KATEGORİ

Elektrikli Ev Aletleri

Kaloriferler Neden Az Isınır?

Kış döneminde en büyük problemlerimizden biri ısınamamaktır. Genelde konutlar içerisinde kombi cihazları kullanılır ve ısıtma daireye döşenen kalorifer sistemi ile sağlanır. Kalorifer dışında yerden ısıtma sistemleri de kullanılır. Ancak ülkemizde her 10 daireden 8-9’unda mutlaka kalorifer tesisatı mevcuttur.

Peki kaloriferler neden yeterli şekilde ısıtma yapmaz?

Servis Çağırmadan Önce Yapılması Gereken İşlemler

Öncelikle kombinizde ayarladığınız kalorifer sıcaklık derecesini kontrol edin. Kalorifer sıcaklık derecesi düşükse eğer kaloriferlerin az ısınması normaldir. Kalorifer ısı ayarını artırarak yeniden deneme yapın. Kaloriferlerinizin ısısında değişiklik olduysa sorun yok demektir. Cihazı düşük dereceye ayarladığınız için kaloriferleriniz de az ısıtma yapıyor demektir. Ancak kalorifer derecesi yüksek olmasına karşın yine de kaloriferleriniz olması gerekenden az ısıtıyorsa bu durumda bir sorun var demektir.

Kaloriferler Neden Az Isıtır?

Bu durum birçok etmene bağlıdır.

1.      


Kombi bakımsız kalmış, kalorifer filtresi bakımsızlıktan tıkanmış olabilir.

Kalorifer filtresi adından da anlaşılacağı üzere tesisata gidebilecek her tür kiri, pisliği, tozu ve tortuyu filtreler. Zamanla ısınıp soğuyan su sebebi ile çamurlaşma oluşabilir ve bu da tıkanıklığa sebep olabilir. Tıkanıklık durumu ise aldığınız sonucu doğrudan etkiler. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için kombinize düzenli şekilde bakım yaptırmanız gerekir. Bakımda kalorifer filtresi temizliği de yapılır ve kış aylarında bu gibi sorunları yaşamak zorunda kalmazsınız.

2.       Devir daim pompası devir düşürüyor olabilir.

Kombide devir daim pompası; tesisatta ve kombide bulunan suyu anakarttan aldığı voltaj ile kombi ve tesisat içerisinde dolaştırmakta olan bir parçadır. Kısacası su devir daimi ve sirkülasyonu yapar ve adını da buradan alır. Pompanın devir düşürme durumları sebebi ile kaloriferleriniz beklediğiniz ısıtmayı yapamaz. Bu durumda devir daim pompasının tamir edilmesi veya değiştirilmesi gerekir. Bu işlem için de tabi uzman yardımı almanız gerekir.

3.       Kaloriferlerde kireçlenme veya tıkanma olabilir.

Kalorifer tesisatında zamanla ısınıp soğuyan su sebebi ile çamurlaşma meydana gelir. Bu çamurlaşma zamanla kaloriferleri tıkar ve alacağınız sonucu doğrudan etkiler. Her zaman en iyi şekilde ısınan kaloriferleriniz zamanla ısısını kaybetmeye başlar. Bu gibi durumları yaşamamak için önerdiğimiz uygulama “tesisat yıkama” uygulamasıdır. Tesisatınızı yani kalorifer tesisatınızı 3 yılda bir kez temizletmeniz gerekir. Bu işlemi işin uzmanına yaptırırsanız eğer bu gibi sorunları da yaşamak zorunda kalmaz, üstelik yakıt tüketiminde de tasarrufu yaşarsınız.

4.       Ana eşanjörde kireçlenme durumu olabilir.

Ana eşanjör her kombide bulunan bir parçadır. Küçük gözenekleri bulunur. Görevi; Brülörden aldığı suyla içinden geçen suyu ısıtmaktır. Bu işlevini pompa sayesinde yapar. Görevi sebebi ile zamanla tıkanabilir veya kireçlenebilir. Bu gibi durumlarda kombi kalorifer ayarı yüksek olmasına karşın alınan sonuç her zaman için düşük olur. Ana eşanjörün kireçlendiği veya tıkandığı durumlarda değişimi yapılarak sorun giderilebilir.

5.       Kalorifer sensöründe sorun olabilir.

Kalorifer NTC si olarak da adlandırabileceğimiz parçadır. Kalorifer sıcaklığını algılamakta olan parçadır. Parçanın arızalı olması halinde kalorifer yeterli şekilde ısıtma yapmayabilir veya hiç ısı olmayabilir. Bu gibi durumlarda çözüm için parçanın değişimi gerekmektedir.

Tabi sunduğumuz bu bilgiler muhtemel durumlardır. Yine de arızanın yerinde görülerek net arıza teşhisi yapılması gerekir. Bunun için de önerimiz mutlaka servis yardımı almanız yönündedir.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...