KATEGORİ

Çilingir

İmmobilizer Sistemi Nedir

 


Yukarıdaki resimde immobilizer sisteminin nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

İmmobilizer Sistemi Hangi Kısımlardan Oluşur?

·        


Motor kontrol ünitesi

·         Şifre kontrol ünitesi

·         Şifre kartı

·         Alıcı antenli kontak ünitesi

·         Uyarı lambası

Bu temel parçalar arasında en önemlisi motor kontrol ünitesidir. Esas şifreyi içerdiği için şifre sisteminin en önemli elamanı olarak tabir edilir.

İmmobilizer parçasını, motor sistemlerini olduğu yerin derinliklerine yerleştirmeniz gerekir. Eğer uç kısmına yerleştirirseniz, bu işten anlayan bir hırsız kısa sürede sistemi devre dışı bırakabilir. 10 dakikada o parçaya ulaşsa, 5 dakikada devre dışı bırakır sonra aracınızı çalar. Bu yüzden hırsızları durdurmak için immobilizerin, motor sisteminin derinliklerine ve güvenli bir zulasına yerleştirilmesi gerekir.

İmmobilizer Sisteminin Dezavantajı Var mı?


Kontak anahtarı kaybolursa ya da zarar görürse, direk fabrikaya ulaşmanız gerekir. Arabanın ruhsatta yazan kodunu servis fabrikaya göndermek zorundadır. Bu talepten sonra fabrika yeni bir anahtar üreterek size gönderecektir. Bu hem zaman kaybıdır hem de yüksek masrafa neden olmaktadır.

Dünyada ve Türkiye’de İmmobilizer Sistemi Kullanımı

Özellikle de gelişmiş ülkelerde üretilen orta ve üst sınıf araçlarda standart olarak bulunuyorken, maalesef Türkiye’de satışa sunulan araçların çoğunda bulunmayan bir sistemdir. İngiltere, Kanada ve Avustralya’da araçlarda immobilizer bulunması yasal bir zorunluluktur. Ülkemize bakacak olursak eğer yıllarca araç kullanıyor olmasına karşın yine de sistemi bilmeyen hatta adını bile ilk kez duyanlar vardır.

Sistemin özellikle araç hırsızlarına karşı uygulanması ve kullanılması gerekir.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...

Bizi Takip Edin