KATEGORİ

Elektrikli Ev Aletleri

Bulaşık Makinesi Nasıl Kullanılır?

Bulaşık makinesi kullanımında kurallara uyulmadığı sürece veya yanlış kullanım sağlandığı sürece tüm bardak, tabak, çatal-kaşıklarınızda çizilmeler olabilir, bulaşık lekeleri çıkmayabilir, ürünleriniz kırılabilir… Bu şekilde daha birçok sorunu yaşayabilirsiniz.

Bulaşık makinesi kullanılırken dikkat edilmesi gereken konular;

1.       Bulaşıkların yerleştirilmesi,

2.       Bulaşık deterjanının eklenmesi,

3.       Yıkama seçeneğinin ayarlanması,

4.       Bulaşık makinesinin temizliği ve bakımıdır.

Bu uygulamaların sırası ile dikkatli ve özenli şekilde yapılması gerekir. Bulaşıkların gelişi güzel dizilmesi, artıkların arındırılmadan bulaşıkların yerleştirilmesi, yanlış deterjan kullanımı gibi durumlar birçok sorun yaşanmasına neden olabilir.

Bulaşık Makinesi Nasıl Kullanılır?Bulaşıkları makineye yerleştirmeden önce üzerlerindeki büyük yemek artıkları sudan geçirilerek arındırılmalıdır. Makine bu sebeple ön yıkamada çalıştırılmamalıdır.

·         Çatal bıçaklar iç içe geçmemelidir. Bu şekilde daha iyi yıkanır, üzerinde yemek kalıntıları kalmaz.

·         Daha kirli olan bulaşıklar makinenin alt kısmına yerleştirilmelidir. Bunun sebebi alt kısımda daha fazla suya maruz kalarak daha iyi temizleniyor olmasıdır.

·         Bardaklar ve kaseler suyun alttan girebilecek şekilde ters yönde yerleştirilmelidir. Aksi halde su bardak ya da kase içinde kalır, yeniden durulama yapmak zorunda kalabilirsiniz.

·         Bulaşıkların lekeli yüzleri suyun geldiği pervaneye dönül olmalıdır. Bu şekilde bulaşıklarınız daha iyi temizlenmiş olur.

·         Makinenin kapağı açıldığında deterjan bölümü olacaktır. Deterjan sıvıysa oraya dökmeli, tabletse tableti yerleştirmeli ve kapağı kapatmalısınız.

·         Bulaşık makinelerinde parlatıcı bulunduran depolar bulunur. Bu bölmeyi parlatıcı ile doldurup 3-4 haftada bir kez kontrol etmelisiniz.

·         Makinin iç kısmında bulaşık makinesi tozu için de ayrı bir bölüm olacaktır. Burayı da makine tozu ile doldurup en az ayda 1 kez kontrol etmeniz gerekir.

·         İşlemlerden sonra bulaşık makinesi 50°C ye ayarlanarak çalıştırılmalıdır.

·         Bakımının ve temizliğinin en az ayda 1 kez yapılması gerekir. Bu işlem için de deterjan konulan bölüme karbonat dökebilirsiniz. Sonra 1 bardak elma sirkesi ile dolu bir bardağı ters dönmeyecek ya da devrilmeyecek şekilde makinenin altına yerleştirmeli ve makineyi yüksek programda çalıştırmalısınız.

·         Makinenin alt kısmında filtreler yer almaktadır. Bu filtreleri ayda 1 defa mutlaka yerinden çıkararak, musluğun altında dikkatlice temizlemelisiniz.

·         Makinenin dış yüzey temizliğini ıslak bir bez yardımı ile temizleyebilirsiniz. Boyanın zarar görmesine neden olabilecek her tür kimyasal ürünü kullanmamalısınız.

Bulaşık makinesi kullanımında bir de bazı kişiler bulaşıkları elinde deterjanlı suyla yıkadıktan sonra yerleştirmektedir. Bu yanlış bir kullanımdır. Bulaşık makinesi bulaşıkları kirli görmezse beklediğiniz sonucu vermez, ayrıca bulaşıkları da çizebilir. İyi markalı ve güvenilir markalı deterjanları tercih etmenizi öneririz. Bu şekilde makineniz bulaşıkları daha iyi çıkaracaktır. 

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...