KATEGORİ

Elektrikli Ev Aletleri

Çamaşır Makinesi Neden Su Almaz?

Çamaşırlarınızı makineye doldurdunuz, program ayarladınız, başlat düğmesine bastınız ancak yine de çamaşır makineniz su alarak çalışmıyorsa bu durum birçok sebebe bağlıdır. Bir yerde sorun olduğunu gösterir. Bu gibi durumlarda direk servis çağırmak yerine servis öncesi birkaç işlem ve uygulama yapmanızı öneriyoruz. Tabi bu uygulamaları da sizlere sunmak isteriz.

Servis Öncesi Yapılması Gereken İşlemler

1.      


Musluk kapalı olabilir.

Musluğu kontrol edin kapalıysa açık konuma doğru çevirin ve cihazı yeniden deneyin.

2.       Dairede su kesintisi olabilir.

Muslukları açarak su kesintisi olup olmadığına bakın. Su kesintisi varsa makineniz bu yüzden su almıyor olabilir. Su kesintisi varsa eğer sular gelene kadar makinenizi kapatın ve bekleyin. Sular geldikten sonra makineyi yeniden çalıştırmayı deneyin.

3.       Su giriş hortumunda bükülme olabilir.

Çamaşır makinenizin su giriş hortumunu kontrol edin. Bükülme durumu varsa eğer hortumu düzeltin. Hortumu düzelttikten sonra cihazı yeniden çalıştırmayı deneyin.

4.       Su giriş hortumunda tıkanıklık olabilir.

Su giriş hortumunu kontrol edin. Tıkanıklık görürseniz temizleyin. Ayrıca filtresini de sökerek temizleme işlemi uygulayın.

5.       Valf giriş filtresinde tıkanma olabilir.

Valf giriş filtresi kontrol edilerek tıkanıklık varsa temizliği yapılmalı ve tıkanıklık giderilmelidir.

6.       Su giriş hortumu kırılmış olabilir.

Bu gibi durumlarda genellikle çamaşır makinesinin yeri değiştirildiğinde karşılaşılır. Bu gibi durumlarda önce hortuma bakılmalıdır. Kırılma varsa eğer hortum düzeltilmelidir.

7.       Makine kapağı tam olarak kapatılmamış olabilir.

Cihazın marka model ve çeşidine bağlı olarak bazı ürünlerde kapak açık uyarısı verebilir. Çamaşır makinenizin kapağını kontrol edin. Tam olarak kapattığınızdan emin olun. Çıt sesi duyarsanız kapak kapanmış demektir.

8.       Kapağa çamaşır sıkışmış olabilir.

Bu durumda kapağın etrafını kontrol edin. Çamaşır sıkışması durumu varsa eğer kapağı açın, çamaşırı makinenin iç haznesine doğru itin sonra kapağı yeniden kapatmayı deneyin.

9.       Kapak kilidi bozulmuş olabilir.

Çamaşır makinesinin kapak kilidi bozuk olabilir. Kapak kilitleri çamaşır makinesinin su almamasını sağlayan en önemli parçalardan biridir. Çok kolay bozulmaz ancak bozulursa da değişim maliyeti çok yüksek olmaz. Ancak işlemi kullanıcı olarak siz yapamayacağınız için bu durumda servis yardımı almanız gerekir.

10.   Şebeke su basıncı düşük olabilir.

Özellikle de yaz dönemlerinde su tüketimi daha fazla olur. Buna bağlı olarak da şebeke su basıncı düşer. Bu durum çamaşır makinenizin su almamasına sebep olur. Özellikle de daireniz yüksek katlarda ise bu durumu daha çok yaşarsınız. Şebeke su tazyiğinin daha yüksek olduğu saatlerde makinenizi çalıştırırsanız bu sorun düzelecektir.

11.   Su giriş ventilinde tıkanıklık olabilir.

Bu durum da çamaşır makinenizin su almasını engelleyebilmektedir. Bu gibi durumlarda su giriş hortumu makineye bağlı olduğu noktadan sökülür, burada yer alan filtre temizlenir ve sorun düzelmiş olur.

12.   Deterjan kutusundaki kanallarda tıkanıklık olabilir.

Bu durum makinenin su almasını engeller. Deterjan kutusunu düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Deterjanı fazla kullandığınızda kutuda kalıntılar oluşur. Bu da zamanla tıkanıklığa sebep olur. Böyle bir durumla karşılaştığınızda deterjan kutusunu yerinden çıkarın ve su altında kalıntıları iyice temizleyin. Yeniden yerine takarak cihazı çalıştırmayı deneyin.

İşlem ve kontrolleri yapmanıza karşın yine de çamaşır makineniz su almıyorsa eğer teknik bir problem var demektir. Bunun için de servis çağırmanız gerekir.

Çamaşır Makinesi Neden Su Almaz?


Bu durum birçok sebebe bağlıdır.

Muhtemel Arıza Durumları

·         Emniyet ventilinde sorun olabilir.

·         Ventile giden elektrik kablosu yerinden çıkmış olabilir.

·         Anakart arızalı olabilir.

·         Su seviye anahtarında sorun olabilir.

·         Makine parçalarının birinde elektrik kaçağı olabilir.

·         Pompa motorunda sorun olabilir.

·         Pompa motoru tıkalı olabilir.

Bu durumlar ancak sorun yerinde görüldüğünde tespit edilebilir ve yaşanan soruna göre kullanıcı bilgilendirilerek gerekli işlemler yapılabilir. Bu arıza durumunda cihazın oluşturduğu arıza durumuna bağlı olarak cihaz yerindeyken de onarım yapılabilir, cihaz atölye şartlarında da onarıma alınabilir yani sökülerek götürülebilir.

Yalnız işlemlerin sadece uzman ekiplerce yapılması tavsiye edilir. Bu yüzden güvenilir ve profesyonel servislerden yardım almanız gerekir.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...