KATEGORİ

Elektrikli Ev Aletleri

Çamaşır Makinesi Neden Çalışmaz?

Çamaşır makineleri özellikle de ev hanımları için devrim niteliğinde bir elektronik cihazdır. Elde çamaşır yıkamaktan sıkılan ev hanımlarının en büyük yardımcısıdır. Birçok marka, modelde ve özellikte piyasadaki yerini alır. Birçok programı bulunur ve özellikle de yıkanacak kumaşın türüne göre programlama yapılarak kumaşın zarar görmesi ya da yıpranması önlenebilir. Çamaşır makinelerinde en sık görülen arıza durumu cihazın çalışmamasıdır. Bu durumda kullanıcı olarak servis öncesi yapmanız gerekenler ve servis ekiplerince yapılacak müdahaleler aşağıdaki yazımızda açıklanmıştır.

Servis Çağırmadan Önce Hangi İşlemler Yapılmalı?

1.      


Konut içerisinde elektrik kesintisi olmadığından emin olun.

Elektrik kontrolü yapın. Konut içerisinde elektrik kesintisi varsa elektrik gelene dek beklemekten başka çareniz yoktur. Elektrik geldikten sonra da cihazı yeniden deneyebilirsiniz.

2.       Çamaşır makinenizin fişinin prize takılı olduğundan emin olun.

Fiş çıkmış veya çıkarılmış olabilir. Fiş prizden çıkmışsa eğer fişi prize takarak yeniden deneme yapın.

3.       Başlat/beklet düğmesine basıldığından emin olun.

Cihazın marka model ve çeşidine göre cihazı açma/kapama düğmesi değişir. Bu düğmeye bastığınızdan emin olmanız gerekir. Düğmeye basmadığınız sürece cihaz çalışmayacaktır.

4.       Çamaşır makinenizin kapağını kapattığınızdan emin olun.

Makine kapağı açık veya tam kapatılamamış olabilir. Kapağı kontrol edin, açık kalmışsa kapatın. Kapak kapatıldığında “tık” sesi duyulur. Bu sesi mutlaka duyun.

İşlemleri yaptınız, gereken kontroller neticesinde her şey normalse ancak yine de çamaşır makineniz çalışmıyorsa teknik bir sorun var demektir. Arızanın teşhis edilerek onarılması açısından servis çağırmanız gerekir.

Çamaşır Makinesi Neden Çalışmaz?


Gereken kontrol ve uygulamaların yapılmasına karşın yine de cihazın çalışmıyor olması birçok arızaya işarettir. Arızanın yerinde görülerek net tespit yapılması ve onarılması gerekir. Ancak yine de muhtemel arıza durumlarını merak edenler için kısaca bilgi aktaralım.

Muhtemel Arıza Durumları


·         Cihazın sigortası arızalı olabilir. Bu durumda sigortanın değiştirilmesi gerekir.

·         Makinenin kapı kilidi emniyet anahtarında sorun olabilir. Değiştirilmesi gerekir.

·         Makine kapağı kilitleniyor ancak yine de cihaz su alarak çalışma yapmıyorsa su ventillerinde sorun olabilir. Ventiller yanmış olabilir. Değiştirilmesi gerekir.

·         Arıza durumu cihazın anakartına veya birçok parçasına bağlı da olabilir.

Bu durumlar için servis çağırmalı ve uzman yardımı almalısınız.





Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...