KATEGORİ

Elektrikli Ev Aletleri

Klima Neden Çalışmaz?

Klimanızı bir türlü çalıştıramadıysanız bu işte bir terslik var demektir. Ya yanlış uygulama yapıyorsunuz ya da cihazınızda bir sorun var… Bir sorun olup olmadığını ancak; doğru çalışma konumu seçip seçmediğinize veya doğru işlem yapıp yapmadığınızı kesin olarak emin olduğunuzda anlayabiliriz. Bunun için de makalemizde Klima Neden Çalışmaz? Sorusunun yanıtının yanı sıra yanlış bir uygulama yapmamanız için cihazı çalıştırmak adına gereken işlemleri de öneriyor olacağız.

Klima çalışmıyorsa;

Servis Çağırmadan Önce Yapılması Gereken İşlemler


1.       Konut içerisinde elektrik olduğundan emin olun.

Konutunuzda elektrik kesintisi varsa klimanın çalışmama sebebi budur. Bu durumda elektrik gelmesini beklemekten başka çareniz yoktur. Ancak konut içinde elektrik varsa eğer klimaya elektrik geldiğinden emin olmanız gerekir. Bunun için de priz ve sigortasından cihazı kontrol edebilirsiniz.

2.       Klimayı doğru konumda çalıştırdığınızdan emin olun.

Klimalar yazın serinletir, kışın ısıtır. Kış aylarında ısınma modu, yaz aylarında serinleme modu seçilmelidir. Tam tersi bir mod seçimi yapıyorsanız cihaz bu yüzden de beklentinize yanıt vermiyor olabilir. Kumanda üzerindeki mode düğmesinden cihazı hangi konumda çalıştırmak istiyorsanız seçim yapmalı ve sıcaklık derecesini kullanım kılavuzunda belirtilen sıcaklık dereceleri arasında ayarlamalısınız. Cihazı bu şekilde yeniden deneyebilirsiniz.

3.       Fan hızını iyi şekilde ayarladığınızdan emin olun.

Fan hızı klimanın üfleme hızıdır. Üfleme hızını iyi bir şekilde ayarlayamazsanız klimanız çalışmaz. Özellikle de düşük fan hızında klimanın beklentinize tam anlamıyla yanıt vereceğini beklemeyin. Çünkü beklentinize yanıt alamazsınız. Klimanızın fan hızını yükselterek çalışıp çalışmadığını yeniden deneyin.

4.       Klima kumandasını kontrol edin, kumanda arızalı veya kumanda pili bitmiş olabilir.

Klimanızın kumandasının pili bitmiş veya kumandası arızalanmış olabilir. Kumanda ekranındaki göstergeler silikse ya da tam görünmüyorsa kumanda pili bitmiş ya da azalmış demektir. Kumandaya sıfır bir pil takarak klimanızı yeniden çalıştırın. Sorun yoksa kullanmaya devam edin. Ancak kumanda düğmelerine basmanıza rağmen kumanda ekranından hiçbir ayarı yapamıyorsanız bu kumandanın arızalı olduğu anlamına gelir. Yeni bir kumanda temin ederek cihazı çalıştırmayı deneyebilirsiniz.

Bu kontrol ve işlemlerden sonra cihazınız yine de çalışmıyorsa, ısıtma ve soğutmada beklentinize yanıt alamıyorsanız cihazla alakalı teknik bir sorun var demektir. Bu sorunun tespit edilerek onarılması açısından da mutlaka Klima Servisi ile görüşerek yardım talep etmelisiniz.

Klima Neden Çalışmaz?

·         Klimanın bağlı olduğu elektrik kablosu kopmuş olabilir.

·         Elektrik kablosunun takılı olduğu sigortaya elektrik gelmiyor olabilir.

·         Elektrik kablosunun takılı olduğu prize elektrik gelmiyor olabilir.

·         Klimanın kartı arızalı olabilir.

·         On/off anahtarında sorun olabilir.

·         Sigortasında problem olabilir.

·         Klimanın gazı eksilmiş ya da bitmiş olabilir.

·         Klima sensöründe sorun olabilir.

·         Klimanın display kartında sorun olabilir.

Bu belirtilen arıza durumlarından biri ya da birkaçı söz konusu olabilir. Önemli olan uzman yardımı almaktır. Uzman servis ekipleri sorunu yerinde görerek net arıza teşhisi yapar ve problem neyden kaynaklı ise sizi bilgilendirerek onayınız dahilinde gereken işlemleri yapar. Belirtilen hiçbir müdahaleyi yapmamanızı öneriyoruz.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...