KATEGORİ

Çilingir

Kapı Kilidi Göbeği Nasıl Değiştirilir?

Yeni bir eve taşındığınız zaman yapacağınız en önemli işlem dış kapı anahtarını değiştirmektir. Bunun için kilidin tümünü değiştirmeniz gerekmiyor, yalnızca bareli değiştirmeniz yeterli olacaktır. (Kapı kilidi göbeği barel olarak adlandırılır.) Bu işlem basittir. Ancak önemli olan size uygun bir bareli bularak almanızdır. Doğru bareli satın altıktan sonra takması kolaydır.

Normal Anahtarlı Kapı Kilidi Göbeği (Barel) Nasıl Değiştirilir?


Bu işlem oldukça basittir. Kapıyı açtıktan sonra kilide bakın. Tam da kapı kilidi göbeği hizasında vida olacaktır. Vidayı çıkarın. Bu sayede barel yerinden çıkacaktır. Yeni aldığınız bareli buraya yerleştirin. Sonra vidayı yeniden yerine koyun ve sıkın. Bu şekilde işlemi başarılı bir şekilde tamamlamış olursunuz.

Barel değiştirirken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; barellerin kilidin çalışmasını sağlamakta olan mandal kısmının anahtarın normal duruşunda yana doğru çıkık şekilde durmasıdır. Bu ne işe yarar hemen sunalım: bu duruş sayesinde hırsızlar tarafından sıkça kullanılan bir method olan barelere burarak içeri ittirme yolu engellenir. Bu kısım kapıyı tutan kısımdır. Barelin yerinden oynaması da mümkün olmaz. Bareli takarken ve çıkarırken bu duruş mutlaka dikkate alınmalıdır. Sonra anahtarı yavaşça yana çevirin. Mandal kısmının barelden çıktı yapmamasını sağlayın. Aksi halde bareli yerinden çıkaramazsınız ve yerine de takamazsınız.

Fiam Tipi (Çivi Anahtarlı) Kapı Kilidi Göbeği Nasıl Değiştirilir?

·        


Kilidi çıkarın. Sonra anahtarın girdiği deliğin 2 yanında vida olan kısmı çevirin.

·         İki vidayı yerinden sökerek kilidi çevirin.

·         Kilidin üstünde ve altında olan ve aynayı tutan vidayı sökün.

·         Ayna serbest kalacağı için yukarı doğru kaldırın.

·         İşlemi yaparken kilidi yerinden oynatmayın. Kilit dağılırsa sonra toparlanması güçleşir.

·         Şuanda yuvarlak şekilde olan fiam bareli görürsünüz. Eski bareli yerinden çıkarın. Yerine yeni olan bareli aynı şekilde koyun.

·         Aynayı yerine kapatın. vidaları yerine takın ve aynayı sıkıştırın.

·         Bareli tutmakta olan 2 vidayı sıkıştırın. İşlem bu kadar.

DİP NOT: İşlemi 3 milli çıkan fiam emniyet kilitlerinde çok rahat uygulayabilirsiniz. Sırayı takip ederek işlemleri uygularsanız bareli değiştirmeniz daha kolay olur. Ancak sürgülü çıkan 2 tur fiam emniyet kilitlerinde kilidi açarken içindeki yayı dışarı fırlatabilirsiniz. Bu yüzden bu tip kilidiniz varsa onu uzmanına taktırmanızda ya da kilidi tamamen değiştirmenizde yarar vardır.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...