KATEGORİ

Diğer Tamir Hizmetleri

Bozuk Saat Nasıl Tamir Edilir?

Saat kullanmayı sevenler bakımlarını da düzenli olarak yapmalı ya da yaptırmalıdır. Genelde 2-3 yılda bir kez saatlere bakım yapılması önerilir. Saatler özellikle de kullanıldığı ortamdaki nem ya da sıcaklıktan etkilenebilmektedir. Bu sebeple oksitlenerek bozulabilir. Bu gibi etkenler ise saatin içinde yer alan mekanik yağın kurumasına neden olur. Bu gibi sorunların yaşandığı saatler aşağıda belirtilen şekilde tamir edilir.

Saat Nasıl Tamir Edilir?

·        


Öncelikle saatin kayışı tornavida ile sökülür.

·         Ardından saatin arka kapağı yerinden çıkarılır.

·         Saatin mekanik kısmı kasasından ayrılır ve dışarı çıkartılır.

·         Yelkovan ve akrep başta olmak üzere saatin kadranı sökülür.

·         Çıkarılan mekanik bölüm artıkları temizlenir. Bu işlem mekanik kısmın metal yıkama makinesine konulması ile yapılır. Makine içine amonyak, benzinin rafine hali ve sudan oluşan solüsyon vardır. Makinede yıkama işlemi ortalama 5 dakika kadar sürer. İşlemin yapılmasındaki amaç ise mekaniğin paslanmasının önüne geçmektir. Yıkama makinesinin içinde saatin mekanik kısmında bulunan motor aksamı, balans, tulumba ve diğer çarklar yıkanır.

·         Yıkama işleminden sonra saati kurutmak için fırından faydalanılır. Saat fırın içinde ortalama yarım dakika kadar bekletilir. Kuruduktan sonra yağlanmaya hazır demektir.

·         İnce bir yağ çubuğu ile 50’ye yakın irili ufaklı parçalar yağlanır. Bu aşama zahmetlidir ve dikkat gerektirir. Her bir parçanın dikkatli şekilde yıkanması, saatin daha uzun ömürlü olması açısından gereklidir.

·         Yağlama işleminden sonra saat sorunsuz çalışmaya devam eder.

·         Bakım ve yağlama işleminin ardından saatin montaj işlemine geçilir.

·         Saat parçaları çıkarılma sırasına göre monte edilir.

·         Önce saatin çarkları takılır, saniye çarkı, çelik çarkı, tulumba ve zemberek çarkı gibi parçalar cımbız yardımı ile yerine yerleştirilir. Ardından tornavida ile yerine sabitlenir.

·         Makinenin kadranı yerleştirilir, sonra montaj makinesiyle saatin akrep ve yelkovanı yerine konulur.

·         Kasa yerine monte edilir ve saatin kayışı yerine takılarak işlem sonlandırılır.

Saatler düzenli şekilde bakım gerektiren ürünlerdir. Saat bakımı düzenli şekilde yapılmazsa eğer birçok sorun yaşanabilir. Ayrıca düzenli bakım yapılmayan saatlerin pil ve mekanik ömrü de kısalabileceği gibi daha çabuk bozulma olasılığı görülür. Tabi saat arızalarında uzman yardımı almak da şarttır.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...