KATEGORİ

Diğer Tamir Hizmetleri

Gümüş Nasıl Parlatılır?

Gümüş sadece takılarda değil ve aksesuarlarında da estetik görüntü açısından tercih edilmektedir. Gümüş takılar ve eşyalar oksitlendiğinde parlaklığını yitirir ve kullanılamaz hale dönüşebilir. Kararan ya da parlaklığını kaybeden gümüşlerinizi evde kendiniz de birkaç yöntem ile parlatabilirsiniz. Gün içerisinde evinizde kullandığınız malzemeler ile gümüşlerinizi gümüşçüye götürmeden de parlatabilirsiniz. Bunun için size birkaç yöntem sunacağız. Sunacağımız yöntemlerden birini uygulayarak gümüşlerinizi eksi parlaklığına getirebilirsiniz.

Gümüş Nasıl Parlatılır?

1.YÖNTEM


DİŞ MACUNUYLA GÜMÜŞ PARLATMA

·         Gümüş takı ya da aksesuarlarınızın üzerine diş macunu sürün. Sonra diş macunu sürülen gümüşlerinizi suyun içine koyarak ortalama yarım saat kadar bekletin. Yarım saat sonra gümüş ürünlerinizi suyun altında güzelce durulayın ve silin.

2.YÖNTEM


SİRKELİ SU VE KARBONATLA GÜMÜŞ PARLATMA

·         Sirke asitli olması sebebiyle ev işlerinde de çok sık kullanılır. Gümüş parlatmak için de birebirdir. Bir kasenin içine 2 yemek kaşığı kadar sirke dökün. Sonra üzerine su dökün. Sirkeli duya 2 yemek kaşığı kadar karbonat ekleyin. Gümüş takı ya da aksesuarlarınızı karışımın içinde en az yarım saat kadar bekletin. Sonra güzelce durulayın ve kurutun. Gümüş aksesuarlarınız çok büyükse eğer sirkeli suya bezi batırarak gümüşlerinizi silebilirsiniz.

3.YÖNTEM


TUZ VE LİMON SUYUYLA GÜMÜŞ PARLATMA

·         Bir kasenin içine 1-2 yemek kaşığı kadar limon suyu ekleyin. Sonra üzerine 1 yemek kaşığı kadar tuz ekleyin ve karıştırın. Ardından üzerine çok az su ekleyin ve gümüşlerinizi bu kasenin içine atarak bekletin. Büyük gümüş aksesuarlarınız için daha büyük bir kap kullanabilir ve malzemeleri artırabilirsiniz. Gümüş aksesuarlarınızın iç kısımlarında kararma varsa eğer daha büyük bir leğen ya da kap kullanabilirsiniz. İşlemden sonra gümüşlerinizi güzelce durulayın ve kurutun.

4.YÖNTEM


GÜMÜŞ CİLASI İLE GÜMÜŞ PARLATMA

·         Gümüş cilası temin edin. Sonra gümüş cilasını gümüş takı ya da aksesuarınıza sürün. Temiz bir pamuk ile gümüşlerinizi ovalayın. Ancak bu cila kimyasal olduğu için çok fazla kullanmamanızı öneriyoruz.

5.YÖNTEM

ALÜMİNYUM FOLYOYLA GÜMÜŞ PARLATMA

·         Öncelikle tencereye suyu doldurun. Tencerenin içine bir parça kadar alüminyum folyo ekleyin. Ardından 1 yemek kaşığı kadar kabartma tozu ya da karbonat ekletin. Gümüşlerinizi bu karışıma en az 10 dakika kadar batırarak çıkarın. Sonra su ile durulayarak kurutun.

6.YÖNTEM

ÇAMAŞIR DETERJANIYLA GÜMÜŞ PARLATMA

·         Geniş bir kabın içini alüminyum folyo ile sarın. Sonra kabın içine sıcak su ekleyin. Ardından 1 kaşık kadar toz çamaşır deterjanı ekleyerek karıştırın. Gümüşlerinizi karışımın içinde ortalama 1 dakika kadar bekletin. Daha sonra gümüş takı ya da aksesuarlarınızı çıkararak duyu suda durulayın ve silerek kurutun.

7.YÖNTEM

SÜT VE LİMON SUYUYLA GÜMÜŞ PARLATMA

·         Bir kabın içine 1,5 bardak su, yarım bardak kadar süt ve 1 yemek kaşığı kadar limon suyu ekleyin. Gümüşlerinizi bu karışımın içine atın ve bir süre kadar bekletin. Sonra bol suda durulayın ve temiz bir bez ile silin.

8.YÖNTEM

BEYAZ SİRKE VE KARBONATLA GÜMÜŞ PARLATMA

·         Bir kabın içine yarım bardak kadar beyaz sirke ve 2 yemek kaşığı karbonat ekleyin. Gümüşlerinizi bu karışıma batırın ve ortalama 2-3 saat kadar bekletin. Sonra gümüşlerinizi bol suda durulayın ve kurulayın.

9.YÖNTEM

AMONYAKLA GÜMÜŞ PARLATMA

·         Bir kabın içine 1 bardak ılık su ve yarım bardak amonyak ekleyin. Bu karışıma gümüşlerinizi ekleyin ve ortalama 10 dakika kadar bekletin. Sonra bol suyla gümüşlerinizi durulayın, temiz bir bezle silerek kurulayın.

10.YÖNTEM

EL DEZENFEKTANLARI, SAÇ KREMLERİ VE CAM TEMİZLEYİCİ SPREYLERLE GÜMÜŞ PARLATMA

·         Yumuşak bir bezin üzerine bu ürünlerden birini az miktarda sürün (veya sıkın) sonra gümüşlerinizi yavaşça ovalayarak silin. Silme işleminden sonra su altında güzelce durulayın ve kurutun.

Sunulan bu 10 yöntemden size hangisi uygunsa veya evinizde hangi malzemeler varsa gümüş takılarınızı ya da aksesuarlarınızı parlatabilirsiniz. Bu uygulamaların her biri gümüşlerinizin parlamasına ve ilk günkü parlaklığını korumasına yardımcı olur.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...