KATEGORİ

Diğer Tamir Hizmetleri

Altın Nasıl Parlatılır?

Dişçilikten tutun da takıcılığa kadar birçok alanda kullanılan metallerden biri altındır. Altın; yeryüzündeki en saf metallerden biri konumundadır. Paslanmaz. Dünyada en çok aranan metaller arasında gelir. Altının güzelliğini ve parlaklığını korumak adına bakım yapmak ve bu bakımı da doğru şekilde yapmak gerekir. Altın parlatılmak adına cilalama işlemi gerekir. Bu işlem kolay ve hızlı şekilde yapılır. Sonucunda ise beklenen parlaklık elde edilir. Altınınız eğer rengini ve parlaklığını kaybettiyse parlatılması için kuyumcuya götürmek yerine evde kendiniz de birkaç yöntem ile altınlarınızı cilalayabilir yani parlatabilirsiniz.

Altın Nasıl Parlatılır?

1.YÖNTEM

Kullanılacak Malzemeler

·         1 yemek kaşığı tuz

·         1 yemek kaşığı karbonat

·         1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı

·         3-4 yemek kaşığı sıcak su

·         Alüminyum folyo

·         Kase

·         Eski bir diş fırçası

 

Uygulama

Kaseyi alüminyum folyo ile güzelce sarın. Tüm malzemeleri bu kabın içine koyun. Malzemeleri eklediğinizde karbonat sebebi ile ufak bir köpürme olacaktır. Altınlarınızı bu karışımın içine koyun ve ortalama 10 dakika kadar bekletin. Daha sonrasında eski bir diş fırçası ile altınlarınızı yavaşça fırçalayın. Fırçalama işleminden sonra suyla durulayın ve sonra kurulayın.

2.YÖNTEM

Kullanılacak Malzemeler

·         1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı

·         3 yemek kaşığı sıcak su

·         Eski bir diş fırçası

·         Kase

 

Uygulama

Kasenin içine bulaşık deterjanı ile sıcak suyu dökün ve karıştırın. Altınlarınızı bu karışımlı suya batırın ve ortalama 15 dakika kadar bekletin. Sıcak sabunlu su takılarınızın işlemelerine doğru giderek oradaki inatçı kirlerin yumuşamasını sağlayacaktır. 15 dakika beklettikten sonra eski bir diş fırçası ile takılarınızı yavaşça fırçalayın sonra durulayarak kurutun.

3.YÖNTEM

Kullanılacak Malzemeler

·         Az miktarda diş macunu

·         Az miktarda su

·         Eski bir diş fırçası

·         Kase

 

Uygulama

Diş macununu kaseye dökün ve sulandırmak için az miktarda su ekleyin, sonra karıştırın. Altınlarınızı beyazlatmak için standart bir diş macunu kullanın. Diş beyazlatıcı macunlar altınlarınızın zarar görmesine neden olabilir. Diş fırçanızı bu karışıma batırın sonra takılarınızı yavaşça fırçalayın. Sonra suyla durulayın ve kurutun.

4.YÖNTEM

Kullanılacak Malzemeler

·         Kase

·         Az miktarda bira

·         Eski bir diş fırçası

·         Su

 

Uygulama

Kaseye az miktarda bira dökün. Sonra içine altınlarınızı koyun. Altınlarınızı ortalama 5 dakika kadar bira içinde bekletin. 5 dakika sonra eski bir diş fırçası ile altınlarınızı yavaşça ovalayın. Sonra temiz su ile durulayarak kurutun.

5.YÖNTEM

Kullanılacak Malzemeler

·         1 yemek kaşığı karbonat

·         2 yemek kaşığı su

·         Eski bir diş fırçası

·         Kase

·         Temiz bir havlu

 

Uygulama

Kasenin içine karbonatı ve suyu ekleyin. Sonra karıştırın. Bu çözeltiye diş fırçasını batırın ve altınlarınızı yavaşça fırçalayın. Fırçalama işleminden sonra altınlarınızı suyla durulayın ve havlu yardımı ile kurutun.

DİP NOTLAR

·         Değerli taşlı takılarınızı parlatmak için sıcak su kullanmayın. Bazı değerli taşlar kırılgan özelliklidir. Ani ya da yüksek sıcaklığa maruz kalırsa çok çabuk kırılabilir ya da zarar görebilir.

·         Altın kaplama ürünler için sert fırça kullanmayın. Sert kıllar takının altın tabakasını çıkarabilir. Bu yüzden daha çok yumuşak fırça tercih edin ve bastırarak fırçalamayın.

·         Küpe, yüzük gibi küçük takılarınızı lavaboda yıkayacaksınız mutlaka lavabo giderini kapatın. Aksi halde küçük takılarınız lavabodan içeri kaçabilir ve artık takılarınıza ulaşmanız güçleşebilir.

·         Temizliğini yaptığınız takılarınızı kullanmadan önce mutlaka güzelce bol su altında yıkayın ve kurulayın. Takılarınız ıslak kalırsa eğer ya da iyi şekilde durulanmazsa cildinizde tahrişe sebep olabilir.

·         Altınlarınızı yıkadıktan sonra kurulama yöntemi olarak havlu kağıt ya da peçeteyi tercih etmeyin. Bu tür ürünler takıları çizebilecek özelliktedir. Daha yumuşak bir kuru bezle kurulama işlemi yapabilir ya da direk bir yere bırakarak kurumasını bekleyebilirsiniz.

Altınlarınızı kuyumcuya vermeden evde bu yöntemlerden birini kullanarak güzelce parlatabilirsiniz. Altınlar genelde kullanılmadıkça ve durdukça daha çok kararma yapmaktadır. Bu yöntemleri uyguladığınızda yeniymiş gibi parlayacak ve yeniden kullanıma hazır hale gelecektir.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...