KATEGORİ

Elektrikli Ev Aletleri

Klima Neden Ses Yapar?

Klima seçimlerinde kullanıcılar genelde odaya uygun kapasite kadar ses seviyelerine de dikkat eder. Cihazın ses seviyesi ne kadar düşük olursa o kadar iyidir. Hem kullanıcı hem de çevresindekiler cihazdan rahatsız olmaz. Ancak bazen cihazda oluşan sorunlar sebebi ile ses yapma durumları görülebilir. Bu durumların sebepleri ve çözümlerini merak edenler aşağıdaki yazımıza göz gezdirebilir.

Klima Neden Ses Yapar?


Klimalar genelde 2 üniteden oluşur. İç veya dış ünitede ses yapma durumları görülebilir. Her ünitede ses yapma durumunun ayrı sebepleri vardır.

Klima İç Ünitesinin Ses Yapma Nedenleri

·         Cihaz uzun süre bakımsız kalmış olabilir.

·         Bakımsızlık sebebiyle fanı kirlenmiş olabilir. Temizlenmesi gerekebilir.

·         Fan balansında sorun olabilir. Bu durumda iç ünite fanının değişimi gerekir.

·         Fan motoru rulmanlarında sorun olabilir. Fan motoru sökülür, rulmanları değiştirilerek sorun çözümlenir.

·         Fan motoru takozları özelliğini yitirmiş olabilir. Fan motoru takozları değiştirilerek sorun çözümlenir.

·         Klimanın dış aksesuar plastikleri sıcak ya da soğuk havaya maruz kalmış olabilir. Bu yüzden cihaz ses yapıyor olabilir. Bu durumda iç ünite plastikleri sağından ve solundan oynatılır, ses yapma durumu kontrol edilir ve ses yapma durumu varsa ona göre çözüm sağlanır.

Klimanın iç ünitesinden ses gelmesinin muhtemel sebepleri bu şekilde sıralanabilir. Bu bilgileri kullanıcının bilinçlenmesi amacı ile sunulmuştur. Hiçbir uygulama yapılmadan direk uzman yardımı almanızda fayda vardır.

Klima Dış Ünitesinin Ses Yapma Nedenleri

·        


Dış ünite montajı yanlış yapılmış olabilir. %30 eğri montaj işlemi dış ünitenin ses yapmasına neden olabileceği için dış ünite yeri kontrol edilmeli gerekirse yeniden montajı yapılmalıdır.

·         Dış ünite konsol takozları yoksa eğer bu yüzden de ses yapabilir.

·         Klima montajı sırasında rekorlar dengesiz olarak sıkıldıysa dış motorun içindeki borular eğilmiş ve birbirine temas ediyor olabilir. Bu da yine dış ünitede ses oluşmasına neden olmaktadır.

·         Dış ünite fan motorunun rulmanlarında sorun olabilir. Bu yüzden de cihaz ses yapıyor olabilir.

·         Dış ünite montajı tuğla üzerine yapıldıysa eğer dışarıda dış üniteden ses gelmez ancak içeriye girildiğinde çok fazla ses ve gürültü duyulabilir. Bu durum özellikle de yeni binalarda sıkıntıdır. Bu sorunu gidermek için klimanın motor kısmının geldiği konsolun kolon üzerine monte edilmesi gerekir. Yani yeniden bir montaj işlemi gerekebilir.

·         Dış ünite takoz lastiği yoksa bu yüzden de ses yapabilir.

Bu durumlar dışında klimanın gazının eksik olması gibi durumlar da cihazın ses yapmasına neden olabilmektedir. Sıralanan tüm bu uygulamaların alanında uzman ekiplerce yapması gerekir. Kullanıcı olarak cihaza hiçbir müdahaleyi gerçekleştirmemelisiniz.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...