KATEGORİ

Denizcilik

Tekneler Hangi Boyayla Boyanır?

Özellikle de teknesi olanlar, her zaman teknelerinin bakımını yapar, onların güzel görünmesi için gereken işlemleri yapmaktan sakınmaz. Bu işlemlerden biri de boyama işlemidir. Her yaz boyanan tekneler yüklü miktarda masraf oluşturabilir. Ancak önemli olan görseli ve güvenliğidir. Bu açıdan da genel kontrolleri kadar boyama işlemleri de önemlidir. Tekne bakımı ve boyama işlemlerinin kullanım öncesinde tamamlanması gerekir ki kullanım sırasında herhangi bir aksaklık yaşanmasın.

Teknenizi boyamadan ya da boyatmadan önce hangi boyanın uygun olduğunu bilmek gerekir. Aksi halde yapılacak masraf boşa gider ve tekne beklediğiniz güzel görüntüyü sağlamaz.

Tekneler Hangi Boyayla Boyanır?

Tekneler için kullanılan boyalar üretildikleri sentetik reçineye göre 4 grupta incelenmektedir. Bunlar;

1.       Alkidler

2.       Viniller

3.       Poliüretanlar

4.       Epoksiler’dir.

ALKİD BOYALAR


Su üzerinde olan tüm yüzeylerde kullanılan boyalardır. Çok çabuk kuruma özelliğine sahiptir. Piyasaya göre diğer boya çeşitlerine nazaran ücret açısından daha uygundur.

VİNİL BOYALAR


Özellikle de karina bölgesinde kullanılan boyalardır. Diğer bölgelere de tatbik edilebilmektedir. Özelliği gereği yumuşak boyalardır. Ayrıca aşınma durumlarına karşı da oldukça dayanıklıdır. Üzerine uygulanmakta olan boyayı da kaldırma özelliğindedir. Bu yüzden uygulama yapılacak olan yüzeyde kesinlikle boya olmamalıdır. Ya da boya varsa eğer o boyanın da vinil olması gerekir. Önceki boya vinil değilse eğer yüzey boya öncesi mutlaka temizlenmelidir. Aksi halde vinil önceki boyayı bozar, kaldırır ve bu sebeple iyi bir görüntü oluşmaz. Bu durum ayrıca ahşap teknenin zarar görmesine de neden olur.

POLİÜRETAN BOYALAR


Genelde su üstü kısımlarda kullanılan boyalardır. Aşınma gibi durumlara karşı dayanıklıdır. Bu yüzden yağlı, tuzlu ve kirli bölgelerde kullanılması daha uygundur. Teknenin özellikle de güneş gören bölgelerinde kullanabilmeniz mümkündür. Diğer boyalara nazaran biraz daha pahalıdır.

EPOKSİ BOYALAR


Teknenin tüm yüzeylerinde güvenle kullanılan boyalardır. Ayrıca özellikleri gereği dayanıklıdır. Sac tekneler için daha uygundur. Fakat pahalı olmasının yanı sıra renk kaybı da yüksektir.

Boyaları boyama yapacağınız yere göre seçerseniz daha iyi olur. Yanlış yerde yanlış boyayı uygulamanız teknenizin görselini bozabileceği gibi teknenize zarar da verebilir. Renk seçimi yaparken de özellikle mevsim durumlarını düşünerek hareket etmenizi öneririz.

Mesela;

Tekneler genelde güneşli günlerde açığa çıkarılır ve kullanılır. Teknenizi eğer siyah renge boyar ya da boyatırsanız siyah renk güneş ışınlarını emdiği için çok daha kolay bir şekilde renk kaybı yaşanır. Teknenizin rengi daha çabuk solar ve tekneniz güneşli günlerde daha çok ısınır.

Teknenizin dış yüzeyi boyanacaksa eğer genelde açık renkleri özellikle de beyaz rengini tercih etmenizi öneririz. Tekneniz için parlak renkler seçecekseniz eğer son kata uygulatmayın. Bu sayede tekne üzerindeki pürüzler ve çatlaklar daha net görünür. Son katlarda genelde önerilen boya mat boyadır. Bu sayede tekneniz daha pürüzsüz ve göz alıcı görünecektir. 

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...