KATEGORİ

Diğer Tamir Hizmetleri

Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Günümüzde deri kadar zengin, hoş ve şık görünen, deriye nazaran maliyet açısından daha düşük olan doku/kumaş türü süettir. Süet birçok kişi tarafından sevilir ve tercih edilir. Kadifemsi ve mat yapısı ile çantalar kadar ayakkabılarda da iyi bir görüntü sağlar. Fakat yapısı gereği; her tür kir daha çabuk ve net görünür. Süet yapısı gereği hassas bir malzeme olduğu için düzenli şekilde temizliğini yapmak ve kullanırken de dikkat etmek gerekir. Süet ayakkabınız kirlendi ve nasıl temizleyeceğinizi bilemiyorsanız aşağıda sunulan bilgilere göz atabilirsiniz.

Süet Ayakkabılar Leke Oluşumundan Nasıl Korunabilir?

·        


Süet ayakkabınız yeniyse eğer su geçmemesine dikkat edin. Evinizde mutlaka leke önleyici sprey olsun. Leke olduğu zaman spreyi kullanarak lekelerden anından kurtulabilirsiniz.

·         Süet ayakkabıyı aldığınız yerden bakımı konusunda bilgiler alın. Bakımının nasıl yapılabileceğini mutlaka öğrenin.

·         Her kullanım sonrasında mutlaka fırçayla temizleyin. Fırça kullanırken çok bastırmayın.

·         Süet ayakkabılar su alırsa eğer zarar görmesi de kaçınılmaz bir durumdur. Bu yüzden yağmurlu havalarda süet ayakkabıyı giymeyin.

·         Süet ayakkabınıza; mürekkep, kırmızı şarap gibi zor çıkan lekeler bulaştıysa eğer kendiniz çıkarmaya çalışmayın. Aksi halde süet dokusu yıpranabilir. Bu gibi durumlarda ayakkabınızı mutlaka bir ayakkabıcıya temizletin.

Bu gibi kurallara dikkat ederseniz süet ayakkabınız daha az leke tutar ve daha temiz kullanım sağlarsınız.

Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

·        


Ayakkabınızın dokusuna özel bir temizleme fırçası bulundurmanız şarttır.

·         Kirlenen süet ayakkabınızı bu özel fırça ile yavaşça fırçalayabilirsiniz. Fırçayı genelde temizleme sırasında aynı yöne doğru kullanın. Farklı yöne fırçalarsanız süet dokusu bozulabilir ya da yıpranabilir.

·         Süet ayakkabınızda eğer çizikler veya izler varsa; bunun en temel sebebi süet dokusunun ezilmesidir. İzlerde kurtulmak adına fırça ile kirlenen ya da çizilen yerleri ileri-geri hareket ettirerek temizleyebilirsiniz.

·         Ayakkabınız üzerindeki çizik ya da izler sadece fırçalayarak çıkmıyorsa eğer süet için özel tasarlanan silgileri kullanmalısınız. Elinizse süet silgisi yoksa eğer ayrıca ayakkabınızı da acil olarak temizlemeniz gerekiyorsa; kalem silgisi de işinizi görecektir. Kalem silgisi ile çizilen ya da iz olan yerleri aynı yöne doğru silebilirsiniz.

·         Süet ayakkabınıza düzenli olarak leke oluşumunu önleyen ayrıca su geçirmeyen sprey sıkarsanız her zaman daha temiz görünür ve ayakkabınızın kullanım ömrü de uzar.

Süet ayakkabı temizliğinde yapılan birçok hata vardır. Mesela süet ayakkabıyı temizlensin diye makineye atmak veya deterjanlı suda bekletmek gibi… Bu gibi yöntemler ayakkabınıza zarar verecek ve artık kullanılamaz hale dönüşmesine neden olacaktır.

Süet Ayakkabı Yıkanabilir mi?


Süet ayakkabılar suda bozulabilen ayakkabılardır. O yüzden yağmurlu havalarda giymemeye çalışın önerisinde bulunduk. Suya girerse eğer rengi bozulabilir ve ayakkabı özelliğini de kaybedebilir.

Süet Ayakkabıdaki Su Lekeleri Nasıl Giderilir?


Süet ayakkabıya hafif su döküldüyse eğer üzerinde su lekeleri görülür. Bunun için de yine temizliğinin suyla yapılması gerekir.

Bir kaseye suyu doldurun ve süet fırçası ile ayakkabınızın tümünü nemli kalacak şekilde ıslatın. Ayakkabı yağmurda kalıp ıslanmış şekilde olmasın. Biraz nemli olması yeterlidir. Ardından temiz bez ya da sünger ile fazla nemi alın. İşlem sırasında dikkat etmeniz gereken şey; ayakkabı üzerindeki nemin her yerde aynı seviyede olmasıdır.

Ayakkabıyı nemlendirdikten sonra iç kısmını kağıt havlu ile doldurun sonra kuruması açısından hava alan bir yere yerleştirin. Ortalama 1 gece kadar bekletmeniz yeterlidir. Diğer gün süet ayakkabınızı süet fırçası yardımıyla yavaşça fırçalayın. Süet ayakkabınız üzerinde yer alan ve kötü görüntüye neden olan su lekeleri kaybolacaktır.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...