KATEGORİ

Elektrikli Ev Aletleri

Klima Arızalandığında Neler Yapılmalı?

Klimalarda çalışmama, su akıtma, ses yapma, ısıtmama, soğutmama gibi birçok sorunla karşılaşılabilir. Önemli olan bu sorunlarda yapılması gereken müdahaledir. Müdahale işin uzmanı tarafından yapılırsa daha az sorun yaşanır veya hiç sorun yaşanmadan sorun çözümlenmiş olur. Kullanıcı olarak elbette ki bazı arıza durumlarında sizin de servis çağırmadan önce yapmanız gereken bazı işlemler vardır. Bu işlemlerden bahsetmek gerekirse eğer;

Klima Arızalarında Servis Öncesi Yapılacak İşlemler

1.      


Klima hiç çalışmıyorsa;

Konut içerisinde elektrik kesintisi olup olmadığına bakın. Elektrik kesintisi varsa eğer elektrik gelene kadar beklemeniz gerekir. Elektrik kesintisi yoksa eğer klimaya elektrik geldiğinden emin olun. Bunun için klimanın prizini ya da sigortasını kontrol edebilirsiniz.

2.       Klimaya elektrik geliyor ancak çalışmıyorsa;

Kumandasında sorun olabilir. Önce kumandayı kontrol edin. Kumandanın göstergesinde sorun görüyorsanız veya göstergedeki işaretler silik çıkıyorsa klimanın kumanda pilini değiştirin. Cihazı yeniden kontrol edin.

3.       Klima çalışıyor ancak yeterli üfleme yapmıyorsa;

Klimanın ön kapağını açarak filtresini kontrol edin. Filtrenin kirli olup olmadığına bakın. Filtre kirli görünüyorsa eğer temizliğini yapmanız gerekir. Filtreyi yavaşça yerinden sökün. Çok kirliyse suda bulaşık deterjanı dökerek bekletin. Ortalama 10 dakika beklettikten sonra elinizle ovalayarak yıkayın. Yıkama aşamasından sonra iyice durulayın. Durulama sırasında filtre gözeneklerini kontrol edin, herhangi bir deterjan kalıntısı ya da köpük olmadığından emin olun. Sonra filtreyi kurumaya bırakın. Kurutmak için ısıtıcı cihazları ya da güneşi kullanmayın. Gölge bir yerde kuruduktan sonra yerine takın ve cihazı çalıştırarak yeniden deneme yapın.

4.       Klima çalışıyor ancak ısıtma yapmıyorsa;

Klimayı doğu çalıştırma moduna ayarladığınızdan emin olun. Klima kumandasındaki “mode” düğmesine basarak ısıtma modunu ayarlayın. Fan hızını ayarlayın. Cihazı tekrardan deneyin. Cihazın önünde perde ya da mobilya olmadığından emin olun. Cihazın hava girişi açık durumda olsun.

5.       Klima çalışıyor ancak sürekli verdiği havayı keserek dinlenmeye geçiyorsa;

Üfleme ağızlarının yani hava girişinin açık olduğundan emin olun. Klimanın hava girişi kapalıysa eğer bu yüzden sorun çıkarıyor olabilir. Hava girişini kesen cisimleri kaldırarak cihazı yeniden deneyin.

6.       Klima iç üniteden su akıtıyorsa;

Klimanın dış ünite drenaj hortumunu kontrol edin. Tıkanma olup olmadığına bakın. Drenaj hortumu ucu pet şişe gibi cisimlere bırakılmışsa dolu olup olmadığına bakın. Drenaj hortumunun eğimine bakın. Eğim her zaman için aşağıya doğru olmalıdır. Aşağı doğru değilse yönünü değiştirin. Ağzı suyla dolmuşsa suyu boşaltın ve ağız kısmının açık kalmasını sağlayın.

7.       Klima kışın ısıtma konumunda çalışmadan önce bir süre kadar bekliyorsa;

Ya da klima bu işlemi çalışırken de belli aralıklarla yeniden yapıyorsa defrosta geçmiş demektir. Yani klima buz eritme işlemini yapıyordur. Bu arıza durumu değildir. Hiçbir işlem yapmadan bekleyin. Cihaz defrost işlemini bitirdiğinde normal çalışmaya devam edecektir.

8.       Klima dış üniteden su akıtıyorsa;

Bu bir arıza durumu değildir. Her klima bu şekilde çalışır. Kış döneminde de yaz döneminde de bu durumla karşılaşabilirsiniz. Servis çağırmanıza gerek yoktur.

Yukarıda belirtilen arıza durumlarında sunduğumuz işlemleri servis öncesi mutlaka uygulayın veya kontrolleri yapın. Arıza durumlarında yine de bir düzelme olmuyorsa eğer başka bir işlem yapmadan mutlaka servis çağırın. Uzman yardımı alırsanız sorununuz daha kısa sürede tespit edilerek başka masraflar çıkmadan çözümlenecektir.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...