KATEGORİ

Elektrikli Ev Aletleri

Bulaşık Makinesi Sigorta Attırıyor

Konut içerisinde her zaman için bir elektronik cihaz bulunur. Özellikle de home ofislerde veya evlerde bulaşık makinesi sık kullanılan cihazlar arasında gelir. Bulaşık makinesinde meydana gelen arızalardan biri sigorta attırıyor olmasıdır. Bulaşık makinesi neden sigorta attırır? Merak ediyorsanız sebeplerini hemen sıralayalım.

Sigorta;

Elektrik hatlarında çalışmakta olan devrelere karşı meydana gelebilecek kısa devre, yüksek akım veya aşırı yük durumlarına karşı insan hayatını oluşabilecek kazalardan koruyan ara elemandır. Adından da anlaşılacağı üzere elektrikle alakalı herhangi bir terslik durumunda koruma amacı ile üretilmiştir. Herhangi bir sebeple oluşan terslik durumunda tüm sistemi kapatır, meydana gelebilecek zararları başlamadan önler.

Bir konut veya iş yeri içerisinde sigorta atıyorsa eğer; elektrik hatlarına fazla yükleme yapılmıştır veya elektrikle çalışan herhangi bir sorunda kısa devre durumu vardır. Yani konut içinde yer alan bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, TV gibi elektriği sürekli kullanan cihazların birinde kısa devre oluşuyor. Bu sorun bulaşık makinesinden kaynaklanıyor ise sebepleri nelerdir ve arıza nasıl çözümlenir? İnceleyelim.

Bulaşık Makinesi Neden Sigorta Attırır?

·        


Bulaşık makinesinin iç sisteminde yer alan ancak normal şartlarda sigorta attırmayacak bir sorun olabilir. Bu sorun bulaşık makinesi tek başına çalışırken yaşanmaz, başka cihazlarla çalışırken yaşanır. Yani örnek vermek gerekirse; bulaşık ve çamaşır makinesini aynı anda çalıştırdığınızda sigorta attırır, sadece bulaşık makinesini çalıştırdığınızda sigorta attırmaz. Bu sorun ancak yerinde görülerek tespit edilebilir. Bunun için de uzman yardımı almak gerekir.

·         Bulaşık makineleri kısa devre açısından sigorta attırmaya daha yatkındır. Bu yüzden bulaşık makinesinin elektrik almış olduğu uzatma kablosu, makineye uzak bir yerde olmamalıdır. Mümkün olduğunca bulaşık makinesi kablosu direk prize takılı olmalıdır. Böyle bir durum söz konusu değilse eğer düzeltilmesi gerekir. Kısa devre olup olmadığı da kontrol kalemi ile kablolara bakılarak anlaşılabilir.

·         Şase kısa devre yapıyor olabilir. Bulaşık makinesi kapağı açılmalı içindeki “- ve +” kutupların birbirine temas edip etmediği kontrol edilmelidir. “- ve +” kutupları birbirine temas ediyorsa eğer bu yüzden sigorta attırıyor demektir. Temas etme durumu giderildiğinde sorun da çözümlenecektir.

·         Bulaşık makineleri genel anlamca mutfakta ve lavabo yanlarına monteli durumdadır. Lavabodan sızan sulara can ve mal güvenliği açısından da dikkat edilmesi gerekir. Prize temas edilmemelidir. Lavabodan su sızdığı için de sigorta attırıyor olabilir. Cihaz bu duruma karşı dikkatli ve tedbirli kullanılmalıdır.

·         Sigorta eski olduğu için sorun yaşanıyor olabilir. Sigorta çok eskiyse eğer sorun bulaşık makinenizde olmayabilir. Sigorta eskiyse bulaşık makinesi yeniyse makinenin gücünü kaldıramadığından sigorta attırır. Amperi yüksek bir sigorta temin ederek sigorta değiştirilmelidir.

·         Bulaşık makinesinin takılı olduğu prizde sorun olabilir. Prizde elektriksel bir sorun varsa eğer bu yüzden sigorta attırıyor olabilir. Bunun için priz kontrol edilmeli, sorun görülürse eğer düzeltme yapılmalıdır.

·         Bulaşık makinesi içinde elektrik aksamının su alması sebebi ile sorun oluşmuş olabilir. Elektrik aksamları uzman servis ekiplerince kontrol edilmeli, tespit sonrası müdahale neyi gerektiriyorsa yapılmalıdır.

·         Bulaşık makinesini eğer uzatma kablosu ile kullanıyorsanız uzatma kablosunda sorun olabilir. Farklı bir uzatma kablosu takarak deneme yapabilir ve uzatma kablosunda sorun varsa eğer sorunu bu şekilde çözümlemiş olursunuz.

Tabi bu belirtilen kontrol ve uygulamaların işinde uzman servis ekiplerince yapılması önerilmektedir. Bu bilgileri sunmamızdaki amaç ise kullanıcı olarak bilinçlenebilmenizdir.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...

Bizi Takip Edin