KATEGORİ

Elektrikli Ev Aletleri

Buzdolabı Motoru Neden Çalışmaz?

Her mevsim kullanılan buzdolaplarında karşılaşılan en önemli arızalardan biri motor arızasıdır. Buzdolabı motoru neden çalışmaz? Kullanıcı olarak servis öncesi yapılabilecek bir işlem ya da uygulama var mıdır? Hangi durumlar söz konusu olabilir? Merak ettiğiniz tüm soruların yanıtını bu sayfamızda bulabileceksiniz.

Bu arıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz hiçbir işlem yoktur. Klima motorunun çalışmamasının teknik sebepleri vardır. Yani arıza durumları söz konusudur. Bazen klimalar motor çalışmasına rağmen soğutma yapmaz. Tabi farklılık gösteren diğer arıza durumları da vardır.

Buzdolabı Motoru Neden Çalışmaz?

1.      

Starteri arızalanmış olabilir. Buna bağlı olarak buzdolabı kısa devre yapar.

2.       Buzdolabınızın dış yüzeyinde aşırı bir sıcaklık durumu varsa eğer motor pompalama işlemini yapamıyor demektir. Bu durumu anlamak için; buzdolabınızın arkasında bulunan bakır tellerden ve buzluğun içinden gelen “tıs” sesini dinlemelisiniz.

3.       Hermatik kompresörde sorun olabilir.

4.       Kondanserde yıkanma veya soğutucu akışkanda azalma olabilir.

5.       Elektrik aksağında sorun olabilir.

Muhtemel arıza durumları bu şekilde sıralanabilir. Ancak yine de sorunu yerinde görerek net bir teşhis yapmak gerekir.

Buzdolabı Motoru Çalışıyor Ancak Soğutma Olmuyorsa;

·        

Buzdolaplarında soğutma sistemi gaz yolu ile olmaktadır. Bakır tellerden gaz kaçırdığı için soğutma olmuyor olabilir. Bu durumda cihaza gaz yüklenmesi gerekir.

·         Buzdolabının kapı fitilleri eskimiştir. Bu yüzden dolap içindeki soğuk hava dışarıya kaçıyor olabilir. Bu nedenle de soğutma yapmıyor olabilir. Bu durumda kapı fitillerinin değişimi gerekir.

·         Deep Freeze bölümünde karlanma neticesinde ısınma olabilir. Deep freeze’deki karlanmanın sebebi üst kapak fitillerinin eskimesidir. Bu sayede içeriye ısı alır soğutmayı da yapamaz. Üst kapak fitilleri değiştirilirse sorun düzelecektir.

Tabi bu durumlar dışında buzdolabının soğutmaması farklı etmenlere de bağlı olabilmektedir. Bu etmenleri sıralamak gerekirse;

Diğer Arıza Durumları

·         Buzdolabı taşındıktan sonra bu sorun oluştuysa eğer taşıma sırasında bakır teller zarar görmüş olabilir.

·         Buzdolabı taşındıktan sonra bu sorun oluştuysa eğer taşıma sırasında darbe almış olabilir.

·         Buzdolabı sigortası atmış olabilir.

·         Buzdolabının fişini takmış olduğunuz prizde sorun olabilir.

·         Buzdolabınızın fişinde sorun olabilir.

·         Kondanser toz ve yabancı cisimler ile kirlenmiş olabilir.

Belirtilen bu bilgiler kullanıcının bilinçlenmesi amacı ile teknik servis ekibinin de gözden kaçırdığı bir durum olmaması sebebiyle aktarılmıştır. Kullanıcı olarak hiçbir uygulama ve işlem yapmadan işi uzmanına bırakarak mutlaka uzman yardımı almanızı tavsiye ediyoruz.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...