KATEGORİ

Asansör Yürüyen Merdiven

Yürüyen Merdiven Nasıl Çalışır?

Basamakları sürekli dönen, elektrik ile çalışan merdivenlerdir. Kişileri katlar arasında yukarı ve aşağıya taşır. Asansörlere göre daha çok insanı daha hızlı şekilde taşımaktadır. Temel kullanım alanı; AVM ler, oteller, tren ve metro istasyonları ve havaalanlarıdır. Bu yerler dışında daha birçok yerde de yürüyen merdivene rast gelinebilir. Hemen herkes tarafından yürüyen merdivenlerin çalışma sistemi merak edilir. Ayrıca dünyada ilk kez nerede ve hangi tarihte, ülkemizde ilk kez nerede ve hangi tarihte kullanıldığı da merak edildiğinden bu makalemizde sorularınızın yanıtını sunacağız.

Yürüyen Merdivenin İlk Kullanıldığı Yerler

Dünyada

15 Mart 1892 tarihinde New York’da Jesse W.Reno tarafından yapılmıştır. İlk kullanıldığı yer ise New York’taki Coney Island eğlence merkezidir.

Türkiye’de

29 Nisan 1964 tarihinde İstanbul Sultanhamam ile Bahçekapı arasında yer alan Atalar Mağazası’nda faaliyete geçmiştir. 250.000 liraya mal olmuş ve 1 gecede montajı yapılmıştır.

Yürüyen Merdiven Nasıl Çalışır?

1.       KATLAR


Döşeme plakaları biten döşeme ile aynı seviyede olur. Altında yer alan makine alanlarına erişime izin vermek adına ya menteşeli ya da sökülüp takılabilir yapılabilmektedir. Tarak plakası; sabit kat ile hareketli basamak arasında kalan parçadır. Tarak dişlerinin basamaklar üzerindeki çıkıntıların arasına girmesi adına hafifçe aşağıya doğru eğimli şekildedir. Tarak dişlerinin ön kenarları çıkıntı yüzeylerinin alt kısmındadır.

2.       SAHANLIK


Alt ve üst katlar arasındaki boşluğu birleştirmekte olan mekanik yapıdır. Aslında tabanda ve üst kısmın hemen altındaki enlemesine kenetler ile birleşen iki yan kısımdan oluşan içi boş bir kutu da denilebilir. Uçları beton uya da çelik desteklere dayanmaktadır.

3.       RAYLAR


Sahanlık içine kurulan sistemdir. Basamakları sonsuz bir döngü içinde çeken basamak zincirine kılavuzluk etmektedir. Yürüyen merdivenlerde 2 tane ray vardır. Biri; basamağın önü için diğeri ise basamağın arka tekerleri içindir. Bunlara basamak tekerleği rayı ve arka tekerlek rayı denir. Bu rayların nispi pozisyonu basamakların tarak plakası altından çıkarak merdiveni oluşturmasına ve sonrasında yeniden sahanın içine girmesine neden olur.

Üst kattaki geri dönüş rayları, basamakları üst bölüm etrafında döndürülerek yeniden zıt yönde hareket etmeye başlar. Bu üst ray, basamak zinciri kendi üzerinde geri döndürüldüğünde ise arka tekerleklerin yerinde kalmasına yardımcı olur.

Yürüyen merdivenler işte bu şekilde çalışmakta, bu çalışma prensibine bağlı olmaktadır.

Bu Konuya 1 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...