KATEGORİ

Çilingir

İmmobilizer Anahtar Nasıl Kopyalanır?

Çip sistemle çalışmakta olan immobilizer anahtarlar; gelişen teknoloji ve hırsızlık vakalarının yaygın olması sebebi ile metropol ve büyük zehirlerde kullanımı zorunlu hale gelmiştir. Bu anahtar sistemi 20.yüzyılın ilk yarısında icat edilmiştir. Bu yüzyılın sonlarına doğru ise dünyaya yayılmıştır. Birçok ülkede kullanımı zorunlu hale gelen bu tür anahtarlar, yeni çilingir sektörlerini de beraberinde getirmiş durumdadır.

İmmobilizer Anahtar Nasıl Kopyalanır?


Özellikle de yeni nesil araçlar; sürücünün parmak izi olmadan, ses komutunu duymadan ya da tanımlama kartını okutmadan çalışmamaktadır. Günümüzde yeni nesil araç anahtarlarının kopyalanması ya da yenisinin temin edilmesi gibi işlemleri immobilizer anahtar kopyalamakta olan çilingirler yapmaktadır.

Kopyalama yapılan immobilizer anahtarların ücreti servislerin satış yaptığı yeni anahtarlara nazaran daha düşüktür. Kopyalama işleminde genelde uzak doğudan getirilmekte olan kopyalama cihazı ve yine aynı cihazla beraber gönderilmiş olan anahtarlar kullanılır.

Öncelikle cihazdan araç marka ve modeli seçilerek yeni anahtara sistem özellikleri aktarılmaktadır. Sonra sistem, anahtarı araca takarak 5 defa kontak çevrilir. Bu işlemi sizin yapmanız istenir. İşlemi takip ettikten sonra anahtar cihaza yeniden takılarak çiğin özellikleri onaylanır yani doğrulanır. Sonra kopyalanan anahtarınızı güvenle kullanabilirsiniz.

Neden İmmobilizer Anahtar Tercih Edilmeli?


Özellikle de yeni araçlarda kullanılmasının en temel sebeplerinden biri araç hırsızlıklarının engellenmesidir. Buna bağlı olarak bazı durumlarda insan sağlığının da korunmasıdır. Ayrıca immobilizer anahtarı sayesinde hırsızlar kapıyı açamaz ve açamadıkları için cayabilir. Siz de aracınızdan olmamış yani aracınızı hırsızlara kaptırmamış olursunuz.

İmmobilizer sistemle dünya genelinde hırsızlığı engelleme konusunda ortalama %77 oranında bir başarı elde edilmiştir. Bazı ülkelerde bu sistemin kullanılması zorunludur. Ülkemizde ise kullanımı azdır. Hatta sistemi daha önce duymayan ve bilmeyen araç sürücüleri de vardır.

Sistemin hazırlanan ilk versiyonunda, immobilizer sistem genelde araçların kaput bölgesi içinde olduğu için küçük bir hamle ile sisteme müdahale edilebiliyordu. Ancak teknolojinin gelişmesi ile immobilizer sistemleri de gelişti ve artık günümüzde sistemler genelde motor aksamının özellikle de hırsızların bulamayacağı kısımlarına monte ediliyor. Bu açığın da önüne geçildiği için bu sistemi kullanan sürücülerin araçları hırsızlara karşı güvence altına alınıyor.

Bir sebeple aracınızın immobilizer anahtarını kaybederseniz, çaldırırsanız, anahtar yanınızda yokken aracınıza girmek isterseniz, aracın anahtarını içinde unuttuysanız uzman yardımı almanız gerekir.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...