KATEGORİ

Elektrikli Ev Aletleri

Klima Neden Su Akıtır?

Klimalar genelde 2 üniteden oluşmaktadır. İç ve dış üniteleri bulunur. Su akıntısı her iki ünitede de görülebilmektedir. Genellikle dış ünitede su akıntısı olması normal bir durum olarak kabul edilir. Ancak iç ünitede su akıntısı varsa eğer bu cihaz sorunu olduğunu belirtir. Her iki durumu da değerlendirmek gerekirse;

Klima Dış Ünitesinden Su Akıtıyor


Bu bir arıza sinyali değildir. Klimalar hem yazın soğutmadayken hem de kışın ısıtmadayken dış ünitesinden su akıtabilmektedir.

Klima Soğutmadayken Dış Üniteden Su Akıyorsa;

Klima soğutma modunda çalıştırıldığında iç ünitedeki nemi dışarı göndermesi gerekir. Bu durumda havadaki nemle direk orantılı olarak bakır boruların bağlantı elemanlarında yoğuşma meydana geldiği için su akıntısı oluşur. Bu bir arıza durumu değildir.

Klima Isıtmadayken Dış Üniteden Su Akıyorsa;

Dış ünitenin monte edildiği ortamdaki sıcaklık eğer 0°C altına düşerse dış ünitede donma olur. Bu donma durumunun giderilmesi adına klima çalışma sistemini hemen değiştirir ve dış üniteye sıcak hava gönderir. Bu sıcak havayla buzlanmayı çözmeye odaklanır. Bu sırada su akıtabilir. Bu durumu şu şekilde de özetleyebiliriz: Klimalar kış aylarında defrosa girdiğinde klima su akıtabilir. Klimanın dış ünitesinde oluşan buzlanma çözüldüğünde yani klima defrost işlemini tamladığında su akıntısı sorunu da sonlanacaktır. Bu bir arıza durumu değildir.

Klima İç Ünitesinden Su Akıtıyor


Bu bir arıza durumudur. Klima iç ünitesinde görülen su akıntısı sorunları birçok etmene bağlıdır. Cihazın arıza tespitinin yapılarak arızanın giderilmesi amacıyla servis yardımı alınması gerekir.

Kullanıcı Servis Öncesi Ne Yapabilir?

Klimanın iç ünitesinde su akıtıyor olmasındaki en temel sebeplerden biri drenaj hortumunun eğimidir. Genelde bir pet şişe ya da ona benzer ürünlerin içine bırakılır. Aşağı meyilli olmazsa veya bulunduğu yerde su dolu olursa tıkanıklık sebebi ile ya da suyu tahliye edememesi sebebiyle su geri kaçar. Bu durumda iç ünitede su kaçağına neden olur. Bu yüzden servis çağırmadan önce dış ünitedeki drenaj hortumunu ve ucunu kontrol etmelisiniz. Bir sorun göremezseniz eğer servis çağırabilirsiniz.


Muhtemel Arıza Durumları

1.       Klima gazı olması gerekenden fazla olabilir. Bu durumda basıncı artırır ve o yüzden su akıntısı oluşur.

2.       Klima drenaj hortumunda çatlama olabilir ya da delikler meydana gelmiş olabilir.

3.       Drenaj hortumu tıkalı olabilir. Tahliye edilmediği için su geri kaçıyordur.

4.       İç ünitedeki su tasında tıkanmalar veya delinmeler olabilir.

5.       İç ünitenin fan aksamı ile alakalı sorun olabilir.

6.       İç ünitede buzlanma veya donma durumları olabilir.

7.       İç ünitenin plastik gövdesinde çatlama ya da kırılma olabilir.

8.       İç ünite montajında sorun olabilir, tam dengede olmayabilir. Yeni bir montaj işlemi gerektirebilir.

9.       İç ünite peteği kirlenmiş olabilir.

10.   Klima borularında çatlama olması sebebiyle klimanın gazı azalmış veya bitmiş olabilir.

Muhtemel arıza durumları bu şekilde sıralanabilir. Ancak yine de net arıza teşhisi yapılması açısından sorunu yerinde görmek gerekir. Uzman yardımı alırsanız arıza daha kısa sürede tespit edilerek kesin ve kalıcı şekilde onarılacaktır.

Bu Konuya 1 Yorum Yapıldı.

  • Rahmi KOÇ

    16/08/2019

    Anlık bir sorunla karşılaşmıştım ama anında çözümünüde buldum. Teşekkürler.


Görüşlerini Bildir...

Bizi Takip Edin