KATEGORİ

Diğer Tamir Hizmetleri

Derisi Soyulan Ayakkabı Nasıl Tamir Edilir?

Günlük yaşantıda çok sık kullanılan hatta günü neredeyse tüm vaktinde ayağımızda olan ayakkabılar her şeyden önce sağlığımız ve rahatlığımız için özenle seçilmelidir. Pahalı olan ayakkabılar her zaman en iyi ayakkabı kategorisine giriyor olsa da önemli olan kişinin rahatlığıdır. Ayakkabı alırken de önce ayak sağlığı ve rahatlığı ön planda olmalıdır. Ayaklarınızla alakalı sağlık şikayetleriniz varsa eğer seçim yapacağınız ayakkabı mutlaka ortopedik özellikli ayakkabı olmalıdır.

Deri tarzı ayakkabılarda (suni ya da gerçek deri fark etmez) alındıktan bir süre sonra soyulmalar görülür. Deride oluşan bu deformasyon durumlarında vakit kaybetmeden ayakkabıcıya girmek gerekir.


Derisi Soyulan Ayakkabı Nasıl Tamir Edilir?

Bu durum daha çok suni deri ayakkabılarda yaşanmaktadır. Gerçek deri olan ayakkabılar da eğer uzun süre kullanılmışsa soyulma, aşınma ya da zedelenme gibi durumlar söz konusu olabilir. Suni deri gerçek deriye nazaran daha çok yıpranmaktadır.

Derisi soyulan bir ayakkabının tamiri genelde ayakkabılar tarafından yapılır. Soyulan kısım eğer çok derin veya çok geniş değilse boyama ve cilalama uygulaması yapılabilir. Fakat bunun için de kullanılan boyanın kalitesi önemlidir.

Birinci sınıf boya kuruduktan sonra soyulan bölümlerde derinin asıl zemini arasında çok büyük renk farkı olmaz. Ancak kalitesiz bir boya kullanılırsa derinin asıl zemini arasında bariz görülür şekilde farklılıklar olur. Bu kısmın boyanması da kalıcı bir çözüm olmamaktadır.

Ayakkabı burnunda görülen soyulmalar, bazı durumlarda üzerine bir kat daha deri eklemesi yapılarak kapatılabilir. Burun kısmında ayakkabının kendi parçasıymış gibi görünen ya da bu izlenimi yaratan parça ekleme işleminin sonrasında ayakkabının burnu hem yenilenmiş olur hem de daha dayanıklı olur.

Ancak bu tür işlemleri siz yapamazsınız. Bu yüzden derisi soyulan ayakkabınızın onarılması adına mutlaka ayakkabı tamircisi ile görüşmelisiniz.

Evde Deri Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır?

·         Deri ayakkabıların daha sağlam olmasındaki en önemli faktör kullanımıdır. Sürekli aynı ayakkabıyı giyerseniz ayakkabı ne kadar pahalı ve kaliteli olursa olsun çok çabuk aşınabilir, yıpranabilir ve yırtılabilir. Bu yüzden her daim deri ayakkabınız dışında birkaç yedek ayakkabınız daha olsun.

·         Bu tür ayakkabılarda bulunan en önemli özellik; derinin hava geçirgenliğinin yani gözeneklerinin olmasıdır. Deri ayakkabı üzerine sürülen parlatıcı cila gözenekleri tıkayabilir, ayağınızın da havasız kalmasına neden olabilir. Bu yüzden doğru temizleme ve bakım uygulamasını öğrenerek uygulamalısınız. Bunu ayakkabıyı satın aldığınız firmaya da danışabilirsiniz.

·         Deri ayakkabılarda temizlik önemlidir. Temiz kalması adına her kullanım sonunda nemli bir bez ile silmeniz gerekir. İşlem sırasında alkol içeren kimyasallar veya deterjan türünde ürünler kullanmamanız gerekir.

·         Deri ayakkabılarınıza 3-4 haftada bir mutlaka bakım yapmalısınız. Bakım sırasında; bakım kremi, vazelin, badem yağı gibi ürünler kullanabilirsiniz. Ancak krem kullanacaksanız eğer kremlerin renksiz olmasına özen gösterin. Ayakkabınızın rengine uygun olan kremi de kullanabilirsiniz. Bu bakımlar sayesinde deri yüzeylerinde çizikler varsa kapanacaktır.

Deri ayakkabının pürüzsüz olması tamamen kullanımına ve kalitesine bağlıdır. Tamir gerektiren her tür uygulama için de işi uzmanına bırakarak uzman yardımı almanızı öneriyoruz.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...