KATEGORİ

Çilingir

Barel Seçimi Nasıl Olmalı?

Barel kapı kilidi göbeği/silindiri demektir. Kapınız için barel seçmeden önce bazı hususları göz önünde bulundurmanız gerekir.

Barel Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

·         Barelin takılacağı kilidin markası önemlidir. Bilindik markaların barelleri birbirini açabilir ancak bilinmeyen markaların kilidini açamayabilir.

·         Barelin boyuna dikkat etmeniz gerekir. Genellikle 68 mm uzunluğundaki bareller kullanılır. Fakat daha uzun veya daha kısa bareller de olabilir. Bu yüzden boyutuna göre tercih yapmanız gerekir.

3 farklı anahtarın olduğu barel çeşitleri bulunmaktadır.

GERMAN BAREL


En ucuz barel çeşidi diyebiliriz. Ayrıca 3 adet anahtarı bulunmaktadır. Anahtar kombinasyonu sayısı diğerlerine nazaran daha azdır.

SİSTEM BAREL


3 anahtarı bulunmaktadır. Anahtar kombinasyonu german barelden biraz falza, bilyalı barelden ise azdır.

BİLYALI BAREL


5 anahtarı bulunmaktadır. Anahtar kombinasyonu fazladır. 5 milyonda 1 anahtar uyma olasılığı bulunmaktadır. Ayrıca emniyet kartı da vardır.

İhtiyacınıza bağlı olarak bu anahtarlarsan birini tercih edebilirsiniz. Kiralık bir dairedeyseniz eğer german barel almanız yeterlidir. Kendi evinizse eğer anahtar sayısı ve kombinasyonu sebebi ile bilyalı bareli tercih edebilirsiniz. Daha uygun fiyatlı ayrıca şifreli barel talep ederseniz de sistem bareli tercih edebilirsiniz.

·         Bu 3 farklı anahtar barelden birini tercih ettikten sonra mandallı barel isteyip istemediğinizi kararlaştırmanız gerekir. Mandallı barellerin avantajı; arkasında anahtar olmamasıdır. Yalnızca mandalı çevirerek kapıyı kilitleyebilme seçeneğinizin olmasıdır. Genel olarak; kapıda 1 mandallı 1 de normal barel kullanılması önerilir.

·         4.bir anahtar çeşidi de vardır. Bu fiam barel/çivi anahtarlı barel olarak adlandırılır. Emniyet kilitlerinde kullanılır. Diğer barellere göre farklıdır. Kilidin içini açarak değiştirilir. Avantajlı tarafı; kapının dışında kalan parçası olmadığı için yalnızca küçük bir delik gözüktüğü için hırsızlar tarafından daha zor açılır. Dezavantajı; anahtarları uzun olduğu için cepte taşınması zordur, cebe konulduğunda cebi delebilir. Anahtar kilidi ters takılırsa, çevrilmeye çalışılırsa kilit bozulabilir. Bu yüzden anahtar çentiğinin her zaman üst tarafta olması gerekir.

·         Güvenlik konusunda alternatif çözümler üreten Kale Kilit barelleri tercih edebilirsiniz.

TUZAKLI SİSTEM BAREL, TUZAKLI GERMAN BAREL


Hırsızlar genelde kapı açarken bareli dışarıdan kırar bareli çıkarı, kendi barellerini kilide takar ve kapıyı açar. Tuzaklı barel çeşitleri bu durumu imkansızlaştırır. Hırsız barelin kapının dışında kalan kısmını kırarsa eğer, barelin başındaki kısım kırılır ve kalan kısım içeride kalır. Bu durumda barel yerinden çıkarılamaz. Barel kırılsa bile kapı anahtarla açılamaz.

KALE YÜKSEK GÜVENLİKLİ BAREL


Kale yüksek güvenlikli silindirlerin alt kısmında kırılma gibi durumlara karşı dayanıklı paslanmaz çelik takviyesi vardır. Hırsızlar bu sayede bareli kırarak kapıyı açamaz. Bunun yanı sıra gövdesinde ve tüpte yer alan çelik pimler sayesinde delinme gibi durumlara karşı da dayanıklılığı artırılır. Bu özellik ise diğer barellere göre çok daha güvenli yapmaktadır.

Bu yöntemlerden birini de tercih ederek hırsızlık gibi durumlara karşı tedbirlerinizi alabilirsiniz.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...

Bizi Takip Edin