KATEGORİ

Denizcilik

Gemi Neden Batmaz?

“Harmony of the seas” gemisi 362 m uzunluğunda, 66 m genişliğinde, 73 m yüksekliğinde ve 227.000 ton ağırlığında su yüzeyinde batmıyor ancak küçük bir taş suya atıldığında batıyor… Sizce de ilginç değil mi? Peki Gemiler Nasıl Yüzer? Gemiler neden batmaz da su yüzeyinde kalır? Hemen cevaplayalım.

Gemiler Nasıl Yüzer? Neden Batmaz?

Aslında Arşimet bu sorunun yanıtını ortalama 2250 yıl öncesinde bize vermiştir. Gemi neden batmaz sorusunun yanıtı “Suyun Kaldırma Kuvveti” dir.

 

Yukarıdaki resimde görülen 3 görseli de kısaca açıklayarak durumu size özetleyelim.

1.GÖRSEL

1.görsele bakacak olursak gemi suyun yüzeyinde yer alıyor. Bunun sebebi suyun kendi yoğunluğundan daha az yoğunluğa sahip olan cisimleri yüzeyine itmesinden kaynaklıdır. Yoğunluk farklılıklarından dolayı açığa çıkan itme kuvveti ile cisim yüzeye çıkarak yüzüyor. Cismin ağırlığıyla suyun uyguladığı kaldırma kuvveti birbirine eşit diyebiliriz.

2.GÖRSEL

2.görsele bakacak olursak gemi suyun ne yüzeyinde bulunuyor ne de dibinde. Gemi askıda kalmış. Cisim eğer suyla aynı yoğunluktaysa cisim tam olarak suya batar ancak dibe de batmaz. Burada da cismin ağırlığı ile suyun kaldırma kuvveti birbirine eşittir.

3.GÖRSEL

3.görsele bakacak olursak gemi suyun dibine batmış görünüyor. Çünkü cismin yoğunluğu, sudan fazla. Cisim en dibe çökene dek batmaya devam eder. Burada ise cismin ağırlığı, suyun uyguladığı kaldırma kuvvetinden fazladır.

·         Burada aslında en etkin faktör; suyun yoğunluğudur.

Gemiler yapıları gereği ağır taşıtlardır. Ancak yoğunlukları batmaması için suyun yoğunluğundan az olacak şekilde tasarlanmaktadır. Gemilerin ayrıca; geniş ve oyuk yapıda olması nedeniyle içlerindeki hava çok fazladır. Toplam yoğunluğu yüksek oranda azalır. Bu sayede suyun yoğunluğundan daha az yoğunluğa sahip olur. Bu özellikleri nedeniyle de gemiler su yüzeyinde batmadan durabilir yani yüzebilir.

Eğer gemi su almaya başlarsa, gemi içine hava yerine su geçer. Su geminin toplam yoğunluğunu artıracağı için gemi batar. O yüzden su alan gemi batar, içinde hava olan gemi su yüzeyinde yüzer, batmaz diyebiliriz.

Gemilerin belirli bir yük taşıma kapasiteleri bulunmaktadır. Gemiler bu kapasite üstünde yük taşırsa eğer yoğunluğu artacağı için de batabilir.

Gemilere bakacak olursak eğer alt kısımlar ile üst kısımların rengi genelde aynı değildir. Üst kısımlar ayrı alt kısımlar ayrı renktedir. Bunun sebebi; geminin aşırı yük anlayabilmektir. Geminin üst kısımdaki rengi de su altına doğru inmişse aşırı yük var demektir ve geminin batma gibi bir olasılığı vardır. Bu yüzden gemi kapasitesine göre yük yüklenmesi önerilir.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...