireçlenme veya arıza olabilir.

·         Sıva altında kaçak olabilir.

Arıza durumunun net tespit edilmesi ve arızanın giderilmesi amacı ile önce kombi servisi çağırmanız gerekir. Uzman yardımı alırsanız sorun daha kısa sürede tespit edilerek onarılacaktır.


Kombi Basıncı Su Basıldıktan Hemen Sonra Sıfırlanıyorsa

Bu durum bir kaçak belirtisidir. Kombi tesisat basıncını bir yere kaçırıyor demektir.

Kombide su akıntısı varsa basınç bu yüzden sürekli sıfırlanır. Bu durumda kombi servisi çağırarak su akıntısı sorununu çözümletin. Bu sorun çözümlendiğinde basınç düşmesi durumu da düzelecektir.

Kombi altındaki borulardan su geliyorsa kombi tesisat basıncı bu yüzden düşüyor demektir. Bu durumda uzman bir tesisatçı ile görüşerek borularda karşılaşılan sorunun çözümlenmesini sağlayın. Bu sorun çözümlendiğinde basınç düşmesi sorunu da çözümlenmiş olacak.

Peteklerde veya petekte su akıntısı varsa bu durumda da yine tesisatçıdan yardım almanız gerekir. Petek delik olabilir, vanası bozuk olabilir veya bağlantılarda sorun olabilir. Uzman tesisatçı sorunu yerinde görerek tespit edecek ve ona göre müdahalede bulunacaktır. Bu sorun düzeldiğinde basınç düşme sorunu da çözümlenmiş olur.

Hiçbir yerde su kaçağı yok ancak yine de kombiye su bastığınız anda basınç değeri sıfırlanıyor veya sıfıra kadar düşüyorsa bu sıva altı kaçağıdır. Sıva altı kaçakları her zaman gözle görülmez. Bazen duvarda nemlenme bile olmayabilir. Kombi sıva altındaki bir kaçak sebebi ile basıncı bu kadar kısa sürede sıfırlar. Sıva altı kaçağının tespit edilmesi için özel makineler vardır. Bu işlem için de yine uzman bir tesisatçı ile görüşerek yardım almalısınız. Sıva altı kaçağı tespit edilip onarıldığında basınç düşme sorununuz da çözümlenmiş olur.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...