KATEGORİ

Elektrikli Ev Aletleri

Kaloriferler Neden Isınmaz?

Kış ayları geldiğinde ısınma telaşı da başlar. Isınabilmek için de kullanıcılar evlerinde mevcut olan kombileri kış konumuna alarak evini ısıtır. Tam bu anda bir sorunla karşılaşırlar… Kaloriferler ısınmıyor… İşte bu en çekilmez durum olur. Peki kaloriferler neden ısınmaz? kullanıcı bir yerde bir hata mı yapıyor yoksa kombisinde mi sorun var?

Kaloriferleriniz ısınmıyorsa;

Servis Çağırmadan Önce Yapmanız Gereken İşlemler

1.      

Kombinizi kış konumuna aldığınızdan emin olun.

Kombi marka model ve çeşidine bağlı olarak panel üzerinde kalorifer düğmesi bulunur. Konum seçme düğmeleri bulunur. Konum seçme düğmesini kış konumuna getirmelisiniz. Kombilere bağlı olarak ekranda “petek, kardan adam, kar” sembolleri görüntülenir. Eğer bu sembollerden birini ekranda görmüyorsanız kombinizi kış konumuna almış sayılmazsınız. Ekranda görüntülenen “musluk, güneş, şemsiye” sembolleri yaz konumunu ifade eder. Kombiyi önce kış konumuna aldığınızdan emin olun. Kullanımını tam olarak bilmiyorsanız servis desteği alın veya kullanım kılavuzunu inceleyerek işlemleri yapın.

2.       Kalorifer vanalarının açık olduğundan emin olun.

Kalorifer vanalarını yaz dönemine geçerken kapatmış olabilirsiniz. Kalorifer vanaları üzerinde “+,-“ düğmeleri açma/kapama yönünü ifade etmektedir. Bu şekilde tüm kaloriferleri kontrol ederek vanalarının açık olduğundan emin olun. “Genelde kalorifer vanaları sola doğru açılır, sağa doğru kapanır.” Kullanacağınız tüm kalorifer vanalarını kontrol edin kapalıysa açın.

NOT: Dairede en az 3 kalorifer vanası mutlaka açık ve kullanılır durumda olmalıdır. Yaz dönemine geçseniz bile kalorifer vanalarını kapatmamalı en az 3 tanesini her zaman açık bırakmalısınız.

3.       Kalorifer tesisat su basıncının düşük olmadığından emin olun.

Kombilerin marka model ve çeşidine bağlı olarak; bazı kombilerin panelinde, bazı kombilerin alt kısmında monteli durumda bar göstergeleri vardır. Bazı kombilerde ise bar göstergesi yoktur bar değeri direk ekranda görüntülenir. Bu şekilde tesisat su basıncını görüntüleyin. 1 bar altını gösteriyorsa eğer basınç düşük demektir. Bu durumda kombinize su basma işlemi uygulayın. Basıncı 1,5 bara kadar yükseltin.

4.       Kalorifer ısı derecesinin düşük olmadığından emin olun.

Minimum değerdeyse eğer kaloriferleriniz çok az ısınır. Bu da size ısıtma yapmıyor olarak gelebilir. Kombiniz üzerinden kalorifer derecesini kontrol edin. Minimum değerin mutlaka üstünde bir ısıtma ayarı belirleyin. Sonra bir süre kadar ısıtma durumu olup olmadığını bekleyin.

5.       Kombi ekranlıysa arıza kodu olup olmadığına, kombi ledliyse led uyarısı verip vermediğine bakın.

Bu durumda ekranda beliren arıza kodu açıklamasına göre veya led uyarısının açıklamasına göre uygulanacak işlemler değişir. Böyle bir sorunla karşılaştığınızda kombinize reset atın. Resetleme işlemi her kombide değişir. Kombinizde “R, reset” yazan düğme varsa basılı tutarak resetleme işlemi yapabilirsiniz. R konumuna getirilerek resetleme işlemi yapılan kombiler de vardır. Bu işlemi de yapabilirsiniz. Ancak reset düğmesi yoksa eğer kombiyi açma/kapama düğmesinden kapatın birkaç dakika sonra yeniden açın. Sorun düzelmezse eğer resetleme ve açma/kapama işlemlerini birkaç kez daha tekrar edebilirsiniz.

İşlemlerin hepsini denediniz, uyguladınız ancak yine de kaloriferlerinizde ısınma durumu yoksa eğer yapabileceğiniz başka bir işlem yoktur. Bu arıza durumunun tespit edilerek onarılması için servis çağırmanız gerekir.

Kaloriferler Neden Isınmaz?


Servis öncesi tüm kontrolleri yaptınız, tüm değerler normal ancak yine de kaloriferlerinizin hiçbirinde ısı olmuyorsa bu durum birçok sebebe bağlıdır.

Muhtemel Arıza Durumları

·         Kalorifer tesisatında tıkanma olabilir.

·         Kalorifer filtresi tıkanmış olabilir.

·         Kalorifer sensörü arızalı olabilir.

·         Devir daim pompası arızalı olabilir.

·         Elektronik kart arızalı olabilir.

·         Kalorifer ısı ayar düğmesinde sorun olabilir.

Tabi bu sıralanan durumlar muhtemel durumlardır. Net arıza teşhisi için servis ekiplerinin sorunu yerinde görmesi gerekir. Tespit sonrası zaten gerekli olan uygulama veya uygulamalar ne ise ekipler sizi bilgilendirerek onayınız dahilinde sorunu çözümleyecektir.

Kaloriferlerin Bazıları Isınıyor Bazıları Isınmıyorsa


Bu durum kombiyle alakalı bir durum değildir. Kombide sorun olduğunda kaloriferlerin hiçbiri ısınmaz. Hiçbir kaloriferde ısıtma durumu olmaz. Bazı kaloriferler ısınıyor bazı kaloriferler ısınmıyorsa eğer tesisatçıdan yardım almanız gerekir. Isınmayan kalorifer tesisatında tıkanıklık olabilir, kalorifer vanası bozuk olabilir. Bu durum için uzman bir tesisatçı çağırırsanız net arıza teşhisi yapılarak sorun çözümlenir.

Kombiye Yakın Kaloriferler Isınıyor Uzaktaki Kaloriferler Isınmıyorsa

Bu durum kombi ile alakalı bir arıza durumu değildir.

·         Kombi kapasite açısından yetersiz olabilir. Kombi eğer eskiyse yeni bir kombi almalı ve mevcut kombiden daha yüksek bir kapasitede kombi tercih etmelisiniz.

·         Harici bir pompa gerekebilir. Kombinin yetersiz kaldığı durumlarda yeni kombi almak yerine harici bir pompa taktırarak da en uzakta kalan kalorifer ya da kaloriferlerin daha iyi ısınmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemler uzman tesisatçı tarafından yapılmaktadır.

·         Reglaj ayarı gerekebilir. Reglaj ayarı ile en uzakta kalan kalorifere de sıcaklık gitmesi sağlanabilir.

·         Tesisatta tıkanıklık olabilir. Bu durum için uzman bir tesisatçıyla görüşerek yardım talep edin.

·         Isınmayan kalorifer vanasında sorun olabilir. Bu durum için de yine tesisatçıya görüşmeniz gerekir.

Bu duruma çözüm yolu bulmak için “termostatik vana” kullanabilirsiniz. Termostatik vana sayesinde dilediğiniz kalorifer ısısını dilediğiniz dereceye ayarlayarak ısıtma sağlayabilirsiniz.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...