KATEGORİ

Çilingir

Asma Kilit Nedir?

Asma Kilit Nedir?

Halkalara veya üzerinde delik yer alan çıkıntılara asmak suresi ile kullanılır. Demir, pirinç, çelik gibi farklı maddelerden üretilmektedir. Üretilen ilk kilit türlerinden biri olarak bilinir. İhtiyaca bağlı olarak yassı, uzun mandal, şifreli, dikey şeklinde bulunabilir. Kullanılacak alana göre de; 20’lik, 30’luk, 40’lık, 50’lik, 60’lık modelleri bulunabilir.

Asma Kilit Çeşitleri Nelerdir?

1.       ÇELİK ASMA KİLİT


Görünüşü farklı olabilir. Adından da anlaşılacağı üzere ham maddesi çeliktir. Diğer çeşitlerine nazaran daha sağlamdır.

2.       STANDART ASMA KİLİT


Normal bir mandal ölçüsüne sahiptir. Sarı olarak tabir edilen ham maddesinden üretilir. Yalnız alınırken dikkat edilmesi gereken şey; birçok ucuz piyasa ürünü pirinç görünümü verilmiştir. Farklı maddelerden de üretilmiştir. Bu durumu ancak 2 kilit modelini karşılaştırarak anlayabilirsiniz.

3.       UZUN MANDALLI ASMA KİLİT


Genelde birbirine tutturulacak parçalar arasındaki mesafe uzun olduğunda tercih edilir. Mandal tarafı standart modele göre daha uzundur. Bazı markalarda mandal uzunluğu ayarlanabilir.

4.       ŞİFRELİ ASMA KİLİT


Standart anahtar kullanımı olmayan bunun yerine şifre ile açılabilen kilit çeşididir. En güzel tarafı şifreyi talep ettiğiniz zaman değiştirebiliyor olmanızdır. Piyasaya bakılacak olursa 3-4-5 haneli şifre girişi olan modelleri de vardır. İdeal olan ise 4 haneli şifre modeli olandır.

5.       YASSI ASMA KİLİT


Açılması diğer modellere nazaran daha zordur. Araya levye ya da buna benzer parçalar sokulsa bile açılmaz. Parçalara geçirip kilitleme yaptıktan sonra mandal kısmında demir makası bile girebilecek mesafe olmadığı için hırsızlık gibi durumlar düşünüldüğünde en güvenilir çeşit olduğu belirtilebilir.

Asma Kilit Nasıl Çalışır?

Asma kilitleri genel olarak 2 farklı kategori altında inceleyebiliriz. Bunlar anahtarlı ve anahtarsız şeklinde değişir.

ANAHTARLI ASMA KİLİTLER

Standart dişli anahtarlar, bilyalı olarak adlandırılan delikli anahtarlar kullanılır. Ayrıca çivi anahtarı diye bilinen anahtarlar da kullanılabilmektedir.

ANAHTARSIZ ASMA KİLİTLER

Genelde şifre açma yöntemi kullanılır. Ayrıca son zamanlarda elektronik ve uzaktan kumandalı asma kilitlerin de üretimi olmuştur. Çok yaygın olmadığı için bilinmemektedir. Ortada elektronik bir sistem vardır. Uzaktan kontrol olduğu için güvenlik açısından nasıl bir dezavantajı olduğu da bilinmemektedir.

Asma Kilit Nerelerde Kullanılır?

Kısaca her yerde kullanılabileceğini belirtebiliriz. Kilitli kalmasını istediğiniz kapınız varsa asma kilit tercih edebilirsiniz. Görüntü açısından çirkinlik veya basitlik sizin için önemli değilse eğer seçiminiz asma kilit kullanımından yana olabilir.

İç ve dış mekan için üretilen modelleri de vardır. Bunlar da hemen her alanda kullanılabilir. En çok da; kömür kapılarını kilitlemek, bahçe kapılarını kilitlemek, kulübe kapılarını kilitlemek, kepenkleri kilitlemek için kullanılır. Fabrika gibi yerlerde giydi dolaplarını kilitlemek amacı ile de kullanılabilir.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...