KATEGORİ

Asansör Yürüyen Merdiven

Asansöre Yapıştırılan Etiketlerin Anlamı

Asansörlerinizin yıllık kontrolünü ve bakımını yaptırdığınız firma mühendisleri kırmızı, mavi, yeşil ya da sarı renkli zemin üstüne, gereken açıklamaların siyah renkli olarak yapıldığı bir belge iliştirir veya yapıştırır. Bu etiketlerin amacı; asansörün can ve mal güvenliğine uygun olup olmadığını anlayabilmeniz içindir. Kabin içindeki kullanıcıların kısa sürede görebilmeleri için kumanda butonunun etrafına ve ana durakta yer alan kumanda düğme panelinin yanına yapıştırılır veya iliştirilir.

Asansörünüzde bu etiketlerin hiçbiri yoksa eğer kısa sürede apartman yönetim firması ile veya apartman yöneticisi ile iletişime geçmelisiniz. Asansörünüzün periyodik kontrol ve muayenesinin yapılmasını talep etmelisiniz.

Asansörlerin periyodik olarak kontrol edilerek muayenesinin yapılması ve etiket sistemi doğrudan can ve mal güvenliğinizi korumak amaçlıdır. Bu uygulamanın devamlılığı ve asansör kullanıcılarının tamamının bilinçlendirilmesi adına etiketlerin zarar görmemesi gerekir. Zarar gören etiketlerle alakalı asansör firması ya da servisine bilgi verildiğinde, gereken rapor kontrolleri yapılıp asansör içinde ve çevresinde yer alan bilgilendirme etiketleri yenisi ile değiştirilir.

Asansörlere Yapıştırılan Etiketlerin Anlamı Nedir?

1.       KIRMIZI ETİKETİN ANLAMI


Uzman kontrol mühendisleri tarafından yapılan denetim ve test sonucunda asansörün; can ve mal güvenliğiniz için yüksek risk taşıdığını ve en kısa zamanda bu sorunun giderilmesi gerektiğini belirten etikettir.

Kırmızı renkli bilgi etiketi iliştirilen ya da yapıştırılan asansörün eğer 30 gün içinde tespit edilen uygunsuzları giderilmezse kullanım dışı bırakılması adına bağlı olunan belediyeye bildirilmesi ve asansörün mühürlenerek kullanıma kapatılması gerekir.

Kırmızı renkli bilgi etiketi iliştirilen ya da yapıştırılan asansöre yönelik takip kontrolü, periyodik kontrol raporunun ilgili olan idareye, apartman sorumlusuna ve asansörü monte eden ya da asansör firmasına iletildiği tarihten 30 gün sonra yapılması gerekir.

Takip kontrolünde söz konusu asansörün yıllık kontrolünü gerçekleştirmekte olan uzman kontrol mühendisinin görevlendirilmesi sağlanmaktadır. Mümkün değilse farklı bir firma mühendisinden de yardım alınabilir.

2.       SARI ETİKETİN ANLAMI


Asansörün uzman kontrol mühendisleri tarafından yapılan denetim ve test sonucunda, can ve maş güvenliği açısından kusurlu seviyede risk oluşturduğunu belirten etikettir.

Sarı renkli bilgi etiketi iliştirilen ya da yapıştırılan asansöre yönelik takip kontrolü, periyodik kontrol raporunun ilgili olan idareye, apartman sorumlusuna ya da asansörü monte eden veya asansör firmalarına iletildikten itibaren 60 gün sonra yapılması gerekir.

3.       MAVİ ETİKETİN ANLAMI


Asansörün uzman kontrol mühendisleri tarafından yapılan deneyim ve test sonucunda, can ve mal güvenliği açısından hafif kusurlu seviyede risk oluşturduğunu belirten etikettir.

Mavi renkli bilgi etiketi iliştirilen ya da yapıştırılan asansöre yönelik takip kontrol, periyodik kontrol raporunun ilgili idareye, apartman yöneticisine, asansörü monte eden firmaya, asansör yetkilisine iletilmesinden itibaren 12 ay sonra yapılması gerekir.

4.       YEŞİL ETİKETİN ANLAMI


Asansörün uzman kontrol mühendisleri tarafından yapılan denetim ve test neticesinde, can ve mal güvenliği açısından hiçbir risk taşımadığını ve kullanıma uygun olduğunu belirten etikettir.

Bu Konuya 1 Yorum Yapıldı.

  • Mustafa Aslan

    19/10/2018

    Bizim asansöre kırmızı etiket yapıştırdılar fakat yönetim hiç ilgilenmiyor. Birinin başına bir şey gelince mi müdahale edecekler anlamıyorum. Devletin buna yaptırımı olmalı bence.


Görüşlerini Bildir...