KATEGORİ

Elektrikli Ev Aletleri

Klima Nasıl Sökülür?

Klima monteli olduğu yerden sökülecekse eğer bu demontaj işlemi gerektiği anlamına gelir. Klima demontajının belli başlı kuralları vardır. Kurallara uyulmadan bir demontaj işlemi yapılırsa eğer cihaz kullanılamaz hale gelebilir. Montaj maliyeti artabilir. Bu yüzden demontaj gibi basit görünüp önemli olan uygulamaların işin uzmanı tarafından yapılması önerilmektedir.

Klima Nasıl Sökülür?

·        


Klima sökme işlemine geçmeden önce klima gazının toplanması gerekir. Bunun için 4 alyan ve kurbağacık gerekir.

·         Dış üniteye bağlı biri ince, diğeri kalın boru girişi, duvar tipi klimanın üzerinde bulunur. Bu borular dış ünitenin sağ ve solunda yer alır.

·         Klima sökülmeden önce soğuk konuma alınarak çalıştırılır. Sökmeden önce soğuk konumda çalıştırılmasındaki sebep gazın emniyetli ve kontrollü toplanmasıdır.

·         Klimaya bağlı kalın boru soğuk çevrimde çalıştığında, dönüş borusu şeklinde görev yapar. Bu şekilde ince borunun görevi presyon yani yeni basma hattı olur.

·         Cihazı ısıtma görevine aldığınızda sistem ters şekilde işlemeye başlar. Yani kalın boru basma görevinde ve ince boru emme görevinde olur. Bunu yapan cihaz bu aşamada heat pump özellikli olarak karşımıza çıkar.

·         Dış üniteye bağlı boruların direk yanında üzerinde kör tapa olan bir vana yer alır. Sonra sırası ile servis vanalarının kapakları açık konuma getirilir.

·         Klimayı soğuk çevrimde çalıştırmak adına komutlar verilir.

·         Bu işlemin hemen sonrasında basma hattı yani diğer ismi ile presyon, ince borunun da servis vanaları kapalı konuma getirilir.

·         Ortalama 1 dakika kadar beklenir.

·         Sonra diğer kalın boru olan dönüş borusundaki servis vanaları kapalı konuma getirilir.

·         Bu aşama bittikten sonra klima sigortasından kapatılır.

·         Bu sayede soğutucu akışkan dış ünite üstündeki kondansere depolanmış olur.

·         Elektrik ve iletişim bağlantıları sırası ile sökülür.

·         Bu bağlantılara kodlar verilir. Kod verilmesindeki amaç montaj sırasında yanlış uygulamaların önüne geçmek ve montaj maliyetini az da olsa düşürmektir.

·         İşlemin sonrasında klima yerinden çıkarılarak uygun bir yere yavaşça bırakılır.

Klima demontajı bu şekilde yapılır. Demontaj işleminden sonra önemli olan şey klimanın taşınması veya bekletilecekse korunmasıdır.

İlk aşamada klima sökülür, ikinci aşamada taşınması gerekir. Taşıma işlemi öyle sanıldığı kadar basit değildir ve kurallar içermektedir.

Sökülen Klimanın Taşınması ve Korunması


Klima taşınırken zarar görmemesine özen gösterin. Uygun bir malzeme ile klimayı sarın. Uzun süre kullanamayacaksanız uygun bir yere koyarak zarar görmeyecek şekilde muhafaza edin. Bir yere monte edilecekse de taşırken zarar görmemesi adına gereken neyse yapın.

Demonte edilmiş yani sökülmüş bir klimanın monte edilmesi sıfır bir klimanın monte edilmesi işlemi ile aynı değildir. Arada işlem farkları vardır. Özellikle de uzun süre kullanılmış veya bekletilmiş olan klimaların aksamı ve sertleşen bakır boru tesisatı montaj sırasında zarar görmeye daha da yatkındır. Montaj işleminin yanlış yapılması durumu da yine sökülmüş durumdaki klimanın zarar görmesine neden olabilmektedir.

Klima taşınırken ve korunurken gereken kurallara uyun. Sökülen bir klima monte edilirken mutlaka uzman desteği alın. 

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...