KATEGORİ

Diğer Tamir Hizmetleri

Ayakkabıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Yağ lekesi döküldüğü her yerde kirli ve rahatsız edici bir görüntü oluşturur. Genel anlamda en sık görülen lekeler arasında geldiğini de belirtmek isteriz. Yağ lekesi kıyafetlere geldiğinde makineye atılarak sorun çözümlenebilir. Halı, paspas gibi malzemelere geldiğinde yine evde birkaç yöntem uygulanarak temizlenebilir. Ancak ayakkabıya yağ lekesi bulaştıysa eğer temizliği zor olabilir. Çünkü günümüzde birçok dokuda ayakkabı vardır ve her birinin temizliği de ayrıdır. Yani deri ayakkabıda yağ lekesini çıkarmak için kullanacağınız yöntem süet ayakkabıdaki yağ lekesini çıkarmada etkili olmayacağı gibi ayakkabıya zarar da verebilir.

Yağ lekesi olan ayakkabıya hemen müdahale etmek gerekir. Yani ayakkabının yağ lekesini emmesi beklenmemelidir. Mevcut ayakkabınıza göre yağ lekesi çıkarma yöntemleri aşağıda yer almaktadır.


Ayakkabıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkarılır?

DOĞAL DERİ AYAKKABIDAKİ YAĞ LEKESİNİ ÇIKARMA

Diğer ayakkabılara nazaran daha kolay bir işlem ile yağ lekesi çıkarılabilir.

Kullanılacak Malzemeler

·         Yarım litre kadar sıcak su

·         2 çorba kaşığı kadar şampuan

·         Temiz bir bez

Uygulama

Yarım litre sıcak suya 2 çorba kaşığı şampuan ekleyin ve karıştırın. Temiz bezi bu karışıma batırın, bezi sıkın ve yağ lekesi bulaşan yerleri yavaşça ovalayın. Ayakkabınızı bu şekilde parlatmış da olursunuz.

SENTETİK DERİ AYAKKABIDAKİ YAĞ LEKESİNİ ÇIKARMA


Sentetik deri, diğer derilere nazaran daha da dayanıksızdır. Fakat yine de bulaşan yağ lekeleri ayakkabı zarar görmeden temizlenebilmektedir.

Kullanılacak Malzemeler

·         Bulaşık deterjanı

·         Temiz bir bez

Uygulama

Bulaşık deterjanını ayakkabı üzerindeki yağ lekesine doğrudan dökün. Deterjanı çok dökmemeye çalışın. Sadece leke üzerini örtmesi yeterlidir. Bulaşık deterjanını leke üzerinde ortalama 10-15 dakika kadar bekletin. Süre sonunda bezi nemlendirin ve ayakkabınızı silin. Leke hemen çıkacaktır.

Koyu renkli deri ayakkabılarda oluşan yağ lekelerini çıkarmak için; muz kabuğu kullanmalısınız. Koyu renkli deri ayakkabılar için deterjan kullanırsanız rengi değişebilir ve kullanılamaz hale gelebilir. Muz kabuğunun iç kısmı ile ayakkabı üzerinde oluşan yağ lekesini ovalayın. Sonra nemli bir bez ile ayakkabınızın yüzeyini dilmeye başlayın. En son aşamada ayakkabınızı oda sıcaklığında kurumaya bırakın.

SÜET VE NUBUK AYAKKABIDAKİ YAĞ LEKESİNİ ÇIKARMA


Süet ve nubuk ayakkabılar oldukça hassas bir yapıdadır. Kolay kirlenebilir. Önce kirlenmemesi adına önlem alınması gerekir. Önlemler alınmasına rağmen yine de üzerine yağ lekesi sıçrarsa eğer evde yapılacak birkaç yöntemle kesin sonuç elde edilebilir.

Kullanılacak Malzemeler

·         Ayakkabı fırçası

·         Bulaşık deterjanı

·         Tuz veya talk pudrası

Uygulama

Öncelikle ayakkabı fırçası yardımıyla ayakkabı üzerinde yağ lekesi olan yerler fırçalanır. Fırçalamadan sonra leke çıkmazsa eğer az miktarda bulaşık deterjanı kullanılır. Süet ve nubuk ayakkabıların sıvı ile temas etmemesi gerekir. Aksi halde zarar görebilir ve kullanılamaz hale dönüşebilir. Yağ lekesi üzerine tuz ya da talk pudra dökebilirsiniz. Bu sayede yağı daha kolay emmesini sağlarsınız. Bir süre kadar bekleyin. Sonra ayakkabı yüzeyini sabunlu suya batırdığınız fırça ile yavaşça aynı yöne doğru fırçalayın. İşlem sayesinde süet ve nubuk ayakkabınızın üzerine bulaşan yağ lekesini çıkarmış olursunuz. fırçalama sonrası ayakkabınızı kurumaya bırakın, kuruduktan sonra kullanmaya devam edebilirisiniz. 

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...