KATEGORİ

Çilingir

Kilit İçinde Kalan Anahtar Nasıl Çıkarılır?

Kapı kilidini çevirirken anahtarınız kilit içinde kırıldıysa panik yapmayın. Çilingir çağırmak masraflı olabilir. Araç ya da evinizin anahtarı kilit içinde kırıldıysa aşağıda sunulan yöntemlerden birini uygulayarak kırılan anahtarı kilit içerisinden çıkarabilirsiniz.

Kilit İçinde Kırılan Anahtar Nasıl Çıkarılır?

1.YÖNTEM

Anahtarı Çıkarıcı ile Bağlama

 

·         Önce kilidi sprey yağlayıcı ile yıkayın. Bunun için silikon sprey tercih edebilirsiniz. Bu sayede anahtar daha kolay dışarı çıkacaktır. Ayrıca silikon spreyler suya dayanıklı olduğu için kilidi paslanmaya karşı da korur. Grafit tozu da kullanabilirsiniz.

 

·         Silindiri hizalayın. Anahtarı kapıdan çıkarmak adına silindirin kilitli olması gerekir. Anahtar açık haldeyken çıkarırsanız eğer kilide sıkışıp kalır. Silindir içine ulaşmak adına iğne burun penseleri kullanabilirsiniz. Silindir kapıyı kilitleyene kadar ya da açana kadar çevirmelisiniz.

 

·         Anahtarın kırılan kolunu kılavuz olarak yerleştirin. Anahtarın tutacak bölümünü, kırılan parçaya denk gelene dek kilide kaydırın. Anahtarın yanında yer alan büyük oyuğun nerede olduğunu görmeniz gerekir. Bu, çıkarıcı anahtarını yerleştirmek adına en iyi nokta olacaktır.

 

·         Çıkarıcı aracı tercih edin. Anahtar çıkarıcı araçlar farklı anahtar kancaları ve spiral çeşitleri ile satılır. Donanım mağazalarında bulabilirsiniz. Uzun ince çubuklardır. Kilidinize uygun anahtarı kavrayan aracı bulmak zor olabilir, ancak deneme yaparak bulabilirsiniz. 

 

·         Sonra aleti kilide kaydırın. Anahtarın dişlerini daha kolay kancalamak adına kanca yukarı bakmalıdır. Aleti, anahtarın yanında yer alan oluk boyunca kaydıracak şekilde yöneltebilirsiniz.

·         Son olarak çıkarıcı aletin bükün ardından çekin. Emme aleti kilitlenirse aletle anahtarı hafifçe çevirin. Sonra sap ucunu kilitten uzak tutun ve aleti geriye doğru çeki. Bu, kancayı anahtara bastırır ayrıca kilidin dışarıya daha kolay çıkmasını sağlar. Alet üstündeki kanca dişlerinden birini yakalayana dek kısmi anahtarı serbest kalana dek deneyin.

Spiral türü çıkarıcı araçlar kullanırsanız, aynı kuralları uygulayabilirsiniz. Ayrıca küçük miktarda bükmek yerine, anahtar parçasını çıkarmak adına aracı düz şekilde geriye çekmeden kolu birkaç defa döndürmeniz gerekir.

Anahtarın diğer kısmında aynı anda ek bir çıkarıcı araç da kullanabilirsiniz. Anahtarı yine aynı şekilde kaydırın, sonra aletler arasındaki anahtarın kavramaya yardımcı olmadı adına ters yönde bastırarak çekin.

Anahtarın bir parçası gelirse eğer, maruz kalan kısmı tutacak ve çıkarmayı bitirmek adına bir çift iğne burun pensesi kullanabilirsiniz. İşlemi yaparken de yanlışlıkla kilidi yerine sokmadığınızdan emin olmanız gerekir.

2.YÖNTEM

Testere Bıçağı Çıkarıcı Yapma

 

·         Testere bıçağının bir ucunu kesin. Testere bıçakları yapısı gereği ince ve kırılgan bir metaldir. Eğilirse eğer kolay kenetlenebilir. Bir ucunun dışına itilmesi bıçağın kilide oturmasına izin verir. Bunun için önce dişlerin açısına bakın. Sonra bıçak dişlerinin açılı olduğu ucu kesin. Eğer testere bıçağı yoksa ve bulamıyorsanız barbekü şişi kullanabilirsiniz. Ancak anahtar kilidin içine sıkışmış durumdaysa bu yöntem başarılı olmayabilir.

 

·         Kanadın diğer uç kısmını kanal bandı ile örtün. Birkaç kat kanal bandı ile kırılmayan ucu birkaç cm kadar sarmalısınız. Bıçak dişleri yine de kanal bandı içinden içeri giriyor ise, birkaç kat daha sarmanız gerekir.

 

·         Kilide sprey yağlayıcı sıkın. Püskürtme başlığı yardımıyla silindiri, kayganlaştırıcı bir silikon sprey kaplaması ile silin. Kilit silindirinden çıkmakta olan fazla spreyleri de mutlaka silerek temizleyin.

 

·         Testere bıçağını, anahtarın yanında yer alan silindire kaydırın. Testere bıçağının kırık olan ucunu dişler yukarıya doğru bakacak şekilde kilit silindir kısmına yerleştirin. Bıçak anahtarı sıkıştırana dek sap ucunu yerinden oynatmayın, sabit kalsın. Anahtarın her iki kısmında dişleri olan bir araba anahtarını çıkarmaya çalışırsanız eğer testere bıçağını dişlerle birlikte yukarı ya da aşağı doğru kaydırmalısınız.

 

·         Kanal kayışlı bıçak tutacağını çevirin, sonra çekin. Bıçağı anahtarın ¼ ü kadar çevirin. Ardından bıçağı dış kısma doğru çekin ve kilit uzağındaki kenara doğru yavaşça çekin. Bıçak anahtarı başarılı bir şekilde kavrayana dek işlemi birkaç kez daha tekrar edin. Anahtar eğer kısmen dışarı çıkarsa, ucunu iğne burun pençeler ile tutun, anahtarın geri kalan bölümünü buradan çıkarın.

DİP NOTLAR

İşlem için eğer grafiti kullanacaksanız kirli olan bir kilide grafiti kullanmayın. Grafiti yalnızca yeni metal parçalar için kullanıma uygundur.

Anahtarı kilide tutturmak adına tutkal gibi ürünler kullanmayın. Aksi halde tutkal sıkıştırıcıya değerse kilit mahvolabilir. 

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...