KATEGORİ

Çilingir

Kapı Kilidi Dilinin Yönü Nasıl Değiştirilir?

Bazı kapılar sol tarafa bazı kapılar ise sağ tarafa doğru açılmaktadır. Eğer kapıya alınan kilitler ters gelirse değiştirmek yerine yönü değiştirilerek kullanılabilir. Bu işlemi mobilyacıların bile yapamadığı ya da bilmedikleri görülür. Ancak yanlış yönde bir kilit alındı ise kilidi değiştirmek yerine kapı kilidini kapıya göre ayarlamak daha mantıklıdır.

Günümüze bakacak olursak eğer birçok markada kilit vardır. Markalara göre kilit yönü değiştirme işlemi değişmektedir.


Kapı Kilidi Dilinin Yönünü Değiştirme

·         Kale 151/R Ekstra Oda Kapı Kilidi

·         169/AR Ekstra WC Kapı Kilidi

·         141 Oda Kapı Kilidi

·         149 Oda Kapı Kilidi

·         152/R Gömme Silindirli Kapı Kilidi

·         2000 3 Mili Silindirli Emniyet Kilidi

Bu tür kapıların kilidini elinize aldıktan sonra arka tarafını çevirin. Dilin arkasında yuvarlak bir boşluk olacaktır. Düz uçlu tornavida ile o boşluktan görülen vidaya bastırın. Dil önden dışarı doğru çıkar. Dil yönü bu sayede değişmiş olur.

·         Kale 153/U Dar Dilli Silindirli Gömme Kapı Kilitleri ve Çeşitleri

Kilit ayna ve dili sağ tarafta kalacak biçimde önünüzde olsun. Dilin hizasında kilidin üzerinde yukarı-aşağı hareket edebilen parça vardır. Aşağıda yer alan parçayı yukarı doğru iterseniz dil dışarı çıkar. Dilin yönü de bu sayede değişmiş olur.

·         Kale 252/R Monoblok Çelik Kapı Kilidi ve Çeşitleri

Kilit ayna ve dili sol tarafta kalacak biçimde önünüzde olsun. Dilin hizasında kilidin üstünde oval bir boşluk vardır. Boşluğa tornavida sokun ve dile doğru ittirin. Dil dışarı çıkacaktır. Bu şekilde dil yönü değiştirilmiş olur.

·         Kale 151 Gömme Boyalı Kapı Kilidi

Kilit ayna ve dili sağda kalacak şekilde önünüzde olsun. Dilin hizasında kilidin üzerinde boşluk olduğunu görürsünüz. Dili içeri doğru itin. O boşlukta vida ortaya çıkar. Düz tornavida ile vidayı oradan çıkarın. Ardından dilin yönünü değiştirin ve içeri ittirin. Vidayı yeniden yerine takın. İşlem bitmiş olur.

·         Kale 157/A Demir Kapı İçin Trajlı Kilit

Kilit eğer içeriden takılıyorsa solu ya da sağı olmaz. Kilidi çevirerek 2 türlü ile takabilirsiniz. Dışarıdan takılıyorsa eğer demirci tarafından dilin değişmesi gerekir. Trajlı kilitlerin dilini kullanıcı olarak siz değiştiremezsiniz.

·         Şahsuvar Ekstra Oda Kapı Kildii, WC Kapı Kilidi, Gömme Silindirli Kapı Kilidi

Kilidi önce dili sağ kısımda kalacak şekilde baş aşağıya doğru çevirin. Yani dilin sağ alt kısımda durması gerekir. Dili içeriye doğru itin. İyice içeri doğru girer. Orada dili ters çevirin ardından yeniden dışarıya doğru bırakın.

·         İTO 153/20U Çeşitleri

Dilin arka kısmındaki vidaya bastırın, dili dışarı doğru çıkarın ve çevirin. Bu şekilde kilidin yönü değişmiş olur.

·         İTO Gömme Boyalı Kapı Kilitleri

Dili içeri doğru bastırarak çevirmeniz yeterlidir.

Ayrıca İTO ekstra rulmanlı kapı kilidi çeşitleri ile, Mert ve DAF kapı kilitleri de Kale Kilit ile aynı şekilde değiştirilmektedir. Yukarıdaki yazımızda bu konudaki bilgilere yer vermiştik.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...

Bizi Takip Edin