KATEGORİ

Asansör Yürüyen Merdiven

Asansör Çeşitleri Nelerdir?

Asansörler kendi içlerinde hızına ve amacına göre sınıflandırılmaktadır. Her asansör çeşidi de kendi içinde aynı standartlara sahip olmaktadır.

Asansör yönetmeliği kapsamında;

Binalarda kullanılan asansörler;

100-180-240-320-400-630-1000 kg arasında değişmektedir.

Bina dışında kullanılan taşıma asansörler;

630-800-1000-1200-1600 kg arasında değişmektedir.

Sağlık sistemlerinde kullanılan asansörler;

1600-2000-2500 kg arasında değişmektedir.

Asansörlerin hızı ise;

0,63 m/sn – 1 m/sn – 1,6 m/sn – 2,5 m/sn – 2,5 m/sn arasında değişmektedir.

Asansör Çeşitleri Nelerdir?

1.       İNSAN ASANSÖRÜ


Genelde; AVM lerde, konutlarda, otel gibi yerlerde kullanılır. 3 kişiden 19-20 kişi alacak kapasitededir. 320-400 kg kapasiteli yalnızca insan taşımak için kullanılan küçük kabine sahip asansörler, 630 kg kapasiteli insan, tekerlekli sandalye, çocuk arabası taşımakta kullanılan orta boy kabine sahip asansörler olarak imal edilir.

Modern tip insan asansörü kapıları tam otomatik ve yarı otomatik seçeneklere sahiptir. Kayan kapı tipi ve katlanır kapı tipinde olduğunu belirtebiliriz.

Genel Kullanım Alanları

·         Konutlar

·         AVM ler

·         Oteller

·         Hastaneler

·         İş merkezleri

·         Sinemalar

·         Spor salonları

·         Okullar

·         Restaurantlar

·         Üniversiteler

Genelde bu gibi alanlarda insan asansörü kullanılmaktadır.

2.       ENGELLİ (ÖZÜRLÜ) ASANSÖRÜ


Engelli kişilerin merdiven ya da yüksek yerlere kolayca ulaşabilmesi açısından merdiven ya da platform şekilde yapılır. Merdiven kenarına bağlanan düzenek ile karlar arası inip çıkmayı kolaylaştıran asansörlerdir. Merdivenlerde uygulanan ve kısa mesafelerde dikey platformda çalışan çeşitleri de bulunmaktadır.

Genel Kullanım Alanları

·         İş yerleri

·         Evler

·         Villalar

·         Tramvay, metro gibi ulaşım araçlarının durakları

Gibi yerlerde engelli asansörü bulunmakta ve kullanılmaktadır.

3.       YÜK ASANSÖRÜ


Taşınması gereken yüklerin şahıs ile beraber taşınması amacı ile kullanılır. Bu tür asansörlerde önemli olan yük taşıma kapasitesidir. Bu yüzden yük kapasitesini artırmak adına palanga sistemler kullanılır. Özellikle de inşaat işlerinde, yük taşımada ve boşaltmada, kule vincin giremediği alanlarda kullanılır. Sökülerek takılması kolaydır. Yük platformu yalnızca yük taşımak adına kullanılır. Asansör içine yolcunun binemeyeceği özel kumanda sistemi vardır. AVM lerde ve fabrikalardaki yük taşıma asansörü kapasitesi; asansör üreten firmalar tarafından 500 kg ile 13.000 kg arasında imal edilmektedir.

Genel Kullanım Alanları

·         İnşaatlarda

·         Çimento fabrikalarında

·         Depolarda

·         Fabrikalarda

·         Otoparklarda

Bu gibi alanlarda kullanıldığı görülmektedir.

4.       HİDROLİK ASANSÖR


Yoğun olmayan kullanımlarda, makine dairesinin yukarıda yapılamadığı yerlerde yapılmaktadır. Makine dairesi gibi ilk durak düzeyinde bulunmaktadır. Yük asansörleri için uygulanmaktadır. Kapasiteleri 4 ile 60 kişi arasındadır. Ayrıca hızı da 0,63 m/sn kadardır. Hidrolik asansörler elektrikle tahrik eden, hidrolik sistemi pompa ile etkileyen, kabinin taşıma işlemini yapmakta olan, direk ya da dolaylı olarak etkilemekte olan asansörlerdir. Bu tür asansörlerde aşağı yön hareketi kabinin kendi ağırlığı ile gerçekleşmektedir.

Genel Kullanım Alanları

·         Tadilat yapılan binalarda

·         Evlerde

·         Panoramik asansör olarak AVM lerde

Genelde bu gibi yerlerde hidrolik asansör kullanılmaktadır.

5.       SEDYE (HASTA) ASANSÖRÜ


Sedye ve hastayla birlikte gelen refakatçiyi taşıyacak kapasitede olan asansörlerdir. Hastanın konforu için aydınlatma ve estetik açısından son teknoloji ile düzenlenir. Sedyenin asansöre giriş ve çıkışı sırasında sedyenin sarsılmaması adına karlarda hassas bir kabin ayarı yapılmaktadır. Asansörün hızı ise hastanın acil durumunu göz önünde bulundurularak, asansörde geçirecek vakti en aza indirecek şekilde ayarlanır. Hastalarda hijyen sağlığı önemli olduğu için paslanmaz maddeler seçilmeli ayrıca anti bakteriyel önlem de alınmalıdır. Elektrik kesintisi gibi durumlara karşı da yine gereken tedbirlerin alınması gerekir. Butonların yeri diğer asansör çeşitlerine göre daha da aşağıdadır. Kapılar ise normalinden daha geniştir. Genelde sedyelerin ölçülerine göre yapılır. 1600-2500 kg arası taşıma gücüne sahiptir. 0-0,40 m/sn. den 3 m/sn. ye kadar hızları da bulunmaktadır.

6.       ARAÇ ASANSÖRÜ


Yük taşıma kapasitesi 2,5 ile 8 ton arasıdır. Artış gösteren araçların otopark sorununu azaltmaktadır. Bina üstleri ve bodrum katları bu asansörler sayesinde otopark olarak kullanılabilir. Asansör yönetmeliği kapsamında kapalı kabin olarak tasarlanmakta olan araç asansörlerinde kabin kapısının olması şarttır.

Genel Kullanım Alanları

·         Otomotiv firmalarında

·         Otoparklarda

·         Araç servislerinde

·         Binalarda otopark için alanın yetersiz olduğu durumlarda

Genel olarak bu gibi alanlarda kullanılmaktadır. Yerden tasarruf amacı ile de kullanılabileceğini belirtebiliriz.

7.       PANAROMİK ASANSÖR


Bu tip asansörlerin özelliği yan ve arka cephenin camdan imal edilmiş olmasıdır. Camlarla kaplı olması sebebi ile hem gösterişlidir hem de konforludur. Yapıların mimarisine göre tahrik düzeni hidrolik ve elektrik imal edilebilir. Genelde hızı 0,63 m/sn. den 2,5 m/sn. ye kadar çıkabilmektedir. 4 ile 20 kişi taşıma kapasitesindedir. 640 kg ile 5000 kg ve üzeri kapasitelerde olabilmektedir.

Genel Kullanım Alanları

·         Açık havada

·         AVM lerde

·         Tren istasyonlarında

Genelde bu gibi alanlarda daha çok kullanılmaktadır.

8.       DIŞ CEPHE ASANSÖRÜ


Gün içinde katlar arasında ya da bina dışında çalışan işçilerin sürekli hareket etmesi sebebi ile güç kaybı yaşanmaktadır. Dış cephe asansörleri kısa sürede monte edilir, üstelik kullanılması da kolaydır. Halat kullanılmadan bina dışından, talep edilen yüksekliğe kadar çıkılabilir. Genelde 1200 kg ile 3200 kg kapasitesi aralığındadır. Enerji kaybını ve çalışanların daha az yorulmasını önler.

Genel Kullanım Alanları

·         Yüksek binaların yapımı

·         Dış cephe boyama

Genelde bu gibi alanlarda kullanıldığını belirtebiliriz.

9.       YEMEK (MONŞARJ) ASANSÖRÜ


Servis asansörü olarak da kullanılır. Boyutları ile insanın giremeyeceği bir kabine sahip olan asansörlerdir. Kapasiteleri 50 kg ile 300 kg arasında değişir. İnsan asansörünün küçük hali denilebilir. Karşı ağırlık ve tambura sarmalı çalışır. Kullanım açısından kolaylıkla açılıp kapandığı için faza yer de kaplamaz. Monşarj asansörlerin kabin ve kapı kaplamasının hijyenik olması şarttır. Bu yüzden de içinde paslanmaz çelik kabin ve kapılar kullanılır. Mutfak asansörlerinde talep edilen bardaklar ve tabaklar için ayrı raf da yapılabilir.

Genel Kullanım Alanları

·         Villa

·         Restaurant

·         Otel

·         Banka

Gibi yerlerde mutfaktan yemek yenecek kata tabak, bardak gibi yemek malzemelerinin taşınması adına kullanılır.

10.   MAKİNE DAİRESİZ ASANSÖR

Talep edilen taşıma kapasitesine göre imal edilmektedir. Özellikle de yolcu trafiğine sahip ve daha yüksek ticari binalarda, inşaatçılar, bina sahipleri ve tasarımcılar için yapılan asansördür.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...