KATEGORİ

Elektrikli Ev Aletleri

Kombi Neden Ateşleme Yapmaz?

Kombiler bilindiği gibi; doğalgaz, elektrik ve su ile çalışmaktadır. Elektrik kesintisinde kombi hiç çalışmaz. Su kesintisinde sadece kalorifer konumunda tesisat suyu bitene kadar çalışır. Doğalgaz kesintisinde de hiçbir konumda çalışmaz ve mutlaka doğalgaz yokluğu sebebi ile arızaya geçerek size uyarı verir. Kombi neden ateşleme yapmaz veya ateşleme yapmadığında ne yapmak gerekir? hangi parçalarda sorun olabilir? Merak ettiğiniz bilgileri açıkladık.

Kombi ateşleme yapmıyorsa;


Servis Öncesi Yapılması Gereken İşlemler Nelerdir?

1.       Doğalgaz kontrolü

Yani dairenizde gaz var mı yok mu? Kombiye gaz geliyor mu yoksa gelmiyor mu? Bu durumu kontrol etmeniz gerekir. Dairenizde kombi dışında ocağınız da doğalgaza bağlıysa eğer ocağınızın çalışıp çalışmadığına bakın. Ocağınız da yanmıyorsa bu dairenizde gaz kesintisi olduğunu belirtir. Hemen kapınızın dışında yer alan dairenize bağlı gaz vanasına bakın. “Gaz vanası boruyla aynı hizada ise açık demektir.” Tam tersi yöndeyse kapalı demektir. Açık yöne çevirmelisiniz. Gaz vanası açık ancak yine de ocağınız yanmıyor, kombi ateşleme yapmıyorsa bölgenizde gaz çalışması olabilir ve gazınız kesilmiş olabilir. Doğalgaz firmasıyla görüşerek yardım alabilirsiniz. Ocağınız yanıyorsa dairenizde gaz var demektir. Sorun kombinizde olabilir.

2.       Resetleme işlemi

Dairenizde gaz olduğundan eminseniz ve ocağınız yanıyorsa kombinizi resetleyebilirsiniz. Kombi marka model ve çeşitlerine göre resetleme işlemi değişmektedir. “R, reset” yazan bir düğme varsa bu düğmeye basılı tutarak kombinizi resetleyebilirsiniz. Bazı kombilerde düğme “R” konumuna getirilir ve resetleme işlemi yapılır. Bu şekilde resetleme yapabilirsiniz. Resete dair hiçbir düğme yoksa eğer kombinizi açma/kapama düğmesinden kapatın, birkaç dakika sonra yeniden açın. Sorun düzelmezse eğer resetleme işlemini veya açma/kapama işlemini arka arkaya birkaç kez daha uygulayın.

İşlemleri yaptınız, kontrolleri yaptınız her şey normal ancak kombiniz yine de ateşleme yapmıyorsa eğer yapabileceğiniz başka bir işlem olmadığından servis çağırmanız gerekir. Bu konuda uzman yardımı almanızı öneririz.

Kombide Ateşleme Sorunu Nasıl Çözümlenir?


Gereken kontrol ve uygulamaları yapmanıza rağmen yine de kombinizde ateşleme sorunu varsa eğer bu durum birçok sebebe bağlıdır. Arızanın çözümlenmesi için önce sorunun yerinde görülmesi gerekir.

Muhtemel Arıza Durumları

·         Anakart arızası olabilir.

·         Gaz armatörü arızası olabilir.

·         İyon elektrotu arızası olabilir.

·         Ateşleme elektrotu arızası olabilir.

Kombinin ateşleme yapmaması muhtemelen bu arıza durumlarına bağlıdır. Ancak yine de sorunun yerinde uzmanı tarafından görülerek net arıza tespiti ile müdahale edilmesi gerekir. Bu yüzden önerimiz işi uzmanına bırakarak uzman yardımı almanız yönündedir.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...